Ceny O2 Audiokniha roku 2017 byly rozdány

foto: OneHotBook
foto: OneHotBook

V příjemném prostředí pražského kina Atlas a pod taktovkou moderátora Tomáše Hanáka byly dnes rozdány ceny za nejlepší audioknihy roku 2017 – O2 Audiokniha roku. Absolutním vítězem se stal kultovní hororový román Stephena Kinga TO. Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova převzal Zdeněk Svěrák. Nejvíce ocenění v jednotlivých kategoriích získalo nakladatelství OneHotBook.

Asociace vydavatelů audioknih (AVA) ocenila nejlepší audioknihy letos již popáté.  V celkem deseti kategoriích se tentokrát utkalo více jak osmdesát titulů. Absolutní vítězství získal titul vydavatelství OneHotBook TO – velkorysé audio zpracování románu Stephena Kinga v podání sedmi předních českých interpretů v délce trvání 50 hodin – který své celkové vítězství potvrdil i prvním místem v kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba.

Prvenství v dalších kategoriích pak patří: herečce Vilmě Cibulkové za Skleněný zvěřinec (Radioservis) v kategorii Nejlepší interpretka a Norbertu Lichému v kategorii Nejlepší interpret za Den trifidů (Radioservis, Tympanum); v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež titulu Knihy džunglí (OneHotBook); v kategorii Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba titulu Vražda v Orient expresu (OneHotBook) v podání Lukáše Hlavici; v kategorii Nejlepší audiokniha – dramatizace titulu Otčina (Radioservis) v režii Aleše Vrzáka a v kategorii Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie audioknize Nebojte se klasiky – komplet hudební nástroje 17 – 20 (Radioservis).

Stejně jako v minulých letech i tento rok byla vyhlášena Cena posluchačů, kde pro nejlepší audioknihu ze všech přihlášených hlasovalo více jak pět tisíc čtenářů – posluchačů.  Prvenství si odnesl titul Americký sniper (Cpress) v interpretaci Bohdana Tůmy. „Vidíme, že audioknihy jsou mezi našimi zákazníky velmi oblíbené a zájem o ně rok od roku roste, stejně tak jako jejich poslech přímo z aplikace O2 Active v mobilním telefonu,“ říká Aleš Krejčí, manažer digitálních inovací O2 a dodává: Nejoblíbenějším žánrem zákazníků O2 Active jsou detektivky a thrillery, což potvrzuje i letošní hlasování.“

Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova, která se uděluje od roku 2015, převzal pan Zdeněk Svěrák. Ve speciální kategorii byla také udělena cena Obal roku, kterou zaštítila obalová asociace Czech and Slovak Packaging Association SYBA z. s. Vítěznou audioknihou v této kategorii se stal fantasy román Nekonečný příběh (OneHotBook) v podání Jana Vlasáka.

„Jsem nadšena jak z průběhu udílení cen, tak z toho, jaké skvělé audioknihy u náš vycházejí a hlavně, že zájem o ně je rok od roku větší. Což dokazuje i účast v kategorii Cena posluchačů. Letos jsme se rozhodli pro samostatné vyhlášení a ukázalo se, že to bylo správné rozhodnutí, určitě to trhu audioknih dodává další rozměr. Ráda bych tímto pozvala všechny příznivce a fanoušky audioknih na knižní veletrh Svět knihy, kde v  pátek 11. května odpoledne v rámci besedy ve Velkém sále představíme jednotlivé vítěze a přivítáme i některé interprety. Po celou dobu trvání Světa knihy pak bude dostupný Sál audioknih se zajímavým programem,“ hodnotí předávání cen a zve výkonná ředitelka AVA Jana Ohnesorg.

Již podruhé se hlavním partnerem soutěže stává společnost O2 Czech Republic a.s., která nabízí svým zákazníkům audioknihy prostřednictvím portálu a aplikace O2 Active. Pořadatelem výročních cen O2 Audiokniha roku je Asociace vydavatelů audioknih z. s.

Ceny AVA – O2 Audiokniha roku 2017 – kompletní výsledky:

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

 1. Knihy džunglí (OneHotBook)
 2. Dědečkův velký útěk (Tympanum)
 3. Vítejte v Pekle! (Radioservis)

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

 1. Vražda v Orient expresu (OneHotBook)
 2. Setkání s Rámou (Walker & Volf)
 3. Podivný případ se psem (Tympanum)

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

 1. TO (OneHotBook)
 2. Doba z druhé ruky (Radioservis)
 3. Dáma, která měla ráda čisté záchodky (Kristián Entertainment, Supraphon)

Nejlepší audiokniha – dramatizace

 1. Otčina (Radioservis)
 2. Malevil (Kristián Entertainment)
 3. Skleněný zvěřinec (Radioservis)

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

 1. Nebojte se klasiky – komplet hudební nástroje 17 – 20 (Radioservis)
 2. Totální Rauš (OneHotBook)
 3. Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech (Supraphon, Vyšehrad)

Nejlepší interpret

 1. Norbert Lichý – Den trifidů (Radioservis, Tympanum)
 2. Lukáš Hlavica – Vražda v Orient expresu (OneHotBook)
 3. Martin Myšička – Malevil (Kristián Entertainment)

Nejlepší interpretka

 1. Vilma Cibulková – Skleněný zvěřinec (Radioservis)
 2. Helena Dvořáková – Doba z druhé ruky (Radioservis)
 3. Martha Issová – Anička u moře (Albatros Media)

Obal roku

 1. Nekonečný příběh (OneHotBook)
 2. Knihy džunglí (OneHotBook)
 3. Anne ze Zeleného domu (OneHotBook)

Cena posluchačů

 1. Americký sniper (Cpress)
 2. Den trifidů (Radioservis, Tympanum)
 3. Malevil (Kristián Entertainment)

Cena AVA za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova

pan Zdeněk Svěrák

Absolutní vítěz

 1. TO (OneHotBook)
 2. Malevil (Kristián Entertainment)
 3. Otčina (Radioservis)

Comments

comments

Vyhledat