Atrium na Žižkově upozorňuje na hodnotu přírodních zdrojů

Vladimir Turner: Flower Power  / Foto Dita Havránková
Vladimir Turner: Flower Power / Foto Dita Havránková

Ve středu 26. dubna otevírá galerie Atrium na Žižkově další ze série edukačních výstav zaměřených na aktuální společenská témata. Smyslem výstavy nazvané EARTH je upozornit na skutečnost, že naše společnost nevnímá význam a hodnotu přírodních zdrojů, ale pouze jejich průmyslově zpracovanou podobu. Instalace kombinuje přírodní materiály, produkty vytvořené z přírodních zdrojů a díla současných umělkyň a umělců.

Autor galerijní koncepce a kurátor výstavního prostoru Ondřej Horák (Fuczik) tentokrát ke spolupráci pozval Dominiku Jackuliakovou, Richarda Loskota, Rutu Putramenraite, Vladimíra Turnera a Aleše Zapletala. Prostorem se bude prolínat zvuková instalace Tomáše Šenkyříka. Spoluautory výstavní podoby jsou Jan Tomšů a kolektiv Omlouvámesepardon.

„Výstavou chceme upozornit na to, že materiály, které nás obklopují, pocházejí nejčastěji z velmi starých přírodních zdrojů. Příroda je stále kolem nás, jen ji už nevidíme. Nevnímáme. Bereme si, ale nevíme od koho. Výstavní instalace kombinuje přírodní materiály s uměleckými projekty. Návštěvníci se ve výstavě setkávají s neopracovanými kusy stromů, 762 litry pramenité vody, kameny, balíky sena ale také se zvukovou skladbou, fotografickou sérií, kresbami nebo projekcí.“ vysvětluje kurátor Fuczik. 

Na výstavě najdete celou řadu faktických informací týkajících se plýtvání přírodními zdroji, které galerie připravila ve spolupráci s Hnutím DUHA. Kromě toho si také klade otázku, jaká je role umění ve vnímání přírody a zda je možné skrze něj realizovat pozitivní změny. 

Výstava je pokračováním dlouhodobé galerijní koncepce označované jako „edukační galerie“. Cílem jednotlivých výstavních projektů je vyvolávat diskusi o aktuálních společenských tématech nikoliv vystavovat umělecké artefakty. V rámci interaktivních výstav se smazávají hranice mezi vystavujícími umělkyněmi a umělci a návštěvníky. Témata dělají srozumitelnými všem sociálním i věkovým skupinám. Na přípravě konceptu edukačních programů spolupracuje platforma Máš umělecké střevo? 

„Samozřejmou součástí všech galerijních projektů, výstavu EARTH nevyjímaje, se staly edukační programy pro školy, které se těší velkému zájmu pedagogů. Na poslední výstavě naše vzdělávací workshopy navštívilo 61 nejen školních skupin (tedy 1070 žáků a studentů) a věříme, že i výstava EARTH zaujme podobný počet mladých návštěvníků,“ popisuje jednu z hlavních edukačních aktivit galerie Marie Kašparová, ředitelka příspěvkové organizace Za Trojku, která galerii spravuje.

Výstava bude v galerii Atrium na Žižkově (Čajkovského 12, Praha 3) otevřena až do 24. září vždy od středy do neděle mezi 14 a 19 hodinou. Vstup na výstavu je zdarma a je bezbariérová. 

Více na www.atriumzizkov.cz

Comments

comments

Vyhledat