Kino Brasil po osmé od 4. do 7. listopadu

Po nečekaně náročném uplynulém roce stráveném především v režimu on-line se vrací do Bia Oko.  Velké plátno s výjimečnými filmy, dotek tropů v listopadové Praze, jedinečná atmosféra prostoru, milá  setkání a skvělé drinky. Kino Brasil po osmé od 4. do 7. listopadu.

Letošním výběrem filmů stejně jako v minulých ročnících míříme na to nejlepší, co brazilská  kinematografie v posledních letech nabídla. Velké city, odvážné činy, smyslnost i zoufalství se snoubí v  uhrančivých scénách. Nahlédneme do pralesních domovů i do drobných pokojů velkoměstských  činžáků. Kino Brasil uvede dramata vztahová i osobní, surreální snímek s hlubokou metaforou,  dokument z prostředí současné Amazonie i zbrusu nový animák pro celou rodinu. “V současné Brazílii  není přáno umění, filmovou tvorbu nevyjímaje. Natočení nezávislého filmu se stalo velkou výzvou a  každý takový počin vyžaduje odvahu i podporu zahraničí. Vznikají tak osobité snímky, které bodují na  nejprestižnějších festivalech světa a dokazují, že brazilští filmaři se jen tak zlomit nedají,” uvedla  dramaturgyně Gabriela Šmaiclová. Kino Brasil vám nabídne šest filmů rozmanitých témat a přístupů od  současných předních brazilských režisérů. Chybět nebudou už tradiční úvody před projekcí a české a  anglické titulky.

V programu najdeme například drama oceněné v Cannes Neviditelný život Eurídice Gusmãové, které  rozbuší nejedno srdce příběhy dvou odloučených sester z Ria de Janeira padesátých let.  Na Berlinale vysoce ceněný polodokumentární snímek Poslední prales nás přenese k dnes už jen  hrstce indiánů Yanomami, kteří si pevně stojí za svým místem na světě. Pomyslné bariéry mezi  generacemi, které utváří doba, ve které prožijeme své mládí, nám ukáže film Rozervaná srdce, v němž  je bezbřehá otcovská láska hmatatelná stejně jako jeho bolest. Nejčerstvější snímek letošního festivalu,  animovaný film inspirovaný slavnou malířkou brazilské modernistické  éry Tarsilou do Amaral Tarsilinha otevře tajuplné dveře do ryze brazilského pohádkového světa.

O spolku Saudade:  

Idea festivalu se zrodila v hlavách několika milovníků brazilské kinematografie, kteří se o dmítli spokojit  s tematicky velmi omezeným výběrem brazilských filmů, které jsou v Čechách známé a běžně dostupné.  Třebaže sociální témata a prostředí favel je důležitou osou brazilské kinematografie, existuje mnoho  filmů, jimž dominují jiné náměty. Festival Kino Brasil přiváží do Prahy díla různých žánrů, která v  posledních letech zaujala jak v domácím, tak mezinárodním prostředí. Festival je zároveň příležitostí  pro brazilské režiséry prezentovat svou tvorbu v Evropě.

Všechny aktuální informace včetně programu najdete na: 

www.kinobrasil.cz 

https://www.facebook.com/kinobrasil 

 

Comments

comments

Vyhledat