Anketa o módě a stylu: Hana Schenková, České centrum v Rotterdamu

Foto Hana Schenk
Foto Hana Schenk

Hana Schenková je pověřena řízením Českého centra v Rotterdamu. Její životní krédo zní: Štěstí přeje připraveným. O české módě a designu se na Fashionclashi* mluví především její zásluhou. Za největší úspěch považuje fakt, že se mladí čeští designéři mohou úspěšně prezentovat na renomované přehlídce právě v Maastrichtu. Fashionclash je  totiž považován za jeden z nejlépe organizovaných festivalů v Nizozemsku. České centrum Rotterdam účast pravidelně podporuje. Díky tomu se daří postupně zvyšovat povědomí o mladých českých talentech. Hanka se pravidelně zasazuje o to, aby se čeští autoři  dostávali na tento festival světového formátu. 

 

 

Vaše definice módy a stylu?

Mám ráda módu jednoduchou a elegantní, pěkné a pohodlné věci, které by mně slušely. Ráda nosím šaty a sukně, kombinuji to svetříky a saky. Módními trendy se neřídím. Od té doby, co žiji a pracuji v Nizozemsku, musí být oblečení i praktické. Často tady fouká silný vítr a prší. Jezdím každý den na kole a za ta léta jsem se už naučila jezdit v úzké sukni, lodičkách, dlouhém kabátě i s deštníkem. Moji nizozemští kamarádi vždy nevěřícně kroutí očima. Mám ráda kombinaci černé a bílé, více než tři barvy nikdy nenosím. Ta černobílá mně pravděpodobně zůstala z doby, kdy jsem zpívala ve sboru, protože to byly jediné povolené barvy pro oblečení na koncert.

Co máte nejraději na své práci?

Kreativitu a obrovský záběr, prezentujeme českou kulturu a umění v zahraničí napříč všemi žánry. Dávat dohromady projekty, doslova od A až po Z. Naše práce nám umožňuje setkávat se se zajímavými lidmi, mohu si s nimi povídat a strávit určitý čas. Je to ohromně inspirující. Díky své práci zůstávám v úzkém kontaktu s děním ve své rodné zemi a jsem „nucena“ to sledovat, což je velmi příjemné. Mám ráda výzvy. Práce je vlastně mým koníčkem. Mám obrovské štěstí, kolik lidí to může říct? Jednou z mých nejoblíbenějších akcí je každoroční účast mladých českých návrhářů na festivalu módy a designu Fashionclash v Maastrichtu.

Jak si  dobíjíte baterky?

Procházkami u moře, v zimě ještě raději než v létě, jízdou na kole, tenisem, s kamarády posezením u dobré kávy a zákusku, a lenošením v houpací síti s knihou na naší minizahradě. Ráda poslouchám hudbu a miluju operu.

Co vás zaručeně potěší?

Mám radost ze svých dětí. Jinou radost mám, když se nám v Nizozemsku podaří s Českým centrem udělat zajímavou akci a lidé nás pochválí. Dále mě také potěší vynikající dortík v mé oblíbené kavárně Koekela.

Váš tip, co dělat proti šedi:

Pochválit (se) a usmívat se na lidi. Na Nizozemcích se mně líbí, že se usmívají, kdykoliv je potkám. Nic to nestojí a dělá to divy.

 

 

* O Fashionclashi:

Festival organizují tři absolventi Akademie výtvarných umění v Maastrichtu, Branko Popovič, Nawie Kuiper a Laurens Hamacher. Jedinečná multioborová platforma umožňuje setkávání mladých tvůrců ze všech oblastí, od šperků, doplňků, oděvů až po divadlo, film či tanec. Hlavním cílem je propojit talenty z různých odvětví a oslovit nejširší publikum včetně laické veřejnosti. Vstup na festival je zdarma, zpoplatněné jsou pouze přehlídky. 

 

Letošní Fashionclash má charakter třídenní módní „pouti“ (tzv. The Route) se zastávkami na šestadvaceti místech konání přehlídek, performancí, workshopů a debat. Hlavní část programu probíhá v SAM–decorfabriek, bývalé továrně na keramickou dlažbu značky MOSA v Maastrichtu. Zneklidňujícím mottem „Fashion My Religion“ se organizátoři snaží o dialog publika 
s návrháři na aktuální témata (móda a náboženství, tradice a modernita).

 

Comments

comments

Vyhledat