Předvánoční úklid bez stresu

Blíží se nejkrásnější svátky v roce, s nimi ale přichází i typická touha po dokonale čistém a voňavém domově. Předvánoční úklid je pro mnohé nepsanou tradicí, která ovšem někdy dokáže způsobit více nervů než pohody. Jak si tento každoroční rituál zpříjemnit, abyste si mohli v klidu užívat vánoční atmosféry? Připravili jsme pro vás několik praktických rad, jak zvládnout předvánoční úklid efektivně a bez stresu.

Zkuste nepřemýšlet o úklidu jako o nutném zlu, ale naopak v něm hledat příležitost, kdy můžete „vypnout hlavu“. Abyste si tyto chvilky zpříjemnili a naladili se na nadcházející Svátky, pusťte si k uklízení třeba vánoční hudbu, anebo poslouchejte podcast či audioknihu. Vykouzlit vánoční atmosféru lze i zapálením vonných svíček nebo aromalampy. Užívejte si zkrátka pohodu všemi smysly! Po splnění každého úkolu si můžete dopřát také malou odměnu – třeba šálek horké čokolády nebo kousek vánočního cukroví… Udělejte si to zkrátka hezké!

V týmu se to lépe táhne

Předvánoční úklid se může změnit v příjemnou aktivitu i díky tomu, že jej dobře zorganizujete. To znamená, že byste si měli rozplánovat jednotlivé úkoly na dny nebo dokonce hodiny. Sepište si seznam úkolů, které je potřeba udělat. Odškrtávání jednotlivých položek vám dodá pocit uspokojení a motivaci. Ideálně by se měl zapojit každý člen rodiny. Pokud se budete snažit udělat sama vše naráz, místo pohody to pro vás bude znamenat spíše stres. Týmová práce může být naopak zábava. Už malé děti zvládnou jednoduché úkoly, jako je otření nábytku prachovkou, skládání hraček do krabice nebo spárování vypraných ponožek. 

Vytřiďte staré věci a věnujte je potřebným

Právě před Vánoci je také ideální chvíle věnovat na charitu například staré oblečení, odvézt do dětského domova hračky, s nimiž si už vaše děti nehrají, anebo vytřídit knížky, které už číst nebudete, ale někomu třeba ještě udělají radost. Domov díky tomu prokoukne, a jako bonus vás může hřát u srdce pocit z vykonání dobrého skutku. 

Nemusíte být „paní dokonalá“…

Jak vycídit celý dům a nezbláznit se z toho? Nebuďte na sebe tak přísná! Zaměřte se především na místa, která chcete mít opravdu dokonalá – třeba jídelní stůl nebo pohovku pro hosty, protože víte, že právě sem budete zvát návštěvy a trávit tu během Vánoc nejvíce času. Že to ale v ložnici nevypadá úplně perfektně, to už nikdo nezjistí, když zamknete dveře. Pozor – tím nechceme říci, že není důležité tato místa uklízet. Například pravidelné vysávání matrací je velmi důležité, protože tím odstraňujete možné roztoče. Studie z roku 2003 zjistila detekovatelný alergen roztočů v postelích u asi 84 % dotazovaných amerických domácností, v Evropě byl nalezen v 68 % domovů. „Je také běžné najít více roztočů v postelích a lůžkovinách lidí, kteří trpí suchou pokožkou, protože jejich odpadlé kožní buňky mají snížený obsah lipidů, což je oblíbené jídlo roztočů,“ uvádí Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson. Pokud to ale nestihnete do Vánoc a uděláte tyto „resty“ až po Novém roce, svět se nezhroutí.

Nepřidělávejte si práci

Při utírání prachu začněte od nejvyšších místností a postupně se přesuňte dolů. Tím zabráníte tomu, aby se prach usazoval na již uklizené plochy. Až poté, co zbavíte všechen nábytek prachu (a nezapomínejte například na rámy obrazů, horní stranu futer nebo horní skříňky kuchyňské linky), vrhněte se teprve na vysávání, jinak byste si zbytečně přidělávali práci. Mimochodem, věděli jste, že podle průzkumu společnosti Dyson jsou tvrdé podlahy celosvětově nejčastějším typem podlah ve všech místnostech, přesto pouze 12 % respondentů používá k úklidu vysavač na mokré a suché vysávání? V České republice je to dokonce jen 1 z 10 lidí! Přitom tento přístroj dokáže zrychlit a zefektivnit práci. Například Dyson WashG1 má dva motorizované protiběžně rotující válečky z mikrovlákna, které účinně odstraňují jedním tahem mokré i suché nečistoty a odolné skvrny na dlaždicích či laminátových, vinylových a impregnovaných dřevěných podlahách – a není nutné předtím vysávat, což vám ušetří čas. Válečky se během úklidu samy čistí, takže přístroj uklízí čistou vodou od začátku do konce. Jelikož je bezdrátový, snadno se s ním manipuluje, a klouže bez námahy, dokonce i pod nábytkem. Vydrží v chodu až 35 minut a pokryje až 290 m2

Více než třetina Čechů zanedbává úklid za radiátorem

Pokud chcete Vánoce přivítat v důkladně vygruntované domácnosti, věnujte čas i místům, na která se obvykle zapomíná, přitom se na ně nejčastěji sahá a tím se „omatlávají“ – jde například o kliky, vypínače či úchyty skříní. Nejvíce lidé zanedbávají prostory za radiátory – podle průzkumu Dyson se 38 % Čechů cítí provinile, že toto místo neuklízí. Mezi další časté oblasti, u nichž si lidé vyčítají, že je zanedbávají, patří vnitřní kuchyňské spotřebiče (např. lednice, trouba, mikrovlnná trouba atd.), prostory pod a za spotřebiči, stěny v koupelně, venkovní prostory (např. terasa, kůlna, garáž) a elektronická zařízení. Přiznejte se, kdy jste naposledy čistili svou klávesnici, ovladač na televizi, počítačovou myš, smartphone nebo tablet? S elektronickými zařízeními jsme přitom v dennodenním kontaktu, a ne nadarmo se uvádí, že jejich povrch je mnohdy zamořen bakteriemi a viry více než záchodové prkénko.

Nebojte se svěřit domácnost do rukou profesionálů

A co když nestíháte? Hlavně se nestresujte! Nebojte se případně najmout i úklidovou službu, protože vánoční svátky mají být především dny klidu a pohody.

Comments

comments

Vyhledat