Lennonova zeď je znovu otevřená, zdobí ji i nový portrét Johna Lennona

foto AMI Communications
foto AMI Communications

Dnes odpoledne byla veřejnosti znovu zpřístupněna Lennonova zeď na pražské Malé Straně.

Z tiskové zprávy:„Rekonstruovaná zeď dostane novou uměleckou podobu, jejím autorem je designér a autor prvního loga Občanského fóra Pavel Šťastný. Zeď byla zároveň Radou Prahy 1 vyhlášena pamětním místem, je to vůbec poprvé, co jí veřejné instituce přiznaly oficiální status. Na zeď bude možné nadále lidově tvořit, ale jen obyčejnými materiály, jako je tužka nebo křída, aby příliš netrpěla. Na jaře chce vlastník zdi, Řád Maltézských rytířů, společně s Prahou 1 vyhodnotit, jak efektivně tento nový systém funguje.

Na 150 m2 vznikne velké společné mezinárodní dílo MEET ART, které spojuje význam slov svoboda a láska. Lennonova zeď tomuto účelu sloužila už za totality a jsem rád, že její smysl zůstane zachován. Jedním z motivů tvorby je i píseň Johna Lennona ´All You Need Is Love´,“ představuje koncept Pavel Šťastný. Novou tvář Lennonově zdi pomáhali vtisknout například skláři Vladimír Kopecký a Jakub Berdych, sochař Kurt Gebauer, Ester a Lela Geislerovi nebo šperkařka ze slavné rodiny Beldů Viktorie.

Jsme rádi, že se nám podařilo skutečně proměnit atmosféru tohoto místa. Místo nesmyslů a urážek tu umělci nechali důstojný a jasně srozumitelný vzkaz, který k Lennonově zdi vždy patřil,“ uvedl Johannes Lobkowicz, kancléř Maltézského řádu, který je vlastníkem zdi. Řád nechal Lennonovu zeď v říjnu zrekonstruovat a poskytl prostor umělcům, aby jí dali novou tvář. Na zdi tak budou odteď trvale k vidění symboly, které odkazují k jejímu významu a důvodům, proč vznikla.

 

Comments

comments

Vyhledat