Ceny hudebních kritiků Apollo 2021 získali Annet X, Hellwana + Arleta a Bert & Friends

Ve středu 2. března večer byly v pražském klubu Distrikt7 uděleny Ceny české hudební kritiky APOLLO 2021. Letos poprvé se udílely hned ve třech kategoriích, a to Album roku, Singl Roku a Inovace v hudbě.

 

Úzká porota cen Apollo 2021 rozhodla o vítězích jednotlivých kategorií takto:

 

Album roku: Annet X – Až budu velká, chci být Aneta Charitonová

 

Singl roku: Hellwana – Das Leben feat. Arleta

 

Inovace v hudbě: Bert & Friends

 

„Až budu velká, chci být Aneta Charitonova je komplexní dílo, při jehož poslech se skoro nechce věřit, že jde o debutovou desku. Vše od samotných písní, přes zpěv, texty a zvuk až po designový obal se zrcadlem je dotažené do posledního detailu, celek přitom působí naprosto uvolněně a nenuceně. Kromě radosti z hudby dokáže Annet X autenticky artikulovat i osobní témata a je tak jedním z nevýraznějších hlasů současné silné generace mladých zpěvaček,“ zdůvodnil rozhodnutí Úzké poroty její zástupce, hudební publicista Ondřej Horák. Vítězka získala již tradiční sošku Apollo, kterou jí předal Jakub Nový, předseda rady Svaz autorů a interpretů. Současně získala šek na 20 000 Kč od společnosti INTEGRAM, z.s., který vítězce předal ředitel INTERGRAMu Ludvík Bohman.

 

„Český rap na silné ženské hlasy čekal třicet let a v tracku Das Leben se spojily hned dva. Rapperka Hellwana si do své nekompromisní odpovědi na všudypřítomný sexismus přizvala na pomoc další naději současného českého rapu Arletu. Das Leben zaujme nejen dramatickou flow s originální gradací a prací s jazykem, ale také jasným sdělením, kterému nechybí nadhled. Track ukazuje, jak má vypadat zábavný rap s názorem, ze kterého vám při jeho poslechu není trapně, což je hranice, kterou umí v českém rapu překročit jen málokdo,“ vysvětlila rozhodnutí poroty v kategorii Singl roku hudební publicistka Michaela Peštová. Vítězky získaly šek na 15 000 Kč od společnosti PLATFORMA českých nezávislých výrobců zvukových záznamů, z.s., konkrétně z rukou manažera Platformy Matěje Burdy.

 

„Kapela se vrátila z roku 2050 do současnosti, aby současnému světu představila svůj vysněný koncert, který se teprve stane. I tak by šlo popsat Live at Strahov, nahrávku Bert & Friends, která svým konceptem nemá obdobu u nás ani ve světě. Koncertní záznam, který studiové verze dobře známých skladeb mění ve fiktivní živák a skutečně vás při poslechnu přenese na vyprodaný strahovský stadión, vznikal přes čtyři roky a ukazuje, jak osobitě jde vykročit ze zajetých pravidel distribuce hudby,“ říká hudební publicista Vojtěch Tkáč k tomu, proč v kategorii Inovace v hudbě Úzkou porotu nejvíc oslovila právě skupina Bert & Friends. Ta současně na pódiu převzala šek na 10 000 Kč z rukou hudebního producenta, podnikatele a zakladatele společnosti Beat Games Jaroslava Becka, který je partnerem této kategorie.

 

O vítězích cen Apollo 2021 letos rozhodne ÚZKÁ POROTA ve složení:

 

Judita Císařová (Radio Wave)

Marie Čtveráčková (Radio Wave)

Ondřej Horák (nezávislý)

Zdeněk Lichnovský (Radio 1)

Aneta Martínková (Full Moon)

Michaela Peštová (FullMoon / ČT art)

Vladimír Sejk (Headliner)

Vojtěch Tkáč (Radio 1)

Pavel Turek (Respekt)

Honza Vedral (Headliner)

 

Z aktuálního ročníku cen Apollo již tradičně vznikne hodinový dokument pro Českou televizi, jehož režisérem bude Šimon Šafránek (King Skate, Meky, RapStory). Odvysílán bude 25. března ve 22:40 na ČT art.

 

Partnery udílení jsou PLATFORMA českých nezávislých výrobců zvukových záznamů, z.s, INTEGRAM, z.s., Svaz autorů a interpretů, z.s., Nadace Život umělce, kytary.cz, Jaroslav Beck a Distrikt 7. Mediálním partnerem je Česká televize.

 

Spolupráce cen Apollo s asociací PLATFORMA českých nezávislých výrobců zvukových záznamů, z.s., která sdružuje nezávislé vydavatele, pak přinesla možnost nominací českých interpretů do ankety  evropské asociace nezávislých hudebních společností IMPALA s názvem Artists of the Year 2021. Úzká porota cen Apollo 2021 pak rozhodla o tom, že Česko bude na cenách IMPALA reprezentovat těchto pět interpretů:

 

Annet X

Amelie Siba

Hellwana

NIVVA

Ursula Sereghy

 

Z nominací jednotlivých evropských asociací IMPALA sestaví shortlist TOP 100 Artists of the Year a následně vybere vítězných TOP 10 umělců, kteří získají PR podporu na významného partnera této ankety.

 

Comments

comments

Vyhledat