Íránsko-americká umělkyně Shadi Harouni v GHMP

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

SHADI HAROUNI: SNÍM O TOM, ŽE JE HORA STÁLE CELÁ a VALENTÝNA JANŮ: IS YOUR BLUE THE SAME AS MINE?, které se uskuteční v úterý 17. 7. 2018 v 13.00 v Colloredo-Mansdeldském paláci, Karlova 2, Praha 1.

Tiskové konference se zúčastní ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková, kurátorky výstavních projektů Jitka Hlaváčková a Zuzana Štefková a vystavující umělkyně Shadi Harouni a Valentýna Janů.

Tisková konference bude tlumočena do českého jazyka.

Výstava bude pro novináře otevřena od 12 hodin.

Prosím Vás o potvrzení účasti do pondělí 16. 7. 2018.

SHADI HAROUNI: SNÍM O TOM, ŽE JE HORA STÁLE CELÁ

18. 7. – 30. 9. 2018

Kurátorky výstavy: Jitka Hlaváčková a Zuzana Štefková

Shadi Harouni (nar. 1985, Hamedan, Írán) je íránsko-americká umělkyně, působící v New Yorku (USA), kde je od loňského roku vedoucí pedagožkou Department of Art na New York Univerzity. Výchozím bodem její práce je osobní zkušenost s poválečnou a porevoluční situací v Iránu a s antagonistickým vztahem íránské islámské republiky k obrazům, hudbě, módě a lidskému tělu. Shromažďuje informace o tom, jak se moc, respektive politická a náboženská reprezentace, snaží vymazávat a upravovat historii, a také o strategiích, které lidé používají k tomu, aby tomuto řízenému zapomnění zabránili. Zkoumá nezjevné cesty, kterými politická moc vytváří různé formy nátlaku: zakazuje, skrývá a manipuluje. Tyto strategie napodobuje ve svých uměleckých videoinstalacích, architektonických intervencích, sochách, fotografiích, tiscích a archivech. Její díla tvoří promyšlenou mozaiku motivů z dějin posvátných obrazů a architektury společně s obrazy zvůle současného mocenského systému.

Start-up

VALENTÝNA JANŮ: IS YOUR BLUE THE SAME AS MINE?

18. 7. – 16. 9. 2018

Kurátorka: Jitka Hlaváčková

Dívka, která vám z plátna dělá společnost v jinak téměř prázdném prostoru, svou přítomností zároveň doprovází zmatečné vyprávění o rozhodnutích, samotě i lásce.

Nespolehlivý vypravěč nabízí možnost ztotožnění se stejně proměnlivě, jako ona dívka mění svou roli v příběhu.

Valentýna Janů (*1994) studuje na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Dušana Zahoranského a Pavly Scerankové.

Comments

comments

Vyhledat