Co chystá Národní galerie Praha pro rok 2025?
Přes 530 000 návštěvníků přišlo loni do Národní galerie Praha, která uvedla devět nových výstav. Také otevřela jednu novou sbírkovou expozici a podílela se na dvou úspěšných zahraničních projektech. Přes 48 000 lidí se zúčastnilo vzdělávacích a doprovodných programů NGP. Oproti roku 2023 se více než ztrojnásobily výdaje na nákup uměleckých děl.
„Jsem velmi ráda, že se v roce 2024 návštěvnost NGP oproti předchozímu roku zvýšila o 22 procent a překročila tak hranici půl milionu lidí. Těší mne i zvyšující se částky za nové akvizice, loni jsme nakoupili nová díla do našich sbírek za více než 10,5 milionu Kč. S podporou Ministerstva kultury ve výši 6,5 milionu Kč jsme pořídili například obraz Jana Zrzavého Portrét slečny Tydlitátové nebo cyklus Střepy snů od Toyen,“ říká generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast a doplňuje: „Jsem také pyšná na naši významnou přítomnost v zahraničí: představení českého surrealismu v estonském Tartu a úspěch prezentace na Bienále umění v Benátkách s projektem Evy Koťátkové.“
Výstavní plány 2025: tři velké výstavy, asijská expozice, spolupráce s Louvrem
14. února otevře Správa Pražského hradu výstavu Franta, u níž je Národní galerie Praha partnerem a kde jako kurátor působí Rado Ištok ze Sbírky umění po roce 1945 NGP. Třicet let od první pražské retrospektivy v Karolinu se nyní v Jízdárně Pražského hradu představí sedm dekád umělcovy tvorby včetně velkoformátové tušové kresby a bronzové plastiky.
Od 19. března do 30. června uvede Muzeum Louvre ve spolupráci s Národní galerií Praha výstavu Zážitek z přírody. Umění v Praze na dvoře Rudolfa II. Ta navazuje na spolupráci v rámci loňské přehlídky Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně. Letošní výstava v Paříži představí pražský dvůr císaře Rudolfa II. jako velmi živé umělecké a intelektuální centrum. Se bude soustředit především na propojení umění se studiem přírody a přírodních věd.
Při jarním Openingu NGP 27. března budou zahájeny hned dvě výstavy. Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970 bude zaměřena na vztah mezi člověkem a přírodou v období od 30. let 20. století až do počátku tzv. normalizace. Expozice představí organickou abstrakci v sochařství a propojí témata environmentální krize a umělecké reflexe přírody.
Výstava nabídne více než sto děl ze sbírek NGP, například práce Františka Kupky, Toyen, Jindřicha Štýrského či Františka Muziky a především silné generace sochařů 60. let v čele s Evou Kmentovou, ale i tehdy nově objevovanou tvorbu Hany Wichterlové. Výstava zahrnuje také umění zahraničních autorů z Polska či Slovenska: Karola Hillera, Adama Prockého, Erny Rosenstein, Márii Bartuszové a dalších. Přehlídku rozšíří i díla současných autorek Anny Hulačové, Elišky Konečné, Jimeny Mendozy, Marie Tučkové a Kristíny Bukovčákové.
Výstava ukáže, že křehkost životního prostředí řeší nejen naše generace. A také to, že skrze umělecká díla můžeme obnovovat pouto ke všemu živému a péči o něj. „Kurátorka Eva Skopalová připravila výstavu, která zkoumá, jaké proměny vztahu člověka k přírodě předcházely dnešní ekologickou krizi a jak si těchto změn umělci všímali již před šedesáti, osmdesáti lety,“ říká Michal Novotný, ředitel Sbírky umění po roce 1945 v NGP.
Paralelní výstava Ozvěny Benátského bienále: Eva Koťátková: Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí přinese projekt, který NGP představila jako prezentaci ČR na loňském 60. bienále v Benátkách. Reflektuje humanistická témata jako práva zvířat a ekologii prostřednictvím multidisciplinárního přístupu.
O měsíc později, 25. dubna, se v Salmovském paláci zpřístupní nová sbírková expozice Umění Asie napříč prostorem a časem. Ta představí více než pět set dvacet artefaktů asijských a islámských výtvarných kultur, které vznikly v rozmezí pěti tisíc let. Přiblíží historii sbírky asijského umění v ČR a příběhy jednotlivých sběratelů. Nově odhalí i sběratelskou provenienci děl včetně způsobu jejich akvizice do sbírek NGP.
Od konce května do začátku listopadu zve NGP opět do Valdštejnské jízdárny, a to na mimořádný projekt Ženy, mistryně, umělkyně: 1300–1900. Kurátorka výstavy a ředitelka Sbírky starého umění NGP Olga Kotková odkryje druhý, méně známý příběh dějin umění – tvorbu žen od středověku až po konec 19. století. Vynikne tak osobitá povaha ženské tvorby, zejména v malířství, sochařství, kresbě i grafice a dále také v oblasti užitého umění.
Návštěvníci poznají i charakteristiku prostředí, ve kterém umělkyně tvořily; včetně témat, která ve svých dílech zpracovávaly. „Výstava je průkopnickou poctou kreativitě, houževnatosti a mistrovství umělkyň, které navzdory staletím marginalizace utvářely dějiny umění. Tím, že jejich pozoruhodná díla stavíme do centra pozornosti, nejen oslavujeme jejich úspěchy, ale také zpochybňujeme tradiční vyprávění a podporujeme inkluzivnější a komplexnější chápání uměleckého dědictví,“ popisuje Alicja Knast.
Podzim: retrospektiva Aleše Veselého a výstava laureátů CJCH
Podzimní Opening, plánovaný na 26. září, přinese ve Veletržním paláci první velkou retrospektivu sochaře Aleše Veselého a výstavu laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2025. Přehlídka Aleš Veselý: Retrospektiva – Alešville nabídne komplexní pohled na umělcovu tvorbu a zaměří se nejenom na jeho proslulé monumentální realizace, ale odkryje i méně známou povahu jeho tvorby jako jsou kresby, menší díla a projekty, které dosud nebyly veřejně prezentovány. Většina vystavovaných prací pochází z osobního archivu umělce a odborníci z NGP je budou nejprve restaurovat.
Ředitel Sbírky umění po roce 1945 Michal Novotný k tomu dodává: „Výstava splácí dlouho trvající dluh uceleně veřejnosti představit dílo tohoto zásadního sochaře. Jeho dílo zároveň formálně rezonuje s dnešním uměním, a to i kvůli Veselého celoživotnímu pocitu odcizení, který podobně prožívá i dnešní generace. Retrospektiva by tak měla nejen shrnout jeho dílo, ale ukázat k němu cestu i těm nejmladším.“
Výstava laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2025 se uděluje každoročně za mimořádnou tvorbu v oblasti vizuálního umění. Představí umělce, kteří patří k nastupující generaci a mají potenciál obohatit jak českou, tak i mezinárodní uměleckou scénu.
V průběhu roku se otevře také několik krátkodobých komorních výstav ze Sbírky grafiky a kresby NGP, a sice v takzvaných Grafických kabinetech ve Schwarzenberském a Veletržním paláci. Například v grafickém kabinetu ve 2. patře Veletržního paláce, v závěru sbírkové expozice nazvané Konec černobílé doby, se od 28. března do 26. června představí umělkyně tvůrčí skupiny UB 12. Mezi vystavenými se objeví díla významných i méně známých umělkyň akcentující individualitu a autenticitu výtvarného projevu – Adrieny Šimotové, Aleny Kučerové, Věry Janouškové, Daisy Mrázkové či Vlasty Prachatické.
Další spolupráce s regiony: Kroměříž, Telč a Vltava
Celoroční projekt Vltava slavná a splavná vznikl u příležitosti 150. výročí prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Spojuje instituce i města napříč celou ČR. Národní galerie Praha se zapojuje rozsáhlou zápůjčkou uměleckých děl a kurátorskou prací pro stejnojmennou výstavu, která se uskuteční od září do prosince v Jízdárně Pražského hradu. Členka kurátorského týmu, ředitelka Sbírky moderního umění NGP Veronika Hulíková, vybrala pro projekt spolu s kolegy z ostatních sbírek přibližně padesát děl. Nová stálá expozice NGP s názvem Sen o skutečnosti: Obrazy Jana Zrzavého ze sbírek Národní galerie Praha bude otevřena na konci června na zámku Telč. Nabídne jedinečný pohled na tvorbu tohoto významného českého malíře. Expozice, která se po několika letech opět vrací do Telče, bude zaměřena na Zrzavého krajinné obrazy a jeho spojení s Vysočinou a Bretaní. K vidění bude také například obraz Portrét slečny Tydlitátové, který byl dosud veřejnosti skryt v soukromé sbírce a nyní bude po pětaosmdesáti letech znovu vystaven.
Výstava Mánes opět na Moravě představí dílo jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 19. století a jeho spjatost s moravským prostředím. Od konce května do konce srpna bude výstava, připravená ve spolupráci se Správou Arcibiskupského zámku, k vidění v Kroměříži. Nabídne devadesát děl, která ukazují Mánesovy krajinné studie a folklórní motivy.
Investiční plány
Tři klíčové investice zahrnují jednak nový depozitář v Jinonicích, pro který by měla NGP získat v první polovině letošního roku stavební povolení. Výstavba by měla probíhat do roku 2028. Stěhování depozitářů, restaurátorských dílen, laboratoří a digitalizačního pracoviště NGP a následný zkušební provoz jsou předběžně naplánovány na rok 2029. Pro Veletržní palác se připravuje studie proveditelnosti, která určí požadavky na jeho postupnou rekonstrukci. O dalším postupu bude rozhodnuto společně s Ministerstvem kultury. V plánu je také roční rekonstrukce Paláce Kinských, která začne letos v červnu. Zahrnuje obnovu podlah, topení, oken a vytvoření bezbariérového vstupu.
Vedle pořádání výstav a investičních aktivit bude i v tomto roce Národní galerie Praha pečovat o svěřené dědictví – tedy o více než Vedle pořádání výstav a investičních aktivit bude i v tomto roce Národní galerie Praha pečovat o svěřené dědictví – tedy o více než čtyři sta tisíc sbírkových předmětů a šest historických budov, které má ve své správě.