Brandýské mámení slibuje víkendové Tornádo

21. ročník multižánrového festivalu nabídne 2. a 3. 9. v Brandýse nad Orlicí koncerty, divadlo, výstavy, filmové projekce, tvořivý program pro děti a řadu doprovodných aktivit.

Akce je od prvopočátku věnována J. A. Komenskému, který právě v Brandýse napsal v roce 1623 Labyrint svět a ráj srdce a ve městě pod ochranou Žerotínů několik let pobýval. I z tohoto důvodu Mámení (dle možností) termínově souzní s datem, kdy se zde Učitel národů dokonce oženil.

Mezi tradiční programové pilíře festivalu, který pořádá parta nadšenců z místního spolku Brandýs ve světě, patří hudební vystoupení. Letos pozvání přijali např. GOJI, David Pomahač, Květy, legendární Tornádo Lue nebo Tomáš Kočko, který se na „místo činu“ vrací se svým Orchestrem po osmi letech.

Sobotní část festivalu najde nově zázemí v místním zámeckém parku. Po dohodě se vstřícnými majiteli, kteří jsou kulturnímu dění ve městě nakloněni, zde kromě dopolední dětské dílny a divadla premiérově proběhnou i odpolední a večerní koncerty.

Pevné místo ve festivalovém fermanu má každý rok výtvarné umění. Název letošní výstavy Hrátky ve tři ráno odkazuje na báseň Egona Bondyho, koncept kurátorů Karla Babíčka a Lenky Lindaurové skrze hravý titul představuje to nejlepší z ostravské malby z přelomu milénia. Díla celkem 12 autorů (přičemž na vernisáži budou přítomni všichni!) ideově spojuje jméno malíře Daniela Balabána, který ovlivnil už dvě generace výtvarníků. Mimochodem, pro Babíčka, kterému je věnována aktuální hojně navštěvovaná retrospektiva v pražské Kunsthalle, se jedná již o dvacátou kurátorskou práci pod hlavičkou Mámení.

Potřetí se do stejného prostoru, který bude patřit obrazům, vracejí i filmové projekce. Než se do nástrojů opřou Květy, v improvizovaném kinosálu „Bio Illusion“ (umístěném přímo na jevišti sokolovny) nás do Oblak krátkého filmu pozve kurátor Ondřej Čížek.

Život na zámku

Průběh renovace brandýského zámku jakožto významného místního objektu je předmětem výstavy fotografií na kolonádě Rehabilitačního ústavu. Další fotografická expozice představí záběry z historie města. Součástí doprovodných akcí jsou dále komentované prohlídky hradu či sobotní modlitba za mír s vícehlasými zpěvy.

Program Mámení je ve výsledku tradičně pestrý. Nad letošním ročníkem přitom dlouho visely otazníky. Hlavním „sponzorem“ festivalu je unikátní habrový labyrint v údolí Komenského, příjmy ze vstupného jsou však kvůli ztížené přístupnosti z důvodu probíhající úpravy železničního koridoru výrazně nižší. „Zvažovali jsme i festivalovou pauzu, reálně hrozilo, že se možná zcela odmlčíme. Vypomohlo ale město i kraj. A těšíme se i na podporu ze strany návštěvníků,“ uzavírá za pořadatele pozvání do Brandýsa předseda spolku BVS Zdeněk Držmíšek.

21. Brandýské mámení se koná 2. a 3. 9. 2022, výstava Hrátky ve tři ráno bude otevřena do 25.9., vždy o sobotách a nedělích. Více informací na spolkovém webu a Facebooku.

Comments

comments

Vyhledat