Akcent na migraci: 5. listopadu, Divadlo Archa

Festival AKCENT se v sobotu 5. listopadu stane hostitelem jednoho z největších letošních setkání neziskových organizací aktivních na poli integrace a migrace. Celodenní program je věnován tématu jak může umění ovlivnit společenskou debatu a vnímání migrantů  a jak mohou spolupracovat neziskové a kulturní organizace.

Jarmark příběhů od 14.00 představí ty, kteří nalezli v ČR azyl a ač jsou cizinci, sami pomáhají jiným. Dále pak aktivity neziskových organizací a iniciativ.

Večerní program otevře panelová diskuse s představiteli kulturních institucí o tom, co a jak říká česká kulturní scéna o migraci a migrantech a zda může umělecká tvorba a kulturní provoz ovlivnit společenskou debatu a vnímání migrantů. Diskutovat budou Ondřej Hrab (Divadlo Archa), Jiří Fajt (Národní galerie), Ondřej Kamenický (Festival jeden svět), Ondřej Horák (projekt Praha – Hranice), Fatima Rahimi (novinářka, Deník referendum a Radio Wave) a Tamara Moyzes (umělkyně a kurátorka).

Finále akce bude patřit koncertu u příležitosti desátého výročí kapely Allstar Refjúdží Band, kapely, která je rezidenčním suborem Divadla Archa a je složena z hudebníků ze sedmi zemí. Společně s ASRB zahrají Monika Načeva a Pavel Bořkovec Quartet, streetband Kutálka, vietnamská zpěvačka Viah, arabsko-bulharská dvojice Ahmad & Tanita a stand-up artist George Isar.

Buďte u toho společně s Amnesty International, Centrum pro integraci cizinců, Charita ČR, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Farní charita Praha 3, iniciativa Hatefree, InBáze, Integrační centrum Praha, META, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Pomáháme lidem na útěku, Poradna pro integraci, SIMI – Sdružení pro integraci a migraci, UNHCR, Viet up, Zdravotní klaun o.p.s., České fórum pro rozvojovou spolupráci.

PROGRAM

AKCENT NA MIGRACI

Setkání, příběhy, diskuse, koncert 10 let Allstar Refjúdží Band
3. listopadu 2018, Divadlo Archa v rámci festivalu Akcent

Může umění ovlivnit společenskou debatu a vnímání migrantů? Rezonuje migrace jako téma v kultuře? Jak mohou spolupracovat neziskové a kulturní organizace? Kdo jsou lidé, kteří nalezli v ČR azyl a ač jsou cizinci, sami pomáhají jiným? Jednodenní setkání neziskových a kulturních organizací představí aktivity organizací a jedinců aktivních v oblasti migrace a integrace.

Program

12.00 – 14.00 All you can Meet – společný oběd

14.00 – 17.00 Jarmark příběhů

16.00 – 17.30 Salad bowl of Prague – Pražský kulturní mix

17.30 – 19.30 Migrace a umění: inspirace, odpovědnost nebo tenký led? panelová diskuse

20.00 – 22.30 Koncert Allstar Refjúdží Band a hostů

 

Vstupné 150,- zahrnuje společný oběd. Návštěvníci, kteří přispějí vlastním jídlem do obědového menu, mají nárok na vstup na celou akci zdarma. Pokud se přidáte k výzvě Přines oběd, máš vstup zdarma, kontaktujte prosím Petru Fronkovou na fronkova@inbaze.cz.

 

12.00 – 14.00 All you can Meet – společný oběd

Společný oběd s doprovodným programem. Jídla různých zemí a kultur doplní umělecké intervence. V Arše zazní hudba indonéského hudebníka Ahmada Fadliho, zahraje kapela Dundun, loutkové divadlo Svetlany Conti Padao a připraveny jsou výtvarné akce pro děti s výtvarníkem Davidem Gachechiladzem. Návštěvníci, kteří přispějí vlastním jídlem do obědového menu, mají nárok na vstup na celou akci zdarma. Pokud se přidáte k výzvě Přines oběd, máš vstup zdarma, kontaktujte prosím Petru Fronkovou na fronkova@inbaze.cz.

 

14.00 – 17.00 Jarmark příběhů

Šest stanovišť a dvě desítky příspěvků, filmových projekcí a osobních výpovědí představí autentické příběhy lidí, kteří mají s migrací osobní zkušenosti – ať už jde o migranty samotné, pracovníky z neziskových organizací, kteří s nimi pracují  doma a v zahraničí a v uprchlických táborech na různých kontinentech. Zazní také příběhy dobrovolníků z řad migrantů a bývalých uprchlíků, kteří podporují lokální práci neziskovek. Mezi neziskovými organizacemi, které se do Jarmarku zapojují, nechybí Amnesty International, Centrum pro integraci cizinců, Charita ČR, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Farní charita Praha 3, iniciativa Hatefree, InBáze, Integrační centrum Praha, META, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Pomáháme lidem na útěku, Poradna pro integraci, SIMI – sdružení pro migraci a integraci, UNHCR, Viet up, Zdravotní klaun o.p.s.

 


16.00 – 17.30 Salad bowl of Prague – Pražský kulturní mix

 

Centrum Prahy je prostorem, kde se různé kultury sdružovaly odedávna. Výsledkem toho je hustá síť zajímavých podniků, obchodů, spolků a kulturních institucí, které provozují migranti. Pojďte s námi na procházku po některých z nich a poznejte daleké kultury i zkušenosti s migrací prostřednictvím osobních příběhů aktivních cizinců, kteří v Praze našli svůj domov. Proč Salad Bowl? – „Salad Bowl“ neboli „salátová mísa“ je kulturní model popisující společnost, ve které vedle sebe bezkonfliktně žijí lidé pocházející z různých kultur, a přitom si zachovávají své tradice a zvyky. Stejně jako ingredience v salátu nejsou rozmělněny, není ani společnost homogenní hmotou, ale spojením mnoha jedinečných prvků, jednotlivců a kultur. Pojďte s námi poznat kulturní salát Prahy 1!

 

17.30 – 19.30 Migrace a umění: inspirace, odpovědnost nebo tenký led?  Panelová diskuse

Co a jak říká česká kulturní scéna o migraci a migrantech? Může umělecká tvorba a kulturní provoz ovlivnit společenskou debatu a vnímání migrantů? Měly by se kulturní instituce této role ujmout? A jak vnímají společensko-politickou zodpovědnost představitelé českých divadel a galerií?  Panelovou diskusi s Ondřejem Hrabem (Divadlo Archa), Jiřím Fajtem (Národní galerie), Ondřejem Kamenickým (Festival jeden svět), Ondřejem Horákem (projekt Praha – Hranice) a Fatimou Rahimi (novinářka, Deník referendum a Radio Wave) a Tamara Moyzes (umělkyně a kurátorka).

 

20.00 – 22.30 Allstar Refjúdží Band a hosté – Monika Načeva a Pavel Bořkovec Quartet, streetband Kutálka, Viah, Ahmad & Tanita, Tigran a další

Koncert u příležitosti desátého výročí kapely Allstar Refjúdží Band, kapely, která je rezidenčním suborem Divadla Archa a je složena z hudebníků ze sedmi zemí. Na scénu Archy jim k výročí přijdou gratulovat Monika Načeva a Pavel Bořkovec Quartet, streetband Kutálka, vietnamská zpěvačka Viah, stand-up artist George Isar a arabsko-bulharská dvojice Ahmad & Tanita.

 

Více informací a vstupenky: www.archatheatre.cz

#festivalakcent

Festival AKCENT

Mezinárodní festival dokumentárního divadla

25.10 – 8.12. 2018

 

https://www.divadloarcha.cz/cz/program-browse/show/akcent-na-migraci/2018-11-03/1290
https://www.facebook.com/events/178928516329895/

Comments

comments

Vyhledat