Akce v Kině Pilotů, které nesmíte zmeškat!
Němé filmy, dokument i 3. světová válka.
To vše nabídne v následujících dnech hlavní i doprovodný program Kina Pilotů.
24. 9. 19:00 Němé, ale zuřivé – Velkolepé bitvy světa grotesek
Mezinárodní festival krátkých filmů BRNĚNSKÁ 16 uvede ve spolupráci s KINEM PILOTŮ pásmo němých filmů:
► Chaplin ve filmovém ateliéru
► Zákulisí
► Šlehačková revoluce
► Drožkář
Každý z filmů bude doprovázen originální klavírní kompozicí Duncana Hendyho, britského skladatele žijícího v Brně.
Filmy nikdy nebyly skutečně němé, ne víc než v groteskách. Tahle brutální forma fyzické komedie často obsahovala vzruchy a poryvy v podobě hudby, která taky často zastupovala zvukové efekty, emoce, řeč a rozptýlení. Naše sbírka filmů obsahuje ta nejlepší jména své éry ve výjimečně konfrontačních situacích. Od klasických koláčových bitev, až po pády na zadek a šílené kaskadérské kousky, tyhle filmy jsou mistrovskou ukázkou lidské invenčnosti, zákeřnosti a vychytralosti.
2. 10. 2018 19:00 Mimořádná zpráva
Předpremiéra filmu s doprovodnou diskusí o vztahu novinářů a politiků
Zveme vás na předpremiéru dokumentární novinky Tomáše Bojara – Mimořádnou zprávu. Ta reflektuje prostředí dvou redakcí v průběhu jednoho březnového dne roku 2017, kdy měl stávající český prezident informovat, zda bude znovu kandidovat na svou funkci. Těšte se na doprovodnou diskusi o vztahu novinářů a politiků.
Jak se pracuje novinářům v době, kdy s nimi politici jako Donald Trump či Miloš Zeman vedou otevřenou válku? Proč to tito politici dělají? Co tato situace může znamenat pro další vývoj západních demokracií? Jak by na to novináři měli reagovat?
Diskutovat o tom budou přední český novinář Jindřich Šídlo (Seznam), amerikanista Kryštof Kozák (FSV UK) a protagonista filmu Luboš Kreč, který byl v době jeho natáčení šéfredaktorem politického zpravodajství a publicistiky Hospodářských novin. Diskusi moderuje Ondřej Cihlář.
3. 10. 2018 18:00 Neklidná hranice – Premiéra za účasti tvůrců
Východní hranice Evropy s Ruskem dělí dva protichůdné pohledy na minulost i současnost. Tuhle oblast televize BBC označila za místo, kde současné napětí přeroste ve 3. světovou válku. Lotyška Hermīne Puriņu, první oběť sovětské invaze z roku 1940, se snažila vlastním tělem zachránit svého syna. Její fotografie je inspirací pro film o hranicích, geografických i metaforických. Rusové a Lotyši vnímají naprosto rozdílně význam události, kterou zachytila fotografie. Jedněm se spojuje s osvobozením a počátkem vítězné války, pro druhé znamená ztrátu svobody a okupaci. Jedni oslavují, druzí truchlí. Významný lotyšský autor Dāvis Sīmanis přináší výbušné svědectví o napětí na východních hranicích Evropské unie, které je vzhledem k našim historickým zkušenostem čím dál naléhavější i pro české diváky. Film vznikl v lotyšsko-české koprodukci a měl světovou premiéru na prestižním festivalu Vision du Réel ve švýcarském Nyonu.