Česká televize představí historii hodinek od Švýcarska po Japonsko

foto: ČT
foto: ČT

Kolik budíků si objednalo britské a francouzské vojsko od Japonců během první světové války? Jak vypadají první hodinky s integrovaným televizním přijímačem, které nosil James Bond? A co znamenají hodinářské komplikace? Na to odpoví nový cyklus České televize Cesty za hodinářským uměním. Na obrazovkách ČT2 od 17. dubna.

„Když jsem poprvé slyšela, že budeme točit o hodinkách, napadlo mě, že přece není možné, aby byl každý díl jiný. Jenže to jsem se spletla. Každá země a její hodinové strojky měly jinou historii vzniku. Jiný byl vývoj hodinářství ve Švýcarsku, v Japonsku, v Německu nebo u nás,“ říká kreativní producentka Jana Škopková„Bylo zajímavé poznávat i to, jak hodináři ovlivňovali život ve městech, kde se usadili. Chci, aby diváci po zhlédnutí seriálu neviděli na zápěstí jen strojky měřící čas, ale aby v nich našli i příběhy, které se odehrály během staletí, kdy se lidstvo pomíjivost času snažilo zachytit.“

Nový šestidílný dokumentární cyklus Cesty za hodinářským uměním zavede diváky do hodinářských manufaktur a měst, které prosluly tradiční výrobou mechanických strojků. V prvním díle se například dozví, jak důkladnému testování podléhají potápěčské hodinky, při kterém musí projít vakuovým strojem i tlakovou kabinou s vodou, kde se simuluje prostředí odpovídající více než 1600 metrů pod hladinou. V dalším z dílů prozradí hlas Marka Ebena, průvodce pořadu, kdo to byl Ferdinand Adolph Lange a jakým způsobem se v šedesátých letech spojil hodinářský průmysl s automobilovým. Cyklus tak vedle historického a vědeckého exkurzu do světa hodinek ukáže i jedinečný pohled do míst, která jsou s výrobou hodinových strojků spjatá, a představí i osobnosti, bez kterých by se hodinářské řemeslo nedostalo k dnešní podobě. Cestopisné docu-reality zavede diváky nejen do Švýcarska, tradiční kolébky hodinek, ale taky do Německa, Česka a Japonska. Historické exkurzy se budou týkat nejen luxusních hodinek, ale i těch běžných. Hodináři a odborníci z oboru představí tradiční postupy a nejnovější inovace nejznámějších hodinářských domů.

scénář a režie: Jana Škopková // dramaturgie: Jaromíra Hüttlová // kamera: Miroslav Vránek, Miroslav Šnábl, Tomáš Kobolka, Michael Polák // výkonná producentka: Renata Vlčková // kreativní producentkaJana Škopková

Comments

comments

Vyhledat