Současné umění na aukci Galerie KODL
Současné umění v posledních letech tvoří zhruba dvacet procent aukční nabídky Galerie KODL. Potvrzuje se tím stoupající zájem o tvorbu soudobých autorů. Ta bude na nadcházející již 92. aukci zastoupena známými jmény. S jejich díly se můžete seznámit na předaukční výstavě v prostorách galerie nebo také webu KodlContemporary.
České soudobé umění je stále oblíbenější. Zvýšený zájem jen uspíšil vznik inovativní platformy KodlContemporary pro české současné umění, jejímž cílem je spojovat české umělce s globálním publikem, sběrateli a veřejností. Současné umění nabízí v rámci 92. aukce bohatý výběr aktuálních i nadčasových společenských a uměleckohistorických témat i výtvarných médií, od malby a objektů až po experimentální techniky a skleněné plastiky. Ty jsou zastoupeny více než bohatě, což odráží rostoucí sběratelský zájem o sklo, jež má v české umělecké historii dlouholetou a významnou tradici.
Světově uznávaného sklářského sochaře Martina Janeckého reprezentuje dílo Hamlet vytvořené unikátní technikou inside sculpting, při níž tvaruje sklo zevnitř. Tato mimořádně náročná metoda vyžaduje nejen zručnost, ale také hluboké porozumění lidské anatomii. Plastika Hamlet byla stěžejním dílem výstavy To Be or Not To Be, That is a Question, na níž byla autorova díla představena vedle tvorby Ronyho Plesla. Kontrast mezi živou tváří a lebkou ztělesňuje filozofické napětí mezi životem a smrtí a odkazuje nejen na Shakespearovu ikonickou hru, ale také na nadčasovou otázku lidské smrtelnosti, která je ústředním tématem umění již od jeho počátků.
Tvorba Ronyho Plesla je také zastoupena dílem z výstavy To Be or Not To Be, That is the Question. Elegantní a minimalistická skleněná plastika Geisha čerpá inspiraci z Pleslova dlouholetého zájmu o japonskou kulturu, již měl možnost do hloubky studovat během svého pobytu v Kjótu, kam odcestoval jako hostující profesor. Téma gejši transformuje do metaforické roviny, kde se prolínají prvky intimity, hrdosti a inteligence. Dílo zobrazuje ikonický účes gejši jako symbol sofistikovanosti a tradice. V kombinaci s detaily evokujícími části ženského těla vzniká hluboký dialog mezi tělesností a duchovnem, což dílu dodává hluboký spirituální rozměr. Plastika je vytvořena metodou Vitrum Vivum, jejíž dokonalé ovládnutí autorovi vydobylo uznání na mezinárodní scéně.
Lukáš Novák představuje plastiku Lenost inspirovanou barokními alegoriemi ctností a neřestí Matyáše Bernarda Brauna. Dílo satiricky reflektuje proměnu vnímání a zplošťování morálních hodnot v současné společnosti orientované na výkon a růst. Lenost tak představuje nejen estetický, ale i filozofický komentář soudobé kultury. Dílo bylo letos společně s ostatními šesti hlavními hříchy ze série nazvané Neřesti prezentováno na mezinárodní přehlídce Designblok v Jízdárně pražského hradu a jedná se o unikátní autorský odlitek.
Mezi další významné objekty patří bronzová plastika Rytíř s drakem Jaroslava Róny, která spojuje realistické a surrealistické prvky s mytologickými tématy. Róna dlouhodobě pracuje s archetypálními náměty a v této soše rozvíjí symboliku boje mezi rytířem a drakem jako věčný souboj dobra a zla. Ivana Štenclová přispěje dílem Volná sestava II, kde propojuje různé techniky a materiály, včetně vypalování motivů do překližky.
Zástupci malířského umění nabídnou pestrou škálu stylů a témat. Martin Krajc představí obraz Friends, který je sugestivním propojením filmové estetiky a prvků street artu, který lze spatřovat především ve výmluvné a gestické kresbě expresivního charakteru. Pasta Oner pak v díle Designer Collection ve svém charakteristickém a z pop-artu vycházejícím výtvarném jazyce reflektuje proměnu vnímání ženské krásy v digitálním světě a umě tak komentuje komercionalizaci ženského těla.
Geometrická abstrakce tvoří klíčovou část aukce, s výraznými díly od umělců, jako jsou Ira Svobodová, Zdeněk Trs, Vladimír Véla a Karel Štědrý. Ira Svobodová ve své minimalistické kompozici Form – Shadow 03 zkoumá vliv odrazu světla z barevného na monochromatické prostředí. Zdeněk Trs prostřednictvím malby Dělení II podrobuje drobnohledu polaritu nejen jakožto fyzikální a geometrický jev, ale také jako symbolický a univerzální problém, který propojuje duchovní sféru s věděním dávných civilizací i současností. Vladimír Véla se v obraze Čtverec vzdáleností II zaměřuje na kontrast mezi určitelností čtverce a neurčitou povahou barevné skvrny, které symbolizují proces vzniku a zániku. Karel Štědrý ve svém díle Deep House 72 dekonstruuje geometrické formy inspirované hudebním stylem deep house.
Aukce má rovněž silný charitativní rozměr. Adam Kašpar věnuje 70 % výtěžku svého obrazu Kamenice na podporu Národního parku České Švýcarsko. Rony Plesl, Pasta Oner a Karel Štědrý částí výnosů podpoří Kongregaci Milosrdných sester svatého Karla Boromejského.
Předaukční výstava trvá do 23. listopadu v prostorách Galerie KODL. Samotná aukce se uskuteční 24. listopadu v Paláci Žofín od 12 hodin. Limitace na portálu Artslimit.com již začala a vyvrcholí souběžně s aukcí.