FUKUŠIMA, RAKOUSKÁ KADETKA A ZVÍŘE NA SLUNCI. Kino Goethe zdarma nabídne inspirativní filmy

Z filmu Pozdravy z Fukušimy. Foto Hanno Lentz, zdroj Goethe Institut
Z filmu Pozdravy z Fukušimy. Foto Hanno Lentz, zdroj Goethe Institut

Fukušima, protesty proti privatizaci, jaderné testy a velké literární inspirace, včetně kontroverzní prvotiny Bertholda Brechta: to jsou témata filmů, které od března do května uvede kino Goethe v pražském Goethe-Institutu.

 

„Aktuální program kina Goethe nabízí šest filmů, které jsme rozdělili do dvou témat. Pro diváky jsme připravili snímky věnované udržitelnosti a životnímu prostředí, v květnu nás čekají dva klasické filmy, které v režii legendy německého filmu Volkera Schlöndorffa zpracovávají slavná literární díla,“ vysvětluje Klára Arpa z programového oddělení Goethe-Institutu. 

 

Kino Goethe, které v prostorách německého kulturního a jazykového institutu tradičně promítá snímky, s nimiž se pražští diváci běžně nemohou seznámit, uvede první film nové série již 11. března. Bude jím oceňovaný snímek Pozdravy z Fukušimy významné německé režisérky Doris Dörrie, jenž vypráví příběh mladé Němky Marie. Ta odchází coby dobrovolnice do jadernou katastrofou postižené Fukušimy, aby však záhy zjistila, že tento úkol není pro ni…

 

I následující filmy The Big Sellout (25. 3.), Where the Wind blew (1. 4.) a Wackersdorf (15. 4.) si všímají společensky angažovaných jedinců či skupin obyvatel, kteří jsou konfrontováni s globálními fenomény: „Například Wackersdorf vypráví příběh z Horní Falce 80. let. Bavorská vláda tam tehdy chtěla vybudovat zařízení pro znovuzpracování jaderného odpadu, proti čemuž se ovšem místní obyvatelé postavili. A to i přes to, že by jim vládní plán zajistil tolik potřebná pracovní místa,“ komentuje Klára Arpa. 

 

V květnu nabídne Kino Goethe dvě filmové klasiky v rámci doprovodného programu k veletrhu Světu knihy. Schlöndorffovo drama Mladý Törless (5. 5.) z roku 1966 ukazuje, jak snadno může člověk propadnout zlu. Příběh z rakousko-uherské kadetky v Hranicích na Moravě je zfilmováním neméně slavné knihy Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse. Literární předlohu nezapře ani adaptace kontroverzní divadelní prvotiny Bertholda Brechta nazvaná Baal (15. 5.) s R. W. Fassbinderem a Hannou Schygullou v hlavních rolích. Film, opět v režii Volkera Schlöndorffa, líčí příběh anarchisty Baala, který se toulá po lesích a polích, touží po kořalce a cigaretách, ženách i mužích. „Brechtova vdova film z roku 1969 po jeho uvedení v německé televizi zakázala, znovu byl k vidění až v roce 2014 na Berlinale. Zážitkem jistě bude i pro naše diváky,“ shrnuje Klára Arpa. 

 

Co? Kino Goethe

Kdy a kde? Březen-květen 2020, 

Vstup zdarma. S českými titulky.

Goethe-Institut, 

Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

www.goethe.de/cesko/kinogoethe 

 

Comments

comments

Vyhledat