Cenu Pavla Kouteckého získal Švéd v žigulíku. ELBE DOCK pluje do Drážďan

foto pořadatel akce
foto pořadatel akce

Nový festival dokumentárních filmů ELBE DOCK udělil Cenu Pavla Kouteckého za celovečerní a krátkometrážní dokument. V ústeckém Činoherním studiu ji v sobotu večer získal režisér Petr Horký za snímek Švéd v žigulíku. Laureátem krátkometrážní kategorie se stal Matěj Šmelko s filmem Úhorná. Zvláštní uznání poroty si ze severu Čech vezou Klára Tasovská a Lukáš Kokeš za snímek Nic jako dřív. S cenou je spojena finanční odměna pro režiséry. Pro Petra Horkého je to 100.000 Kč, pro Matěje Šmelka 40.000 Kč.

 

„O dvanácté Ceně Pavla Kouteckého jsme dlouho diskutovali, nakonec došlo i na hlasování.
U vítězn
ého snímku jsme ocenili především vynalézavou práci s bezradností a absurditou jednotlivých situací „boje“ s ruskou mentalitou. Snímek nabízí unikátní pohled i do soukromí manažerů ve firmách obřích rozměrů, které běžnému člověku zůstávají většinou skryty,“ zaznělo o oceněném celovečerním dokumentu ve vyjádření poroty.

 

V porotě Ceny Pavla Kouteckého letos zasedli režisér a držitel Ceny české filmové kritiky za seriál Pustina Ivan Zachariáš, moderátor Kazma a režisér Markus Krug, tvůrci nejsledovanějšího pořadu na českém internetu One Man Show, a také zpěvačka a novinářka Emma Smetana, známá designérka šperků Janja Prokić či ekologický zemědělec Daniel Pitek.

 

„Letos Cena Pavla Kouteckého a festival, který kolem ní vznikl, doplul do Ústí nad Labem, kde zakotvil jako ELBE DOCK. Přijali ji laskavě představitelé města a kraje. Potěšil mě zájem diváků o dokumentární tvorbu a celý doprovodný program festivalu. Těším se do Ústí znovu za rok,“ říká producentka Jarmila Poláková, která se podílela na vzniku několika filmů Pavla Kouteckého a po jeho tragické smrti před dvanácti lety ocenění pro dokumentaristy nesoucí jeho jméno založila.

 

 

Snímky, které získaly letošní Cenu Pavla Kouteckého za osobitý počin v dokumentárním filmu:

 

Švéd v žigulíku (Česko, 2017, 64 minut, režie: Petr Horký)

Sonda do zákulisí obrody legendární ruské automobilky Lada vyvolává na tvářích diváků často i lehký smích, zejména když se snaha západního manažera zasekává na zdánlivých maličkostech připomínajících sovětské pořádky stále pevně udržované i v současném Rusku. „Příběh nabízí paralelně několik linek, které se postupně rozvíjejí a jdou až do intimních rovin hlavní postavy Bo Inge Anderssona a jeho partnerky, s níž se sbližuje právě při pokusu o záchranu obří automobilky,“ oceňují hlavní kvality filmu porotci.

 

Úhorná (Česko, 2017, 26 minut, režie: Matěj Šmelko)

Z trojice nominovaných snímků v krátkometrážní kategorii porotce jednoznačně zaujala absolventská práce Matěje Šmelka z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Úhorná je zajímavě a především originálně a kultivovaně natočená sonda do krušného života obyvatel jedné slovenské vesničky. Je radost vidět opět dokument, ze kterého dýchne stará dobrá špátovská poctivost a poetika,“ shodují se porotci.

 

Nic jako dřív (Česko, 2017, 92 minut, režie: Klára Tasovská, Lukáš Kokeš)

Při výběru vítězného filmu se porota radila dlouho, aby nakonec rozhodla v poměru tři ku dvěma ve prospěch dokumentu Švéd v žigulíku. Vzápětí se ovšem zúčastnění rozhodli udělit zvláštní uznání filmu Nic jako dřívOceňujeme mimořádně poutavé obrazové zpracování, režijní citlivost při práci s jednotlivými charaktery, nezvykle velkorysou časovou investici při natáčení a zejména témata, která se v dokumentu podařilo s nepřehlédnutelnou empatií uchopit. Vnímáme je jako klíčová při jakékoliv úvaze o současném stavu naší země a její morálky,“ prohlašují porotci dvanácté Ceny Pavla Kouteckého.

 

V české soutěži se letos sešly výjimečně kvalitní snímky od mladých režisérů – všechny nominované filmy jsou buď debuty, nebo druhé filmy režisérů. To je něco, na co se chceme i v budoucnu zaměřit. Festival ELBE DOCK i Cena Pavla Kouteckého se od příštího roku budou soustředit na nejmladší tvorbu a představí první a druhé celovečerní filmy režisérů z Česka i ze světa. Vznikne tak přehlídka mladé dokumentární tvorby, která bude unikátní i v evropském kontextu,” dodává ředitelka festivalu Pavla Janoušková Kubečková.

 

Z Ústí nad Labem se příští týden (24. – 26. května) část programu stěhuje po proudu Labe do Drážďan. Oceněné snímky Ceny Pavla Kouteckého se představí také v Praze v rámci ozvěn festivalu, ve čtvrtek 14. 6. od 21 hodin v Containall – Stalin a v neděli 17. 6. ve stejném čase v Containall – Stromovka, v Plzni od 12. do 14.6. vždy od 20 hodin v univerzitní kavárně Družba a v Poličce 8. 6. od 21 hodin v Letním kině na dvorku v Centru Pontopolis.

 

Organizátory festivalu jsou nutprodukce, s.r.o. a Film & Sociologie, s.r.o.

Filmový program je realizován za podpory Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury České republiky, Ústeckého kraje, Statutárního města Ústí nad Labem, Česko-německého fondu budoucnosti a Asociace producentů v audiovizi.
Festival se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
Organizátory doprovodného programu jsou Jurta o.p.s a riesa efau.

Doprovodný program podpořila Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu „Ahoj, sousede. Hallo Nachbar.“ Interreg V A / 2014-2020 prostřednictvím Fondu malých projektu v Euroregionu Elbe/Labe.
Partnery festivalu jsou: Jeden svět, Goethe Institut, Filmová kancelář ústeckého kraje, AG KURZ, Hraničář, Činoherní studio, Fokus Kafe, Středočeská vědecká knihovna, Thalia, UJEP, CPI, OC Forum a Povodí Labe.
Mediálními partnery jsou ČRo Sever, Ústecký deník, ENTER, Rail Reklam, Rengl, Radio Wave, Kinobox, Totalfilm, ČSFD, Proti šedi, A2 a Radio 1.

Comments

comments

Vyhledat