Rozhovor: Arsenij Kotov, fotograf staré sovětské architektury

all photos: Arseniy Kotov
all photos: Arseniy Kotov

Arsenij Kotov je fotograf specializující se na fotky měst bývalého východního bloku, hlavně Ruska. Náhodně jsem našla jeho instagramovou stránku a po chvílí sledování a obdivování jeho fotek ho požádala o rozhovor.

Arsenij Kotov

Odkud pocházíte a jak dlouho už fotíte?

Narodil jsem se v Kujbyševě (od roku 1991 má jméno Samara). Je to obrovské ruské město na řece Volze, 1000 kilometrů od Moskvy nedaleko kazašských hranic. Fotografuju skoro 7 let, ale v tomhle stylu fotím jen asi tři roky.

Foto jste studoval, nebo jste samouk?

Do žádných kurzů ani ničeho podobného jsem nikdy nechodil.

Prodáváte své práce, nebo je to vaše hobby?

Několikrát jsem své práce prodal, ale nikdy jsme nechtěl být komerčním fotografem a pracovat pro někoho. Je to pro mě jen hobby, ale beru ho velmi vážně, skoro všechen čas za poslední dva roky jsem trávil navštěvováním měst a focením krajin a zajímavých budov.

Co je na bývalé sovětské / socialistické architaktuře tak úchvatného, že jste se jí rozhodl věnovat?

Mám rád sovětskou architekturu, protože je tak jiná než jakékoli moderní stavby. Dávná civilizace postavila všechny ty věci a zmizela. Brzy budou zničeny všechny její stopy, tak ji ve svých fotografiích chci uložit a ukázat její krásu dalším lidem.

Jaké vybavení používáte?

Fotoaparát Sony a7r s kroužkem m39 na sovětské objektivy a malý stativ. Obvykle s sebou vozím tyhle tři objektivy: Orion-15 28 mm, Industar-61 55mm a Yupiter-11 135 mm.

Jaké jsou reakce na vaše fotografie?

Je to různé: někteří lidé říkají, že fotím ošklivá a nepohodlná ghetta. Ale většinou se jim sovětské stavby líbí tak jako mně, protože jim připomínají bezstarostné dětství.

Která místa na vás obzvlášť zapůsobila?

Velmi se mi líbil Biškek, hlavní město Kyrgyzstánu. Mnoho jsme od něj nečekal, ale byla tam spousta brutalistických budov a v zimě vypadaly tak stylově a úžasně, že jsem se do toho města zamiloval z celého srdce. V Evropě je mým oblíbeným městem srbská metropole, nejšílenější město, které jsem kdy viděl, takže pokud je vaším oblíbencem Le Corbusier a zajímá vás oblast městského plánování, měli byste se jet podívat do Bělehradu.

Jaké další umělecké formy vás baví, jaké knihy nebo třeba filmy vás oslovují?

Obvykle čtu populárně naučné knihy, které hovoří o složitých věcech jednoduchým jazykem. Někdy čtu fantasy nebo sci-fi, poslední kniha, která se mi líbila, byla Harry Potter and the methods of rationality. Dlouho jsem se pokoušel malovat, ale nejsem v tom dost dobrý. Na internetu je samozřejmě spousta talentovaných malířů, nedávno jsem objevil ženu jménem Alexandra Zheleznova, jejíž práce se mi velmi líbí, maluje moderní ruské postavy ve fantazijním středověkém vesmíru.

Také se rád dívám na staré filmy o sovětských městech, vědeckých objevech a mimořádných místech, jako je třeba tohle.

Jaké jsou vaše plány pro rok 2019?

Příští rok navštívím země bývalé Jugoslávie a pojedu na ruský dálný východ a do Mongolska a možná se konečně rozjedu do Jižní Ameriky.

Také vydám knihu (fotoalbum) o sovětských městech. Navštívil jsem všechny největší města bývalého Sovětského svazu a mám hodně zajímavých fotografií a můžu vyprávět spoustu příběhů.

 

Comments

comments

Vyhledat