CAMP se znovu otevřel. Nabízí výstavu, kávu a dárky pro milovníky architektury
Brány CAMPu (Centrum architektury a městského plánování) se otevírají. Návštěvníci mohou konečně osobně navštívit výstavu Praha zítra? Pražské priority. Expozice vychází z dlouhodobého programového cyklu CAMPu Praha zítra?, který veřejnosti představuje nejrůznější stavební projekty proměňující se stavební mapy hlavního města. Centrum architektury se poprvé otevře ve čtvrtek 3. prosince. Lidé mohou za omezeného provozu v časech od 9.00 do 19.00 hodin od úterý do neděle navštívit galerii, kavárnu i knihkupectví PageFive, kde mohou pořídit vánoční dárky pro fanoušky architektury nebo stylovou mikinu CAMP. Další program jako jsou diskuze a přednášky zahraničních architektů Urban Talks plynule pokračuje online.
Výstava Praha zítra? Pražské priority představuje 25 výrazných investičních projektů metropole, které jsou rozdělené do 5 základních kategorií – nové čtvrti, nové dopravní propojení, nové příležitosti, nová náměstí a ulice a nové parky. Možnosti, jak expozici zhlédnout mají návštěvníci od prvního prosincového týdne důsledkem rozvolnění vládních opatření hned dvě. Osobně se mohou vydat do CAMPu nebo si výstavu projít z pohodlí svého domova ve virtuální verzi, kterou lze najít na webových stránkách www.campuj.online/expo.
„Jsem moc rád, že se nám povedlo otevřít ještě do Vánoc. CAMP je bez návštěvníků smutný a opuštěný. Samozřejmě uděláme vše pro jejich bezpečí a počítáme nadále s velmi přísnými hygienickými opatřeními. Pokud by se někdo osobní návštěvy přesto obával, chápeme a myslíme na to. Výstavu lze stejně tak stále navštívit online. Všechny diskuze a přednášky budeme zatím minimálně do konce roku streamovat, uvidíme, jak se situace vyvine,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
„Poslední týdny jsme nelenili a plynule překlopili celý program i výstavu do online prostředí. Zaměřili jsme se na web campuj.online, zavedli nové pravidelné rubriky. Minulý týden jsme zrovna překonali měsíční návštěvnost 30 000. Návštěvníci CAMPu tak teď mají spoustu cest, jak se dostat k informacím o kvalitní architektuře a městském plánování,“ dodává Adam Švejda, ředitel Sekce vnějších vztahů Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Veškerý další program CAMPu tedy poběží nadále online. Už ve středu 2. prosince od 19.00 hodin si mohou návštěvníci virtuálního centra architektury poslechnout přednášku kurátorky, spisovatelky a kritičky architektury Beatrice Galilee, která právě dokončila novou knihu Radical Architecture of the Future. Galilee dříve pracovala pro magazín ICON a působila jako kurátorka Muzea moderního umění (MOMA) v New Yorku. V rámci platformy The World Around se snaží propojovat architekty a designéry z celého světa, aby si mohli lépe předávat své zkušenosti i znalosti. Druhým prosincovým hostem (16. prosince od 19.00 hodin) přednáškového cyklu Urban Talks, který představuje nejzajímavější zahraniční architekty a experty na oblast městského plánování, se stane americký sociolog Eric Klinenberg, jenž se zaměřuje na urbanismus, kulturu a environmentální vlivy. Opravdu žijeme v hluboce individualistické společnosti? Proč extrémní situace odhalují pravdu o tom, kdo jsme? To jsou všechno otázky, na které se bude snažit odpovědět Klinenberg, který napsal před dvěma roky publikaci Palaces for the People, v níž na názorných ukázkách z celého světa demonstruje, že budoucnost demokratické společnosti nestojí pouze na sdílených hodnotách, ale také na sdílených prostorách jako jsou knihovny, kostely či nenápadné sousedské trhy.
Blížící se Vánoce oslaví CAMP stylově. Adam Gebrian si na diskuzi 15. prosince od 19.00 hodin pozval vítěze pátého ročníku České ceny za architekturu – studio ov–a v čele s Jiřím Opočenským a Štěpánem Valouchem. Ateliér, který se stal rovněž čerstvým držitelem prestižního světového ocenění Dezeen Award v kategorii „Business Building of the Year“ v loňském roce zazářil ambiciózní podobou sídla společnosti Lasvit v Novém Boru. To vzniklo důkladnou proměnou dvou chráněných roubenek a extravagantní dostavbou skleněného domu pokrytého průsvitným bílým pláštěm z tvarovek skla, jež dokonale zrcadlí silnou sklářskou tradici. Vyzdvihována však bývá také jejich rekonstrukce nevyužívané uhelny stojící na dvoře Vysoké školy chemicko-technologické v pražských Dejvicích. Přeměněný prostor s novým hledištěm má iniciovat přednášky, setkávání a další neformální aktivity školy.
Redakční rada složená z členů IPR Praha, CAMP a několika externích autorů nadále pokračuje v tvorbě živého architektonického blogu campuj.online. CAMP si teď návštěvníci mohou užít zkrátka všemi smysly.
Více informací najdete na campuj.online.
Program:
Výstava: ÚT až NE, 9.00 až 19.00 hodin. Vstupné je zdarma.
ÚT 8.12.2020, 9.00 Živé vnitrobloky 2020: Vaše klima, vaše místo – konference, online
ÚT 8.12.2020, 19.00 Praha zítra: Rohanský park – diskuze, online
ST 9.12.2020, 19.00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Radomíra Sedláková a Osamu Okamura – talk show, online
ČT 10.12.2020, 18.00 Velké změny Prahy: Rekonstrukce Libeňského mostu – diskuze, online
ÚT 15.12.2020, 19.00 Večer s vítězem České ceny za architekturu – diskuze, online
ST 16.12.2020, 19.00 Urban Talks: Eric Klinenberg – přednáška, online
ČT 17.12.2020, 19.00 Za Prahu udržitelnou a sousedskou: Budoucnost Letiště Václava Havla – diskuze, online