České hračky okouzlují Tokio

Foto: Anna Pleslová
Foto: Anna Pleslová

Mini Wonders: Česká hračka včera a dnes

  1. 5. 2018 – 22. 6. 2018   
    České centrum Tokio

 


Nafukovací Buvol Libuše Niklové, dřevěný Slon Ladislava Sutnara, Princezna sdružení
My dvě, Závoďáci Tomáše Rejmona, doputují spolu se stavebnicí Merkur, traktorem z Kovapu
a Igráčky do Českého centra Tokio. Stane se tak díky výstavě  Mini Wonders – Česká hračka včera a dnes.  Japonská veřejnost zhlédne řadu českých hraček od současných autorů
a zároveň od předních hračkářských firem, které i dnes vyrábějí ikonické hračky z 20. století. Výběr se poprvé představil na přehlídce Milano Design Week 2017, nyní bude
v rozšířené podobě k vidění  v japonské metropoli.  Kurátorkou výstavy je Tereza Bruthansová. Nový projekt představuje další z programové řady, jímž Česká centra připomínají výročí založení republiky.

 

V Českém centru Tokio bude od  23. 5. 2018 do 22. 6. 2018 k vidění výstava věnovaná české hračce.  Příběh tohoto fenoménu spadá až k počátkům 20. století. Kurátorka výstavy Tereza Bruthansová

vyzdvihuje fenomén české hračky, dřevěné i plastové, a naznačuje, jak se česká hračka vyvíjela během století. Přehlídka přináší výběr tvorby etablovaných designérů v kombinaci s hravými objekty oceněných absolventů uměleckoprůmyslových škol zaměřených především na dětského diváka. Díky tomu se návštěvníkům nabízí ucelený pohled na tvorbu hraček od začátku 20. století do současnosti. Nejstarší návrh na výstavě pochází z roku 1920 (dřevěný čertík podle návrhu Václava Špály), nejnovější vznikly v posledních letech (např. Chodící nosorožec Terezy Šedivé, 2018; Za Humny sdružení My dvě, 2017). Celkem bude k vidění 20 instalací ve formě kufříků z osmi hračkářských firem a 10 designérů nebo designérských studií. Výstavu doplňují hračky firmy Modernista, jež vyrábí repliky z první poloviny 20 století. 

 

 TEREZA BRUTHANSOVÁ, KURÁTORKA VÝSTAVY: 

Hlavní ambicí výstavy je představit českou hračku v její rozmanitosti od počátku století do současnosti. Na výstavě budou k vidění výsledky prací designérských studií a autorů, kteří jsou v dějinách hračky‘ zapsáni nepřehlédnutelnými počiny v posledním desetiletí. Jejich objekty v mnohém navazují na českou tradici a zároveň přinášejí svěží závan nových myšlenek a řešení.“ 

 

Česká tvorba pro děti měla v historii mezinárodní renomé. Velký úspěch slavila na Světové výstavě
v Bruselu v roce 1958 s expozicí autorů Jiřího Trnky, Viktora Fixla a Václava Kubáta. Zájem o hračku revitalizovala  retrospektiva Libuše Niklové, jež se pod názvem Plastique ludique (Radostný plast) uskutečnila v roce 2011 v pařížském Muzeu dekorativních umění. Na ni  navázala přehlídka Století dítěte s významnými zástupci českých hraček v newyorském Muzeu moderního umění (Century of the Child: Growing by Design 1900-2000;  rok konání 2012). V současné době zájem českých designérů o dětský svět zažívá renesanci. 

 

EVA TAKAMINE, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA TOKIO:

Výstava české hračky se v Tokiu, městě Kawaii,  jistě setká s velkým ohlasem. Zájem o ni již projevují místní sběratelé hraček a loutek stejně jako školy. Za nápadité považuji také řešení transportu a instalace této putovní přehlídky.“ 

 

Hravost totiž nechybí ani instalaci výstavy autorské dvojice Anna Kozová a Jerry Koza (Ateliér SAD), jež zhmotnila ideu kurátorky nechat výstavu putovat a prezentovat se v ikonických kufrech vyrobených tradiční českou firmou Kazeto. Právě produkty této společnosti se dodnes řadí k nezbytnostem dětského světa. Netradiční grafické řešení Zuzany Lednické ze studia Najbrt přitáhne pozornost nejen malých návštěvníků. Popisky výstavy mají formu visaček na kufrech, které budou na

 

víku vždy polepeny „cestovními“ nálepkami. K výstavě vydaný katalog připomíná malý hračkový kufřík s  nálepkou místa, na kterém se právě výstava nachází. 

 

Vystavované exponáty, historické i moderní, jsou vyhledávanými dekoračními a sběratelskými objekty. Výstava bude až do června k vidění v japonském Tokiu, následuje srpnový Tel Aviv, zářijový Londýn a na podzim přichází do Galerie Českých center v Praze v rámci Desigbloku 2018.                                                                Již nyní jsou však plánovány další destinace pro konání výstavy, a to v Polsku, Bulharsku, Slovensku, Rusku. 

 

 

MEDAILONEK KURÁTORKY
Tereza Bruthansová, Ph.D.

Autorka výstav a publikací o designu, módě a umění. Kurátorka úspěšné přehlídky hraček Libuše Niklové v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze (2010) a Muzeu dekorativních umění v Paříži (2011). Napsala řadu knih, např. Czech 100 Design Icons, Český design 01 a monografii Libuše Niklová. Je členkou akademie designu Czech Grand Design. V roce 2013 byla kreativní ředitelkou kolekce nových hraček firmy Fatra. Je zakladatelkou a ředitelkou Dětského festivalu Mini
v Praze www.festivalmini.cz

 

VYSTAVUJÍCÍ FIRMY

1/Detoa: Magnetické puzzle děti 12906, mačkací figurky retro kolekce (Zebra, Kočka, Opice, Panák námořník pyramida

2/Efko: Igráčci (figurky nejbližší původnímu designu Marie Krejchové a Jiřího Kaliny)

3/Fatra Napajedla, hračky Libuše Niklové: Buvol

4/Kovap: Traktor Zetor 25 červený, Kluk na tříkolce, Sluníčko červené, Horská dráha, Tatra 87

5/Merkur: Stavebnice Classic C03

6/Modernista: repliky hraček od Ladislava Sutnara a Václava Špály (Artěl)

7/Moravská ústředna Brno: Zdeněk Miler, plyšové figurky Krtek a Zajíc

8/Výrobní družstvo Směr: Hra 15, Blechy, Kočka s míčky, Parník oceánský

9/Kazeto: Kočárek, Kufřík Meloun

 

SOUČASNÍ AUTOŘI: 

Jan Čapek, Fatra: Bulík / Fatra

Zuzana Lednická, Fatra: Black & White / Fatra

Adéla Fejtková: stavebnice Adély

Anna a Jerry Kozovi, Koza / Fatra

Kutulu

Tereza Šedivá (Moles in Holes)

My dvě: kolekce Za humny

Tomáš Rejmon: Závoďáci

Repello: odrážedlo Model J

Michal Strach: Lupus in Fabula

René Šulc: kolekce Afrika

Utukutu: houpačka Spectra

Roman Vrtiška & Vladimír Žák: Woo

 

 

 

Tiráž výstavy: 

 

Kurátorka výstavy: Tereza Bruthansová

Design instalace: Anna Kozová a Jerry Koza / Atelier SAD

Grafický design: Zuzana Lednická / Studio Najbrt

Manažer projektu: Sandra Karácsony

Pořadatel: Česká centra

Hlavní partner výstavy: Kazeto 

Partner výstavy: Etna 

 

 Místo konání:

České centrum Tokio
23. 5. 2018  – 22. 6. 2018

 

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. Návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý. 

 

www.czechcentres.cz 

 

 

Comments

comments

Vyhledat