Vracení knih do oběhu šetří přírodu. Antikvariáty potěší i vaši peněženku

foto Knihobot
foto Knihobot

Zamysleli jste se někdy nad tím, jakou ekologickou stopu za sebou jako milovníci knih hromaděním nových a nových titulů zanechávame? Knihy zdaleka nejsou největším znečišťovatelem životního prostředí, podle výzkumů britských vědců však výroba průměrné knihy produkuje přes tři kilogramy CO2. To je množství srovnatelné s emisemi pocházejícími z produkce průměrné roční spotřeby mikrotenových sáčků na osobu. Jaké jsou ale vaše možnosti, pokud zrovna nepatříte do skupiny zapálených advokátů elektronických knih a bije ve vás srdce bibliofila, který si chce knihu očichat a osahat? 

Dominik Gazdoš, foto Knihobot

Knihy z druhé ruky kromě toho literárního nesou i vlastní příběh

Jako k životnímu prostředí šetrné, ale také ekonomicky výhodné řešení se nabízí návštěva antikvariátu. Knihy z druhé ruky v sobě navíc kromě toho literárního nesou i vlastní příběh. Kdo někdy v antikvární knize našel osobité věnování nebo milostný dopis, ví, o čem je řeč. Všichni, kdo někdy antikvariát navštívili, ale vědí, že probírání se zaprášenými komíny knih může být romantika, konkrétní titul se ale jen těžko najde. Další možností je pak vyhledávání vytoužené knihy v online bazarech, případně na sociálních sítích. To je však cesta vhodná hlavně pro silné povahy, kterým nevadí ztrácet čas mnohdy neplodnou komunikací s prodávajícím a nebojí se nespolehlivosti podobného nákupu. Přes úsilí věnované do individuálního prodeje knih, které musíte kvalitně nafotit, popsat a nahrát na některé z dostupných online tržišť, se totiž ve většině případů setkáte s minimální úspěšností. Existuje ale nějaká lepší cesta?

foto Knihobot

Ze Zlína do Holešovic

Týmu za holešovickým Knihobotem se podařilo spojit ekonomické a etické výhody antikvariátu se spolehlivým, rychlým a komfortním standardem servisu, na jaký jste zvyklí ze špičkových online knihkupectví. Firma, kterou její zakladatel Dominik Gazdoš vybudoval na základech malého zlínského vetešnictví, letos vrátí do oběhu kolem sto tisíc knih a tempo jejího růstu stále stoupá. Za tím vším stojí inovativní přístup ke staromilskému odvětví, kde využití technologických vynálezů typu čárových kódů nebo vlastního online systému pro organizaci knih znamenají malou revoluci. Technologie jsou právě tím, co největšímu českému antikvariátu dovoluje investovat ušetřenou energii do zákaznického servisu a do antikvářské praxe uvést motto zakladatele zlínského obuvnického impéria: “náš zákazník – náš pán”. 

Každý den řešíme desítky případů mrtvých knihoven, které jsou nenávratně zničené.

Zvýšená efektivita také umožňuje dávat druhou šanci co největšímu počtu knih, a co nejrychleji pro ně najít nové čtenáře. V České republice jsme velkými knižními nadšenci a ke svým svazkům chováme velkou úctu, což mnohdy paradoxně ústí v jejich předčasném konci. Vedle našich aktivně používaných knihoven nám totiž vznikají tzv. “mrtvé knihovny”, ve kterých přechováváme knihy, které nečteme a číst je ani neplánujeme. Ty bohužel často končí tak, že se v banánových krabicích přesunou na půdu či do sklepa, kde se do nich v průběhu několika dnů začnou pouštět plísně a jejich cesta je tím definitivně u konce. 

“Každý den řešíme desítky případů mrtvých knihoven, které jsou nenávratně zničené. Protože ruku na srdce – knížky, o které děti nebo vnoučata stojí – ty si rádi zařadí do knihovny ihned. Cokoli, co by mělo jít do sklepa nebo na půdu, by se Češi měli naučit dávat zpátky lidem, kteří to ocení. Nejlépe by tak měli postupovat ještě v době, kdy o knihu přetrvává čtenářský zájem. Například tituly vydávané ještě před revolucí ve velkých nákladech jsou již prakticky neprodejné,” radí majitelům knihoven šéf Knihobota Dominik Gazdoš. 

Vyhodnotit poptávku

Právě správné vyhodnocení zákaznické poptávky spolu s již zmiňovanou efektivitou dovolují týmu za Knihobotem vracet do oběhu nebývalé množství knih a prodat co největší počet těch, které se stále dají zachránit. Knihy, které by ležely dlouhé měsíce na skladě, by totiž neplnily svůj účel. Knihobot se tak snaží udržovat svou nabídku zajímavou – najdete tu knihy, o které je velký čtenářský zájem, ale v knihkupectví se již nedají sehnat, i ty, které se stále vyjímají na pultech obchodů. Méně vzácné knihy, které však stále mají potenciál najít svého kupce, pak Knihobot prodává za levnější cenu. 

“Být flexibilní nás baví a šetrnost je pro nás přirozenou součástí byznysu. Určitě se nepovažujeme za ekologické aktivisty, ale naše přirozená snaha využívat věci, dokud plní svůj účel, se promítá i do našeho byznysového konání. Tiskárnu na štítky jsme udělali z letištního kiosku, pro který už neměli využití, plachta s nápisem Knihobot na našem obchodě je vyrobena ze zbytků role izolační folie, a stoly na balírně jsme vyrobili z vyřazených desek. Z výkupu jsme dokonce zachránili několik kytek. Zkrátka nemáme rádi plýtvání a stejným způsobem přemýšlíme také o knihách,” vysvětluje Dominik Gazdoš

foto Knihobot

Vracení knih do oběhu navíc není prospěšné pouze pro přírodu, ale přilepší také vaší peněžence. Jedna banánová krabice kvalitních knih může mít hodnotu kolem 4500 korun, o které byste uložením do sklepa nebo na půdu přišli, protože plesnivé nebo zatuchlé tituly jsou v podstatě neprodejné.

Chovat se ekologicky není o velkých prohlášeních na sociálních sítích.

Na své si tak prostřednictvím holešovické stoupající hvězdy českého knižního trhu přijde jak původní majitel, tak koncový čtenář, kterému ve schránce kromě hezké knihy přistane i dobrý pocit z environmentálně odpovědné volby. Slovy Dominika Gazdoše “chovat se ekologicky není o velkých prohlášeních na sociálních sítích, ale o každodenní šetrnosti a odpovědných rozhodnutích každého z nás.”

 

foto Knihobot

Zajímavá čísla o knihách

Kolik je v Česku antikvariátů? V celém Česku asi 150, třetina v Praze

Kolik knih prodá Knihobot ročně? Letos to bude kolem 100 000 titulů

Za kolik se průměrně prodá kniha z Knihobotu? Asi 140 korun. 

Které knihy se prodávají nejlépe? Staré kolem 15 let, o které už v knihkupectví nezavadíte, ale jsou stále ještě aktuální

Jak dlouho trvá prodat banánovou krabici knih? Některé knihy zmizí téměř okamžitě, běžné knihy do tří měsíců, ale o některé knihy je tak malý zájem, že se neprodají nikdy.  

Kolik stojí jedna banánová krabice knih? Průměrně asi 4500 korun

Kde knihy před prodejem skladovat? Zásadně v knihovně. I pár dnů ve sklepě je může nenávratně zničit


Přečtěte si také:

Krásná pražská knihkupectví aneb kde je radost nakupovat

Comments

comments

Vyhledat