Triumf pro moravské vinaře. Z největší severoamerické soutěže dovezli 22 medailí

Foto Vinařství Thaya
Foto Vinařství Thaya

Čeští a moravští vinaři dosáhli významného úspěchu na Selections Mondiales des Vins v Kanadě, největší vinařské soutěži v Severní Americe. Tato prestižní soutěž, konaná v Montrealu, přilákala letos více než 1660 vín z 30 zemí světa. Česká republika vyslala do soutěže 54 vín od 15 vinařství, která si odnesla úctyhodných 22 medailí. Mezi nimi pět vín skončilo mezi nejlepšími v prestižní TOP50.

Účast na soutěži podpořil kanadský likérový monopol, který jako první agentura v zemi projevil zájem o česká vína. Vinařům se tak naskytla jedinečná příležitost ukázat pestrost českých a moravských vín, od bio a přírodních vín až po dezertní, fortifikovaná či šumivá vína.

Největší úspěchy zaznamenala vinařství:

  • Vinařství Václav s Merlotem, který získal nejen velkou zlatou medaili, ale také ocenění Best in Show za Českou republiku,
  • Vinařství Thaya s Rulandským bílým, jež získalo stejné prestižní ocenění.

 „Tento úspěch je pro nás obrovskou motivací do budoucna a dobrou zprávou nejenom pro nás, ale i ostatní tuzemské vinaře. Kvalitní Moravská a Česká vína si postupně získávají prestiž na mezinárodní scéně a my máme radost, že můžeme být součástí tohoto začátku,“ uvedl Tomáš Teplý, majitel Vinařství Václav. 

Dalšími oceněnými vinaři s velkými zlatými medailemi byli:

  • Vinařství Špalek s Rulandským šedým

„Verdiktem kanadské poroty jsme nadšeni. Konečně jsme našli trh, který vysoce ocenil složité bílé víno, které kvasilo spontánně, leželo v dubovém sudu, má málo síry a je totálně suché,“ svěřil se Petr Ilgner, enolog Vinařství Špalek 

  • Vinařství Nepraš s Ryzlinkem rýnským,
  • Vinařství Jan Stávek s dezertním vínem JUVEANO (Mistelle de Muškát moravský).

Kromě těchto ocenění si čeští a moravští vinaři odvezli dalších 17 zlatých a stříbrných medailí, mezi nimi například:

  • Vinařství Volařík za Sladkou Pálavu,
  • Vinařství Sonberk za Ryzlink rýnský Noble Rot,
  • Vinařství Gala za Pinot & Pinot Rosé Extra Brut.

Foto Vinařství Volařík

Na soutěž navázal degustační den pro média, obchod a sommeliéry za účasti a podpory zemědělského diplomata pana Filipa Lameše z české ambasády. Soutěž a akci organizovala kanadská importérka vín paní Brenda Steinsky ve spolupráci s panem Gabrielem Riel-Salvatore, kanadským expertem žijícím v Praze. Kompletaci a dopravu vzorků zajistil Marek Jakub Špalek s manželkou Jitkou ze společnosti Špalek Group, která již několik let organizuje právě s paní Brendou Steinsky export vín tuzemských vinařů do Kanady. 

„Překvapil mě velký zájem o tuto soutěž. Vzhledem k tomu, že náklady na účast na této soutěži byly velmi vysoké, jsem to nečekal. O to víc jsem nadšen z neuvěřitelně bohaté sbírky medailí, kterou naši vinaři z Kanady přivážejí,“ podotkl Marek Jakub Špalek.  

Úspěch moravských vinařů na Selections Mondiales des Vins podpořil také Vinařský fond, který pravidelně finančně přispívá na účast českých vinařů na mezinárodních soutěžích.

O Vinařském fondu
Vinařský fond byl zřízen zákonem o vinohradnictví a vinařství v roce 2002. Vzorem byly obdobné instituce v sousedních vinařských zemích (Německu a Rakousku). Hlavní náplní jeho činnosti do vstupu ČR do EU byla podpora výsadby vinic. Od roku 2004 Fond podporuje marketing vína, rozvoj vinařské turistiky a informuje veřejnost o vinohradnictví a vinařství. Stěžejní aktivitou Fondu je komunikační kampaň značky „Vína z Moravy, vína z Čech,“ která zastřešuje vína domácí produkce. Speciálním a velmi úspěšným projektem je „Svatomartinské,“ tj. uvedení mladých vín pod společnou značkou na trh každoročně 11. 11. Další komunikační aktivity v rámci kampaně „Vína z Moravy, vína z Čech“ se soustředí na propagaci růžových, resp. červených vín. Fond dále podporuje realizaci řady akcí spojených s vinařskou tematikou po celé republice (výstavy, vinobraní, otevřené sklepy, semináře, tiskoviny atd.).

https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs

https://www.vinozodpovedne.cz/

 

Comments

comments

Vyhledat