Během MDŽ psali začátečníci na Wikipedii o ženách, další workshop bude brzy

Zleva Americká Chargé D'affairs Kelly Adams Smith, švédská Velvyslankyně Viktoria Li A Kanadská Velvyslankyně Barbara Richardson. foto pořadatel akce
Zleva Americká Chargé D'affairs Kelly Adams Smith, švédská Velvyslankyně Viktoria Li A Kanadská Velvyslankyně Barbara Richardson. foto pořadatel akce

Mezinárodní den žen se dá oslavit i netradičně. Asi 30 lidí všech generací přišlo v pátek 8. 3. na workshop spolku Wikimedia ČR WikiGap, aby obohatilo českou Wikipedii o články dosud opomíjených žen.

Na české Wikipedii je aktuálně 109 619 biografií – z toho 17 964 biografií žen, tedy 16 %. Pro srovnání, podobně velká korejská Wikipedie (co do počtu uživatelů) obsahuje 23 % ženských biografií. Nejhorší poměr najdeme na Wikipedii tádžikistánské – 1,2 %. Nedostižnou zdá se být Wikipedie asturská s 53 % ženských biografií.

26 článků, které během workshopu účastníci napsali, si už stihlo zobrazit 15 000 lidí. Na Wikipedii jsou nově např. první česká politička Karla Máchová, válečná hrdinka Anna Benešová, botanička a doktorka Anna Berkovcová nebo spisovatelka a překladatelka Monika Zgustová.

Druhý ročník workshopu s názvem WikiGap – který je součástí celosvětové výzvy švédského ministerstva zahraničních věcí – opět hostilo Americké centrum v Praze, za účasti amerického kulturního atašé Erika Blakea, americké chargé d’affairs Kelly Adams-Smith, kanadské velvyslankyně Barbary Richardson a švédské velvyslankyně Viktorie Li. Jmenované ženy samy přispěly na Wikipedii svými texty: o české automobilové závodnici Elišce Junkové, která bydlela v současném sídle Velvyslanectví Švédska nebo o brněnské muzeoložce Janě Horváthové. Akce se zúčastnily i členky iniciativy Česká ženská lobby.

Další workshop Wikipedie “Shared Cities: Creative Momentum” (tentokrát s tématem architektura a umění) určený pro začátečníky se koná v sobotu 30. 3. v pražském Goethe institutu. Vstup je volný. (Facebook: Editaton Shared Cities)

Comments

comments

Vyhledat