Kvartýr shop & studio: Jak se daří českým designérům v době koronavirové?

Plantarium závěsný květník Foto: Kvartýr shop & studio
Plantarium závěsný květník Foto: Kvartýr shop & studio

Aktuální situace způsobená pandemií koronaviru zasáhla obzvláště tvrdě lokální značky a drobné výrobce. Někteří z nich byli nuceni ukončit své podnikaní, někteří napjali veškeré síly a bojují o přežití. Centrum českého designu Kvartýr shop & studio se rozhodlo to nevzdat a je ve své činnosti stále aktivní. Designérky sdružené pod touto značkou využily čas karantény k šití roušek, přípravě nových kolekcí, zdokonalování komunikace se zákazníky, prodeji dárkových voucherů a vývoji nových produktů. Pozitivní novinkou je, že i přes utrpěné ztráty se designové studio znovu otevře 28. dubna 2020.  Bez věrných zákazníků, by to nebylo možné.

Kvartýr shop & studio tvoří Jana Mikešová stojící značkou MIK, Lucie Komárkové specializující se na dámskou módu, produkty z italské kůže Leather Utilities, designová obuv od Sabiny Rich a květinové dekorace od plantária. Když se z karanténních důvodů uzavřela kamenná prodejna přesunula Jana Mikešová většinu zboží na e-shop www.janamikesova.com. Klientky zde naleznou jak klasické velké svetry, tak i tenké jarní svetříky, a navíc mnohou využít některou ze slevových akcí. Hlavní aktivitou značky MIK je ale nyní šití roušek. Nejen pro rodinu a blízké, ale také pro porodní oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. Roušky je možné zakoupit i na e-shopu a zároveň tak přispět na výrobu dalších kusů pro potřebné. „Ke každému nákupu na e-shopu přikládám automaticky jako poděkování designovou roušku. Celkově se snažím zůstat v kontaktu se zákazníky, například  prostřednictvím nabídky dárkových poukazů uplatnitelných i pro online nákup,“ popisuje Jana Mikešová.

Autorka designové ortopedické obuvi Sabina Rich se také zaměřila na online prodej na www.sabinarich.com. Novinkou je její kolekce šedých tenisek a také exklusivní možnost předobjednání tenisek černých. Obuv Sabina Rich je unikátní díky použití ortopedické stélky, jež zajišťuje zdravé a pohodlné nošení. „Jejím základem je tenký a pevný výlisek, který minimálně zmenšuje vnitřní prostor obuvi a podepírá podélnou klenbu. Příčnou klenbu pak podepírá měkké latexové srdíčko, změkčení v patní části vložky tlumí nárazy na patní kost. Krycí stélka je vyrobena z materiálu EVA, oblíbeného pro svou měkkost a omyvatelnost. Perforace krycí stélky odvádí případný pot a zvyšuje cirkulaci vzduchu v obuvi,“ vysvětluje Sabina Rich.

Lucie Komárková v karanténním bezčasí připravila novou kolekci SS2020. Její součástí jsou lehké a vzdušné šaty, hedvábné topy, kalhoty nebo saka a sukně. Lucie nabízí pohodlné modely pro parné dny, přímo stvořené pro letní procházky a čas strávený u vody. Materiály jako hedvábí a len zajistí dokonalý komfort. Kolekci dominují pudrová, béžová a tmavě modrá. Sama designérka k tomu říká: Nové modely jsou již zcela připravené. Jen s některými věcmi je to teď trochu složitější, třeba s focením.  Celou situaci se ale snažím vnímat pozitivně – svět si mohl odpočinout, přehodnotit, co je v životě důležité. A my, až znovu otevřeme, budeme mít Kvartýr plný novinek.“

Lucie TeleckáLeather Utilities se věnuje prototypování nové tašky takzvané tote bag a plánuje též připravit nový typ psaníčka. Její zákazníci nyní velice často využívají možnost ražby podle jejich přání na dárky pro své blízké. Díky tomu vzniká naprosto unikátní osobní věc, která obdarovaného opravdu potěší. A vydrží dlouhé roky.

Plantárium standardně využívá k tvorbě dekorací 3D tiskárnu, na které v době pandemie vyráběla štíty do několika soukromých ordinací a také do domova důchodců v Plzni. Folie pro ně získalo od Studia Činčera. Co se týče vlastního obchodu, i designérky z plantaria Zuzana Pacourková a Martina Tománková se zaměřily na online a průběžně svůj e-shop plantarium.cz plní novinkami. Volný čas využívají k přípravě nových produktů a osvědčilo se jim plnit své sociální sítě vzdělávacími posty o množení a hnojení rostlin a oblíbené rady pro DIY. „Celkově situaci vnímáme jako menší reset. Bude ale mít velký vliv zejména na naše floristické aktivity, svatby letos v létě budou zřejmě omezené,“ shodují se obě květinové kouzelnice.

Více informací naleznete v Kvartýr shop & studio či na www.kvartyrstudio.cz.

Comments

comments

Vyhledat