Nová kniha mapuje nouzové bydlení nemajetných za první republiky

Obálka knihy: Nouzové kolonie: Zmizelá Praha, Nakladatelství Paseka
Obálka knihy: Nouzové kolonie: Zmizelá Praha, Nakladatelství Paseka

Dřevěné nebo plechové baráky, vyřazené železniční vagony či maringotky, ale také opuštěné cihelny nebo jeskyně – to vše se za první republiky stávalo nouzovým řešením pro nemajetné obyvatele Prahy. V nové knize z edice Zmizelá Praha je mapují autoři Martin Dolejský a David Platil.

Nouzové kolonie byly Na Krejcárku, ve Střešovicích, Veleslavíně a v mnoha dalších lokalitách. Ve druhé polovině dvacátých let prý stály na pražské periferii a někdy i poblíž centra víc než dvě desítky takových kolonií, v nichž počátkem třicátých let žilo na 15 000 lidí. Ač si vedení metropole uvědomovalo spojitost tohoto jevu s bytovou krizí, k žádnému řešení nedospělo. Pestrý fotografický materiál v knize zachytí nejen tyto počátky, ale i přežívání nouzových kolonií po druhé světové válce. Mnohde jsou jejich pozůstatky dokonce patrné i dnes.

„Nouzové kolonie patří z podstaty svého původu a stavebního charakteru k nejohroženějším typům zástavby. O to cennější je skutečnost, že v Praze stále máme možnost přímo v terénu tyto bývalé lokality, na nichž se koncentroval život těch nejchudších, prozkoumávat a zkusit pochopit, jaké těžkosti ještě v poměrně nedávné historii zažívala nezanedbatelná vrstva obyvatel Československa. Doufáme, že tato kniha bude sloužit nejen jako vhled do tématu nouzových kolonií, ale také jako průvodce po těchto místech. Přejeme příjemné putování,“ píší autoři.

Martin Dolejský (1989) je historik zabývající se československými dějinami 20. století. Specializuje se na dějiny Komunistické strany Československa, historii Prahy a bývalého okresu Brandýs nad Labem. O těchto tématech publikoval několik knih, studií a popularizačních textů.

David Platil (1993), sociolog a sociální antropolog, se dlouhodobě věnuje tématu urbanismu a veřejného prostoru. Před čtyřmi lety začal systematicky shromažďovat informace o nouzových koloniích a založil první český web zaměřený na tuto problematiku s názvem Bahno Prahy.

Kniha bude uvedena procházkou po bývalých nouzových koloniích v Pískovně, Před Mostem, Za Mostem a Za Horou na území pražských čtvrtí Hrdlořez a Hloubětín, která se uskuteční v sobotu 14. června od 14:00.

Nouzové kolonie: Zmizelá Praha

Martin Dolejský, David Platil

Nakladatelství Paseka

 

Comments

comments

Vyhledat