ANI HOLKA, ANI KLUK: vyprávění o tom, jak být sám sebou

Marto Kelbl, jedna z nejzajímavějších ilustrátorek nejmladší generace, přichází v knize Ani holka, ani kluk s tématem, které je jí bytostně vlastní: Jak má být člověk sám sebou ve světě rozděleném do dvou striktních škatulek? Jak nebýt ani holka, ani kluk?

S hlavním hrdinou příběhu Lukášem se setkáváme na konci školního roku, kdy se všechny děti těší na prázdniny s kamarády, jen Lukáš se bojí, že bude sám. Ve třídě totiž každý patří do nějaké skupinky, holky se začínají malovat a kluci hrají hry na mobilech, ale Lukáš nikam nezapadá. Jednoho dne si vezme, co mu nepatří, a probudí se v něm nové pocity. Zjišťuje, že na světě jsou lidé, kteří se necítí být ani muži, ani ženami, a rozhodne se pátrat po jejich osudech.

„Práce na textu a ilustracích byla bolestně osobní, nicméně také terapeutická. Při tvorbě jsem vzpomínala na své dětství, a vznikl tak komiks, v jehož první půlce vyprávím, co se mi skutečně stalo, zatímco druhá půlka příběhu je o tom, co bych si přála, aby se odehrálo,“ říká autorka komiksu Marto Kelbl.

Kniha čtenáře zavede k americkým Indiánům a jejich víře ve dvě duše, v Indii navštíví hidžry a po cestě za trans* společenstvími se podívá také do Mexika nebo Albánie. Během toulek časem i prostorem se čtenář seznámí s malířkou Toyen nebo Johankou z Arku a mnohými dalšími neobyčejnými osobnostmi.

„Kniha Ani holka, ani kluk je v českém prostředí ojedinělým literárním počinem, a to nejen na poli literatury pro děti a mládež. Na tvorbě Marto Kelbl oceňuji především její touhu jakýmsi způsobem dětským čtenářům a čtenářkám nabídnout pomocnou ruku. Díky tomu má komiks Ani holka, ani kluk mnohem větší přesah než většina tuzemské tvorby pro dětské publikum,“ říká o knize Jakub Pavlovský z Centra české dětské knihy.

Marto Kelbl vystudovala ilustraci na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, výtvarné zkušenosti sbírala v Portugalsku, USA, Francii či Itálii a nyní žije v Plzni. Věnuje se autorským knihám, její sbírka ilustrovaných palindromů Tam a zpět (knižně 2023) získala druhé místo ve studentské kategorii Nejkrásnějších knih roku 2020 a o rok později též bodovala v soutěži Book in Progress. Diplomová práce They Them (2022), jež je základem knihy Ani holka, ani kluk, přivedla Marto Kelbl mezi finalisty soutěže Czech Grand Design.

Ani holka, ani kluk
Marto Kelbl
Paseka 2023, 96 stran, pevná vazba

Comments

comments

Vyhledat