Anketa o módě a stylu: Designér Marek Mikovec

Foto Martin Faltus
Foto Martin Faltus

Marek Mikovec je slovenský freelance designér. Vystudoval Vysokou školu výtvarných umění a designu v Bratislavě se zaměřením na průmyslový design. Na Akademii umění v Saint Etienne ve Francii se specializoval na navrhování pomocí softwaru CAD. Po studiích začal pracovat v České republice a od roku 2005 se podílí na projektech jako člen týmu Patzak Design.

V současné době působí v České republice a ve své práci se zaměřuje zejména na design kosmetických produktů a nápojových obalů.  Za láhev Fruttimo obdržel mezinárodní ocenění World Beverage Inovation Award 2015 a je autorem celé řady dalších oceňovaných lahví.

Vaše definice módy a stylu?

Veškerá „sdílená kreativita“.

Pro mne je to vlastní vize, kreativní počin. Když dáte svým myšlenkám osobitou formu a pak pro svou vizi nadchnete okolí. Kreativita, ve které se zhlédli další lidé a rozhodli se vaši myšlenku sdílet. Těch podnětů ale přichází ze všech stran mnoho a velmi rychle se mění, a proto lze jen stěží definovat současnou módu a styl.

Co máte nejraději na své práci?

To, že je to proces, který se pořád mění. Má často stejný formát vyměřený zadáním a finální prezentací, pokaždé ale s jiným průběhem. Někdy strávím i týdny hledáním nápadu v kupce nervů, jindy začínám projekt s jasným řešením a fanatickým nadšením.

Jak si dobíjíte baterky?

Cestováním. Moc rád poznávám jiné kultury. Je pro mne skvělým odpočinkem, když mohu vyměnit ticho mezi čtyřmi zdmi a sezení u počítače za ruch na letišti a cestování na nepoznané místo.

Co vás zaručeně potěší?

Nedávno mi jeden přítel vyprávěl příběh o tom, jak čekal na pumpě v autě na manželku, která se po chvíli vrátila s nějakou modrou lahví v ruce a s nadšením volala: „Podívej, podívej na ten tvar. Krásná láhev!!“ v ruce držela láhev, kterou jsem navrhnul. To je ten moment, kdy víte, že jste se právě potkal s čirým nadšením z vaší práce.

Váš tip, co dělat proti šedi:

Tvořit. Cokoliv.  Pokud nemáte rádi šedou, tak v barvě.

 

Comments

comments

Vyhledat