BESEDA zveřejnila první jména, sází na aktuální česko-slovenskou scénu a dvojici Scotch Rolex feat. MC Yallah

Zavedená jména jako Lenka Dusilová, Amelie Siba, DVA nebo Kittchen, objevy české a slovenské nezávislé scény Vellocet Roll, něco něco, Sam Handwich, 52 Hertz Whale, Elýščítat nebo Isama Zing a tradičně ani horňácký folklor nechybí v ohlášené první třetině programu letošní Besedy u Bigbítu. Mezi umělci, kteří 5. a 6. srpna míří do moravského Tasova, jsou také maďarští Freakin‘ Disco a japonský producent Scotch Rolex, který vystoupí v tandemu s ugandskou rapperkou MC Yellah.

Středobodem festivalového programu je zejména pečlivý výběr a mapování aktuální české a slovenské hudby, která pro Besedu byla vždy klíčová. Dramaturgové ale intenzivně jednají i s několika respektovanými zahraničními jmény. Cílem je opět dovézt kapelu podobného významu jako Algiers či Jaga Jazzist. „Hlavní sílu našeho festivalu nadále vidím v koncepčním mapování a podpoře česko-slovenské scény. Přes současné výrazně vyšší honoráře zahraničních umělců bychom ale rádi v Tasově o pěti stech obyvatelích i letos uvítali alespoň jedno jméno, které plní roli headlinera na velkých evropských festivalech,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Aftermovie Besedy 2021: https://youtu.be/zANwD41i690

V první dvacítce potvrzených interpretů se potkává folklor, hardcore, krautrock, experimentální elektronika či intimní písničkářství. K černým koňům už nyní patří dvojice Scotch Rolex feat. MC Yallah. Japonský producent usazený v Berlíně Shigeru Ishihara známý také jako Dj Scotch Egg i ugandská hudebnice keňského původu MC Yellah mají už i na české klubové scéně skvělou reputaci. Dvě až tři atraktivní jména pak pořadatelé nechtějí avizovat vůbec. „Navážeme na loňský utajený koncert kapely Midi Lidi, kterým jsme si koncept kurátorovaných překvapení poprvé úspěšně vyzkoušeli,“ dodává Uretšlégr.

Z českých hudebníků do Tasova dorazí Lenka Dusilová, jež za doprovodu Květů Martina Kyšperského přehraje materiál z Řeky. S deskou Love Cowboys a kapelou přijede Amelie Siba, nahrávku Puls představí Kittchen. Temnější kytarovou psychedelii ovládají Vellocet Roll, písničky i z plánované nové řadové desky odehrají DVA. Útržky přivezou na ceny Vinyla i Apollo nominovaní něco něco, desku Tohle není prdel sveřepá kapela Vole. Severní Moravu na Besedě reprezentují mathrockoví February a postpunkoví Pacino. Dojde ale i na krautrockovou jízdu s Raw Deal a discopunk veterána rožnovské scény Ctiba. Místní folklor přiblíží Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou, z blízkého Veselí nad Moravou se svým projektem Ivy Z přijede Lenka Zbořilová. Závěr první noci jako v předchozích letech opanuje Dj Myslivec.

Slovenské umělce v programu zastupují Sam Handwich servírující „elektroakustický sendvič s příchutí šťavnatých synťáků a kytarového koření“ i postpunkoví 52 Hertz Whale. Špinavou klubovou hudbu na hranici elektroniky a techna přivezou Tittingur, pomyslné hranice elektronické hudby zbourá producent Elýščítat a postmoderní hudební Babylon jako Isama Zing postaví Jonatan „Pjoni“ Pastirčák. „Na české i slovenské scéně se teď vyrojilo mnoho hudebníků, kteří se snaží přijít s něčím novým. Jakoby covidová doba ještě více akcelerovala všechny talenty. Desítky jmen, kde bychom netrefili vedle, už máme pod čarou, a pořád přibývají další,“ uzavírá dramaturgyně Kač Fišer.

Devětadvacátý ročník Besedy u Bigbítu proběhne 5. a 6. srpna 2022 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí šedesátka účinkujících. Své zástupce na festival doveze i Startér Radia Wave a další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy.

Předprodej probíhá v sítích Goout: https://goout.net/cs/beseda-u-bigbitu-2022/szqartr/

DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/, https://www.facebook.com/besedaubigbitu

UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/2919785511622845/

 

Comments

comments

Vyhledat