Co je v Praze zadarmo v prosinci 2023

Film ŘEKA australské režisérky Jennifer Peedomové uvidíte v CAMP Praha / Foto (c) acfk.cz
Film ŘEKA australské režisérky Jennifer Peedomové uvidíte v CAMP Praha / Foto (c) acfk.cz

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 15. prosince 2023)

Výstavy zdarma:

Příběh pořadu, Telka slaví 70 / Divácké centrum České televize

Více než čtyřicítku oblíbených pořadů odvysílaných v posledních dekádách připomíná výstava Telka slaví 70, která je k vidění v areálu České televize na Kavčích horách. Nechybí Studio Kamarád, postavy z večerníčků, StarDance ani filmová tvorba, kterou reprezentuje třeba snímek Jak dostat tatínka do polepšovny. Výstava Příběh pořadu je určena pro malé i velké, jež zajímá proces vzniku televizních pořadů. Trasa je pojatá jako mix pestrých prostředí, navzájem provázaných příběhem stylizované pohádky.

Výstava „Telka slaví 70“ / Foto (c) Česká televize

KALENDÁŘ

1. 12. v 15:30 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Připomeneme si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti, zde pochované, a všimneme si i umělecké výzdoby, kterou tvořili naši nejvýznamnější sochaři a architekti. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

1. 12. sympozium Digitální doba s lidskou tváří/ Akademie věd v Praze

Umělá inteligence, dezinformace i digitální vyloučení.K tématům se budou vyjadřovat odborníci z akademického, neziskového i mediálního sektoru. Sympozium je zdarma, více informací najdete na stránkách akce.

2. 12. v 10:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem

Budeme vzpomínat na řadu literátů, herců, výtvarných umělců i lékařů a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Vinohradské hřbitovy).

2. 12. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za významnými ženami

Při procházce si připomeneme životní příběhy některých výjimečných žen, zde pochovaných (jako byla např. Eliška Krásnohorská, Renáta Tyršová, Hanna Podolská, ale také sestra bratří Čapků či Jaroslava Moserová). Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

2. 12. Vánoční keramické trhy / Výstaviště Holešovice

5. 12. 19:00 POSLECHOVKA – Jazzmánie Vladimíra Kouřila #246  / Čítárna Unijazz

V tradičním čítárenském poslechovém pořadu tentokrát uslyšíme Charlese Lloyda, Skipa Wilkinse,
Paula Motiana, Geralda Claytona a další.

5. 12. Camping s Ondřejem Cihlářem: Veronika Rút Fullerová a Martin Červený / CAMP Praha

Grafická designérka a kritička Veronika Rút Fullerová stojí za Manuálem dobré praxe reklamy a označování provozoven v Brně a založila také neziskovku Naše kultivovaná města, se kterou se snaží odkrýt nánosy vizuálního smogu z ulic měst. Martin Červený, ředitel Správy pražských hřbitovů, zase chce ve svém oboru bourat stereotypy. Na pohřeb se nemusí chodit v černé, současně je však stejně důležitý jako svatba.

7. 12. Autorské čtení – Magdalena Westman Kocábová /  Ústřední knihovna

Arteterapeutka a facilitátorka kreativního malování Magdalena Westman Kocábová hledá odpovědi na otázky spojené s arteterapií. Její kniha Arteterapie – Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem, je barvitým vyprávěním autorky, ve kterém nás krok po kroku seznamuje s tím, proč věci dělá tak, jak dělá.

 

8. 12. 19:00 Film: Řeka / CAMP Praha

Film Řeka bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost.

 

9. 12. Vánoce bez plýtvání – workshop / Goethe-Institut

Vánoce coby svátky konzumu: o tom, že to tak být nemusí, chce českou i mezinárodní veřejnost přesvědčit Goethe-Institut. Ten nabídne celou řadu kreativních workshopů pro děti i dospělé s vánoční a zároveň ekologickou tématikou.

 

9. 12. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za díly sochařů Generace Národního divadla 

Olšanské hřbitovy zdobí sochařská díla J. V. Myslbeka, B. Schnircha, J. Maudra a dalších tvůrců druhé poloviny 19. století. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

9. – 10. 12. Dyzajn market Zima 2023 / Výstaviště Holešovice

Hledáte ideální dárky? Už nemusíte. Na Dyzajn marketu si vás najdou samy. Dyzajn market je výjimečné prodejní a výstavní tržiště, které nabízí široký výběr bytových doplňků, módních kousků, autorských šperků, kabelek i batohů, hraček, přírodní kosmetiky, knížek či papírenských radostí.

Podívejte se na seznam a medailonky účastníků

9. 12. Advent na Novoměstské radnici 

Letos jednodenní adventní jarmark na Novoměstské radnici nabídne návštěvníkům opět nejen adventní zboží, ale i řemeslné výrobky, pochutiny, hračky a tvořivé dílny, které probudí vaši fantazii a ověří vaši zručnost. Součástí bohatého programu pro celou rodinu budou divadelní představení a vystoupení pěveckých sborů.

11. 12. Když na slově záleží: uvedení 120. revue Prostor / Kampus Hybernská

Formou videa a happeningu se pokusíme vyjádřit obsah 120. čísla revue Prostor, které střílí tentokrát do vlastních novinářských řad a pátrá, jak s vědomím současných hrozeb i krize celého oboru přeformulovat své poslání.

12. 12. Komentovaná prohlídka Praha zítra? Nový Hlavák / CAMP Praha

Jak se promění naše vstupní brána do města? Jak se může stát z Vrchlického sadů příjemnější a bezpečnější místo? S jakými otázkami se potýkali finalisté soutěžního dialogu? Přijďte se seznámit s vítězným návrhem na proměnu hlavního nádraží. Na komentované prohlídce výstavy budeme mluvit o tom, jak se přistupuje ke komplexnímu řešení území a jak docílit plné funkčnosti odbavovací haly a jejího otevření nejen cestujícím, ale i místním obyvatelům.

12. 12. 19:00 Cormac McCarthy a jeho překladatelé / Čítárna Unijazz

Večer věnovaný dílu velikána americké literatury Cormaca McCarthyho, který zemřel letos v červnu autora světoznámých počinů jako Cesta, Tahle země není pro starý nebo Všichni krásní koně. Křest v srpnu vydaného překladu jeho nové knihy Pasažér. O hudební doprovod se postará Tomáš Pácalt.

12. 12. 16–19 h, Světelný workshop u příležitosti festivalu Svatá Lucie / eko-ateliér zámku Troja

https://www.ghmp.cz/doprovodne-programy/svetelny-workshop-u-prilezitosti-festivalu-svata-lucie/

13. 12. 16–19 h Světelný workshop u příležitosti festivalu Svatá Lucie/ eko-ateliér zámku Troja

https://www.ghmp.cz/doprovodne-programy/svetelny-workshop-u-prilezitosti-festivalu-svata-lucie-2/

13. 12. Severské pohádky a pověsti – pro rodiče a děti Ústřední knihovna – Oddělení pro děti a mládež

Jaká nebezpečí hrozí od trollů a skřítků? Co ukrývá zámek Soria Moria? Jak podle Inuitů vzniklo Slunce? Přijďte se vánočně naladit povídáním o severských pohádkách a pověstech, ve kterých se to jen hemží bájnými bytostmi a drsně krásnou přírodou. Za účasti překladatelů Zdeňka Lyčky, Davida Šimečka a Jarky Vrbové a redaktorky nakladatelství Argo Markéty Nové si představíme faerské, grónské, norské a sámské tituly edice Mýty, pohádky a legendy.

13.  12. | 18:00 Literární beseda s Leošem Kyšou / MLP Smíchov

Literární beseda s Leošem Kyšou, kterého můžete znát pod pseudonymem František Kotleta. Popovídáme si o jeho knihách, o psaní, ale také o podcastu Jadrná věda, který se zaměřuje na popularizaci vědy.

15. 12. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za sochařskými díly 20. století

Komentovaná procházka „galerií pod širým nebem“, zaměřená na díla mistrů 20. století. Na Olšanech můžete vidět díla J. Štursy, St. Suchardy, Fr. Bílka, J. Mařatky, L. Šalouna a dalších. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

16. 12. Kryt Folimanka – prohlídka pro veřejnost

Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy.

18. 12. 19:00  KineDok uvádí: Návštěvníci  / Čítárna Unijazz

Dokumentární film Veroniky Liškové z roku 2022. Antropoložka Zdenka zjišťuje, co znamená cítit se jako vetřelec na místě, které se na první pohled zdá být přístupné komukoliv. Dokument o volnosti, přijetí a pocitu bezpečí a domova. Vstup volný. 

 

20. 12. ve 14:00 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy jinými cestami

Procházka je věnovaná zajímavým osobnostem a náhrobkům, ke kterým naše kroky při letošních procházkách nedokroužily. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

 

 

To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

Comments

comments

Vyhledat