Amelie Siba na konci března vydává své třetí LP Gently Double A 

Amelie Siba na konci března vydává své třetí dlouhohrající album Gently Double A. Na desce nahrané diy metodou zachycuje hledání sebedůvěry ve světě, který na nás často klade přílišné nároky. Smutek a trpké smíření z minulých nahrávek na novince vystřídala  naděje, sklony k sebedestrukci nahradila aktivní sebepéče. 

Na začátku roku 2022 se Amelie Siba rozhodla opustit Prahu a s ní i všechny své špatné  životní návyky a zacyklené myšlenky. Odletěla do Anglie k babičce na vesnici, cílem bylo  tady chvíli jen tak žít, dobře jíst a starat se o sebe. Nic víc. V bezpečí svého starého dětského  pokojíku a bezčasí venkova ale začala úplně nečekaně vznikat deska, která kreslí úplně nové  emoční mapy její hudby. Na Gently Double A je slyšet naštvanost, otevřenost, ale i naděje v  nalezení lepšího já a nové začátky. „Už to není jen smutek, ale i vědomí nějaké vlastní síly  věci měnit,“ říká o novince Siba, která vždy byla ohledně témat duševního zdraví otevřená.  „Vím, že mě poslouchá hodně holek v mém věku i spousta mladších a prochází si podobnými  problémy jako já.“ 

Zvuk desky ovlivnilo to, že vznikala na koleně – žádné profesionální studio, jen kytara,  mikrofon a zvukovka a zachycení prchavých momentů. Přesto mají písně robusní zvuk a je z  nich cítit autorské sebevědomí i ochota pouštět se do experimentů. Původní syrová verze  nového materiálu se Amelii Siba tak zalíbila, že se rozhodla ho vydat bezmála tak, jak jej  natočila ve svých malých svatyních bezpečí. Na postprodukci a mixech se podílel Kryštof  Kříček, který byl v roli producenta předchozí desky Love Cowboys z konce roku 2021.

Název alba je přezdívka, kterou Sibě dal její anglický kamarád. „Připomíná mi, že na sebe  mám být hodná,“ říká. Písně z desky v sobě mají nánosy špíny, kterou už nemůže žádná  postprodukce vymazat, jsou silné a autentické a intenzivní. Od naštvané Happiest Memory k  intimní a minimalistické Simple zachycuje Siba chvíle životních prozření i komplikované  emoce spojené s přechodem do dospělosti. K slyšení jsou zde písně o nastavování hranic v  mezilidských vztazích i ochotě věřit, že to nejlepší je ještě před námi. „I ache to heal in my  own way,“ konstatuje Siba nakonec.

Amelie Siba patří mezi největší objevy domácí alternativní scény posledních let. Za debutové  album Dye My Hair obdržela cenu Apollo za nejlepší české album roku 2020, Love Cowboys  dostalo o rok později cenu Anděl v kategorii Alternativa a elektronika. Ve stejném roce také  vyhrála hudebně-exportní soutěž Czeching. Nedávno se Siba dostala mezi patnáct  nominovaných v Music Moves Europe Awards určených mladým talentovaným hudebníkům  z Evropy.

text Karel Veselý

Comments

comments

Vyhledat