Češi vyvinuli domácí kloktací PCR test na covid-19, prodává se za 1745 korun s dopravou

zdroj FYI prague
zdroj FYI prague
Do redakce nám dorazila zpráva o nové službě – kloktací tesz na Covid má být stejně průkazný jako výtěr. Sdílíme tiskovou zprávu.
Kromě nepříjemného zavádění odběrové tyčinky hluboko do nosu je nevýhodou současného modelu testování nutnost navštívit odběrové místo, kde testovaný zbytečně čelí zvýšenému riziku šíření nákazy. Oba tyto problémy efektivně řeší unikátní kloktací Gargtest, který vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností AUMED a.s. a IntellMed, s.r.o.. Test splňuje všechny potřebné standardy a jeho výsledek je díky certifikaci CE IVD uznáván napříč Evropskou unií.

Klíčovou výhodou kloktacího testu je jeho jednoduchá proveditelnost. Vyšetřovaný si nabere obyčejnou pitnou vodu do odměrky, která je součástí balení, a po dobu 20 až 30 sekund si vykloktá dutinu ústní a hltan. Obsah odměrky následně vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek, a odevzdá ji kurýrovi, který ji přivezl. Řidič logistické služby DoDo vzorky následně sveze do testovací laboratoře.

Co je ale důležité, komfort spojený s odběrem se nijak negativně neodráží v účinnosti testu. Vzorek je zpracován a analyzován v laboratoři klasickou PCR metodou, jež se využívá i u výtěru z nosohltanu. „Spolehlivost kloktacích odběrů je srovnatelná s výtěrem přes tyčinku. Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ upřesňuje docent Marián Hajdúch, šéf projektu a ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny. (…)
 
Test lze objednávat na http://www.testujvklidu.cz/ za 1 745 korun, přičemž v ceně je testovací sada, doprava kurýrem DoDo a především samotné otestování vzorku v laboratoři metodou PCR.

Comments

comments

Vyhledat