Den hrdinů na Výstavišti Praha: záchranáři i zábava pro celou rodinu zdarma  

Práce záchranářů, ukázky techniky, vyprošťování osob z havarovaných vozidel, kynologie, výstavka falzifikátů i pyrotechnický robot: to nabídne Den hrdinů na Výstavišti Praha.

Vstup na akci vhodnou pro každý věk bude zdarma a něco si tu najde každý člen rodiny. Akce potrvá  25.9. od 9 do 18. 

Co všechno bude připraveno? V jeden den si můžete prohlédnout například těžké sanitní vozidlo ATEGO od Zdravotnické záchranné služby, letištní zásahový speciál Panther, kolového obrněnce Pandur od Armády ČR, vyprošťovací tank Správy služeb Hlavního města Prahy a další unikáty. 

„Den hrdinů je moje srdcová záležitost a festival, který spoluurčuje směr našeho areálu. Výstaviště Praha je multifunkční prostor pro všechny věkové kategorie a chceme být spojeni nejen se sportem, kulturou či relaxem, ale také edukací a aktivní zábavou. Vždycky mě zajímalo zákulisí a práce různých záchranných složek, myslím, že je vesměs umíme ocenit zejména ve chvílích katastrof a neštěstí, mimo to ale jejich nasazení nevnímáme a často se ani neumíme správně v krizových momentech zachovat. A to jsem chtěl změnit, protože si myslím, že všichni tito „hrdinové“ zasluhují naši pozornost, a to nejen když je tornádo, povodně nebo zátah na ilegální tržnice. Návštěvníci budou moci během tohoto výjimečného dne poznat reálné situace při zásazích, jaké nasazení každá situace vyžaduje, nebo naopak jak bychom se měli v případě neštěstí chovat a spolupracovat. To vše zábavnou formou prožijete na Výstavišti v rámci Dne hrdinů,“ komentuje akci Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha. 

PROGRAM

25. 9. 2021

8:00 -16:00 hasičské soutěže

13:00 zahájení prohlídek expozic, zahájení soutěže pro děti Pas malého záchranáře

14:00 oficiální zahájení akce, vystoupí:
Tomáš Hübl (předseda představenstva Výstaviště Praha a.s.)
Zdeněk Hřib (primátor MHMP)
Jan Čižínský (starosta MČ P7)

13:00 – 18:00
ukázka boje zblízka MUSADO (Armáda ČR)
ukázky práce se záchranářskými psy
prezentace vyprošťovacího tanku Správy služeb hlavního města Prahy
ukázka fungování simulátoru otočení sanitky
ukázka hašení letištním hasičským speciálem

VÍCE O AKCI

 

Zábava pro děti i dospělé

Nebudou chybět soutěže, dospělí si vyzkouší třeba běh s hasičskou hadicí, pro děti bude připraveno několik stanovišť s úkoly, za jejichž splnění získají razítka do „Pasu malého hrdiny“ a za odměnu dostanou drobné ceny. „Celý den nabídne nepřeberné množství praktických ukázek, soutěže, možnost promluvit si se zástupci nejrůznějších integrovaných záchranných složek a samozřejmě si vyzkoušet řadu strojů a úkonů, které často sledujeme se zatajeným dechem. Ať už je to hasičské auto, které by si chtěl myslím vyzkoušet řídit snad každý kluk i chlap, nebo vylézt na jeho žebřík, těch snů týkající se hasičů, policie nebo jiných záchranných akcí máme myslím všichni hodně a Den hrdinů přináší jedinečnou příležitost si alespoň některé z nich splnit,“ doplňuje Daniel Netušil, programový ředitel Výstaviště Praha.   

 

Doprovodný program

Součástí programu Dne hrdinů budou dvě soutěže hasičů. Profesionální týmy z celé republiky se utkají v rámci Memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Dobrovolní hasiči poté v VI. mistrovství ČR jednotek SDH obcí v téže disciplíně. Soutěže začnou v sobotu v 9:00 hodin a slavnostní vyhlášení vítězů je plánováno přibližně v 16:00 hodin.

 

Práce policie v ulicích, kynologie i hipologie 

„Po roční odmlce způsobené celosvětovou pandemií se na vás opět těšíme na Výstavišti. Pražští policisté si pro vás připravili ukázky techniky, výstroje a výzbroje. Seznámíte se s prací příslušníků Pohotovostní motorizované jednotky, kteří jsou jako první vysíláni na místa mimořádných událostí, nebo policistů ze Speciální pořádkové jednotky. To jsou tzv. těžkooděnci, kteří dohlíží na pořádek v ulicích např. při sportovních utkáních či demonstracích. Prohlédnout si budete moci i technické vybavení dopravních policistů, odboru cizinecké policie a dalších policejních složek. Chybět nebudou ani policejní psi a koně se svými parťáky z oddělení služební kynologie a hipologie nebo policejní vrtulník. Řadu zajímavých informací se dozvíte také třeba u stánku policejních preventistů,“ zve na prezentaci policie plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR. 

 

Hrdinou alespoň jeden den 

„Soutěž ve vyprošťování je už nedílnou součástí Dne hrdinů na Výstavišti, čímž můžeme představit široké veřejnosti náročnou práci hasičů. Letos bude 27. ročník memoriálu JUDr. Kohouta doplněn o mistrovství ČR, kde se utkají nejlepší týmy dobrovolných hasičů ze všech krajů. Diváci tak mohou vidět v akci jak profesionální, tak dobrovolné hasiče,“ zve na Den hrdinů Martin Kavka, vrchní komisař a tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Hl. m. Praha. 

 

Radiační nebo chemická obrana i obrněné armádní vozidlo

„Pro návštěvníky bude v rámci Dne hrdinů vystaven kolový obrněný transportér Pandur z výzbroje 41. mechanizovaného praporu. Vojáci z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany představí lehké obrněné vozidlo pro radiační, chemický a biologický průzkum včetně malého dekontaminačního vozidla. 25. protiletadlový raketový pluk představí obrněné vozidlo Dingo a Robotsystem (RBS) 70, ukázku výzbroje a výstroje mají připravenou také příslušníci Vojenské policie. Součástí ukázek bude také projekt odboru komunikace Ministerstva obrany Příprava občanů k obraně státu (POKOS) s výstavou a vědomostními soutěžemi, díky kterým veřejnost seznámíme s povinnostmi, které nám jako občanům České republiky vyplývají ve vztahu k obraně státu,“ Ing. Daniela Hölzelová, projektová manažerka Ministerstva obrany ČR

 

Část programu bude letos probíhat také přímo na základních školách, kam za dětmi ve dnech 23. a 24.9. vyrazí akční týmy.

 

Záštitu pro akci poskytli: 

  • Ministr obrany Mgr. Lubomír Metnar  
  • Ministr vnitra Jan Hamáček
  • Primátor HMP MUDr. Zdeněk Hřib  
  • Starosta MČ Praha 7 Mgr. Jan Čižinský  
  • Policejní prezident genmj. Mgr. Jan Švejdar  
  • Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu  

 

Vstupné je zdarma.

 

 

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat