Bono v nové audioknize rekapituluje vzestupy i pády U2

Vážná operace srdce přiměla frontmana kapely U2 k bilancování. SURRENDER, memoáry irské rockové legendy a zpěváka jedné z nejprodávanějších kapel světa, se záhy staly bestsellerem The New York Times a The Sunday Times. Bill Gates je označil za nejlepší autobiografii rockové hvězdy, kterou zná. Bono v nich líčí svůj pozoruhodný život, bolestné dospívání a výzvy, jimž musel čelit, přátele a rodinu, kteří ho formovali a podporovali. Jeho životopis bravurně převedla do češtiny renomovaná anglistka Michala Marková. Nyní si ho mohou vychutnat také čeští posluchači. Vydavatelství OneHotBook natočilo Bonovu zpověď v audioknižní podobě. Náročné role vypravěče, který přibližuje zpěvákovu složitou cestu ke slávě i jeho upřímné postřehy ze zákulisí hudebního průmyslu, se ujal divadelní a filmový herec a hudebník v jedné osobě Jan Kolařík. Každou  kapitolu otevírá jedna z proslulých písní U2.   

Když bylo Paulu Hewsonovi jedenáct let, rodiče ho přihlásili na základní školu při katedrále svatého Patrika v centru města, proslavenou chlapeckým sborem. Ředitel školy se zeptal, jestli by Paul neměl zájem do sboru chodit. Zatímco se Paulovi zatetelilo srdce, jeho matka Iris odpověděla za něho „To rozhodně ne. Paula zpívání nezajímá.“

Kluk z Dublinu, který ve čtrnácti přišel o mámu a klackovitě dozrál v domácnosti tří nemluvných chlapů, se naštěstí nevzdal snu hrát brutální post-punk jinak než rebelové předtím. Stalo se – a svět poznal Bonův naléhavý tenor jištěný třemi spoluhráči. Po obvyklých amatérských nesnázích dobylo U2 koncertní pódia v anglosaských zemích a vlétlo jako svěží vítr do Evropy, jež se zrovna ocitla na křižovatce. Slavnou cestu glosuje autor vzpomínkami na zákulisní peripetie řadových alb skupiny a na lidi kolem nich, nebojí se sebereflexe života v šoubyznysu ani milostných vyznání manželce a rozjímá o víře, jejíž vliv je v rozděleném Irsku znát i v hudbě. Rozdíly se však stírají, bojujeme-li v zájmu spravedlnosti. Ať jde o účast U2 v projektu Live Aid, anebo o Bonovy dobročinné aktivity ve prospěch rozvojových ekonomik a léčby AIDS, znalost „koridorů moci“ ho propojila s vrcholnou politikou tak, že z toho těží prostí občané. Jeden z nejvlivnějších muzikantů dneška ví, že pop-music svět nepohladí jen krásou kytarových riffů, ale že mu dovede i prakticky pomáhat. Neobyčejnou zpověď člověka, jenž umí pohnout lidským srdcem i mimo nasvícené arény, rámuje čtyřicet ikonických písní U2 v záhlaví kapitol memoárů. 

Vybrat vhodného interpreta, který by v audioverzi propůjčil hlas této rockové legendě, bylo klíčové – a volba nakonec padla na herce mnoha poloh Jana Kolaříka, pro něhož je hudba díky angažmá ve vlastní kapele denním chlebem. Bylo to velmi intenzivní nahrávání,“ přiznává Kolařík, který s knihou v pražském studiu strávil několik týdnů pod režijním vedením Natálie Deákové. Některé dny jsem měl hlavu tak nasycenou Bonovým vyprávěním, že jsem zbytek dne po natáčení jen seděl v tichu.“ Sám materiál knihy však pro interpreta představoval výzvu, s níž se s radostí popasoval. Užíval jsem si to velice. Historky, které se člověk dozvěděl, mi připadaly nesmírně živé: dýchá z nich ohromná energie a tu jsem chtěl posluchačům co nejvěrněji zprostředkovat. Atmosféra je leckdy zábavná, ale místy člověk trne, co bude následovat. Navíc každý fanoušek určitě docení, když se dozví střípky ze zákulisí a zajímavosti ze života této rockové osobnosti,“ dodává. Kromě hlasu Jana Kolaříka se mohou posluchači těšit také na ukázky ze známých písní od kapely U2. V instrumentální podobě tvoří předěly mezi kapitolami a doplňují obraz umělce, jehož kariéra i charitativní aktivity jsou inspirací pro další generace hudebníků.

Audiokniha Surrender: 40 písní, jeden příběh v celkové délce 22 hodin 47 minut vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí (za 629 Kč), na audiokartě (535 Kč) i na nosiči CD mp3 (za 679 Kč).

 

Bono: Surrender: 40 písní, jeden příběh

Účinkuje: Jan Kolařík

Režie: Natália Deáková

Délka nahrávky: 22 hodin 47 minut

Comments

comments

Vyhledat