ADHD divadlo uvede svéráznou verzi kultovního komiksu PIXY
Komiks PIXY je prvotina švédského autora Maxe Anderssonova, kterou v české verzi prvně uvedlo nakladatelství Mot v roce 2001. Z knihy se stal naprostý kult. Příběh potraceného plodu dožadujícího se svých práv zaujal nekompromisností, cynismem, černým humorem a kombinací existenciálního surrealismu. Jako kdyby dílo kromě Anderssona dávali dohromady Franz Kafka a George Orwell ve spolupráci s Davidem Lynchem.
Látky stejně tak zábavné jako závažné se v roce 2012 chopil Li Po Fung, principál a muzikant zaměřující se na sociální divadlo. Prvně divadelní verzi PIXYho uvedl v roce 2012. Ke zpracování mu autorská práva poskytl sám autor komiksové předlohy, který divadelní kus zhlédl v rámci Komixfestu.
PIXYho odkaz stále žije, Fungovo ADHD divadlo jej letos již několikrát uvedlo. Další představení se uskuteční již ve středu 30. října ve 20:00 do pražského komunitního centra Punctum – Krásovka. Jako bonus si níže můžete přečíst krátký rozhovor s režisérem souboru ADHD Li Po Fungem (na snímku v bílé helmě).
Pamatuješ na setkání s komiksem Pixy?
To se událo někdy v roce 2006, nejspíš mi ho podstrčil Michail Stavrev, redakční kolega Terezy Spencerové z Literárních novin, bývávalo…
Co to v tobě zanechalo?
Nadšení z objevení světa Mr. Anderssona: mixu neotřelých vizí inspirovaných Kafkou, Orwellem, Dostojevským a chuť ten komiks uvést jako marionetové představení, tehdy (2012) ještě ve spolupráci s bezdomoveckým divadlem Ježek a čížek, který vedl můj, již zesnulý, vrstevník, kamarád a spolužák z Karlínského gymnázia ztroskotanců, Jakub Balabán.
Na vaše divadelní představení Pixy prý dorazil i autor komiksu Andersson. Mohl bys na tuto událost zavzpomínat?
Hrálo se to tuším v NODu. Přímo jsem se ho zeptal, jak se mu naše představení líbilo. Odpověděl něco v tom smyslu, že je překvapen, jak jsme to převyprávěli „po svém“, a že je to dobře. I když fakt, že místo legendární pyramidy Ikea se objevil automat na kondomy, ho zjevně zaskočil.
Jaký klíč k dramatizaci tohoto kusu jsi zvolil?
Vycházel jsem z toho, že na divadle budou tři roviny účinkujících: marionety=postavy živých, maňásci=postavy potracených, činoherci=postavy archetypů, nejspíš pro zpřehlednění jinak složitého děje. Podstatný kus práce odvedl výtvarník David Deutscha, který trval na tom, že nepůjdeme cestou kopie původního vizuálu, nechal jen černobílý koncept, ale podobu postav navrhl originální.
Pro koho je divadelní Pixy určen, jak bys na něj lidi pozval?
Zde si dovolím odcitovat z recenze dalšího váženého nebožtíka, hudebního publicisty Petra Slabého: „Představení Pixy může působit depresivně až brutálně, ale při hlubším zkoumání tu můžete najít i jistou katarzi, která spočívá v úniku ze současné absurdní reality.“
Co v ADHD chystáte do budoucna? Na co se vaši fanoušci mohou těšit?
Těžko něco slibovat. Zpravidla každý rok uvedeme novou pohádku plnou autorských písniček s texty Jindřicha Stejskala a hudbou našeho dvorního skladatele Raayi. Pro dospělé chystá Ondřej Poledne scénář o životě a smrti Freddieho Mercuryho. Víc nevím.