Blogem roku se stal facebookový profil Městské policie Přerov
Cenu Magnesia blog roku převzal 8. června na slavnostním vyhlášení cen Magnesia Litera Miroslav Komínek, zástupce Městské policie Přerov. Práci policie zpopularizovaly humorně laděné krimi příběhy zveřejňované na Facebooku, kde má profil už přes 25 000 sledujících.
Tříčlenná porota složená ze spisovatelky Markéty Pilátové, básníka Ewalda Murrera a publicisty Ivana Adamoviče vybrala tři nejlepší blogy loňského roku – hodnotila především jejich literární úroveň. O samotném držiteli ceny Magnesia blog roku pak rozhodli čtenáři, kteří hlasovali na webu Magnesia Litera – letošní vítěz získal rekordní počet hlasů. Autor vítězného blogu získá od společnosti Mattoni 1873 částku 50 000 Kč na knižní vydání blogových zápisků.
„Přínos našeho dnešního vítězství? Ukazuje lidem přesah policejní práce. Díky našim příspěvkům na facebooku mohou čtenáři nakouknout pod pokličku případů městských strážníků a uvědomit si, co všechno během pochůzek řeší,“ řekl při přebírání ceny Miroslav Komínek, policejní rada Městské policie Přerov.
O vítězném blogu – Městská policie Přerov
Městská policie Přerov sídlí nedaleko Bezručovy ulice. A jako by duch básníka přeskočil Bečvu a usídlil se na místní policejní služebně. Namísto strohých úředních sdělení policejní zprávy přerovských strážníků oplývají nespornými literárními kvalitami. V Přerově se skutečně snaží o tvorbu poezie všedního dne, navíc na místě, kde by to člověk nečekal. Tradice předválečných humorných soudniček tu ožívá při líčení vesměs drobných prohřešků našich spoluobčanů a poskytuje čtenáři hned dvojí útěchu: napnuté nervy při líčení popisovaných zlotřilostí a úlevu poté, co se ukáže, že se vesměs nejednalo o závažný čin a náprava hříšníka byla zjednána obratem. Anonymní pisatel (či snad autorský kolektiv?) chrlí zprávy z oboru bezpečnosti závratnou kadencí a jednotlivé příspěvky běžně získávají kolem tisícovky „lajků“, oněch instantních mikrorecenzí vyjádřených jedním klikem. Z hlediska žánrového bychom mohli zprávy řadit jak do humoristické literatury, tak k noirovému detektivnímu žánru.