České kolo mezinárodních debat mládeže zná své vítěze

Vítězky A Vítězové českého Kola Mezinárodni Debatní Soutěže V Němčině. Foto Janina Alvarez, Goethe Institut
Vítězky A Vítězové českého Kola Mezinárodni Debatní Soutěže V Němčině. Foto Janina Alvarez, Goethe Institut

Mají být v Evropské unii národní státní příslušnosti nahrazeny evropskou státní příslušností? Tak znělo debatní téma, kterým se zaobírali žákyně a žáci z celé republiky. Stalo se tak v rámci českého finále mezinárodní německojazyčné soutěže Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa.

„V debatě nešlo jen o to, kdo lépe zná fakta, ale také o to, kdo se s názory ostatních umí férověji a věcněji vypořádat,“ komentuje národní koordinátor pro Českou republiku Daniel Vodrážka: „Důležité bylo umět oponentovi naslouchat, pochopit jeho stanovisko, doptat se a na základě toho argumentačně podepřít svou vlastní pozici,“ dodává Vodrážka.

Svým rétorickým umem si porotu nejvíce získala Markéta Poulíková z Německé školy v Praze. Společně s Šárkou Dusovou z Arcibiskupského gymnázia v Praze, která se umístila na druhém místě, budou obě žákyně zastupovat Českou republiku na mezinárodním finále v září 2022 v Budapešti. Výkony debatujících žáků diváky nadchly: „Moderní společnost žije z otevřené debaty,“ zdůraznil ve svém projevu velvyslanecký rada Markus Klinger.

Umístění:

  1. Markéta Poulíková, Německá škola v Praze
  2. Šárka Dusová, Arcibiskupské gymnázium Praha
  3. Jáchym Hrdý, Gymnázium F. X. Šaldy Liberec
  4. Massimiliano Veronese, Gymnázium Křenová Brno

O projektu:

Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa učí mladé lidi fundovaně, přesvědčivě a v cizím jazyce zastávat své názory a postoje. Přispívá tak k pozitivnímu vnímání debatování coby prostředku demokratické výměny názorů a podporuje aktivní mnohojazyčnost v Evropě.

Předmětem soutěže je debatování v němčině o tématech ze školního prostředí, o lidskoprávní tematice, dějinách a Evropě. Projektu se účastní Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Ukrajina, Maďarsko a Česká republika.

Soutěž, jíž se účastní na 3000 žáků ze 180 středních škol z dvanácti zemí střední a východní Evropy, posiluje debatu jako médium demokratické výměny názorů a aktivně podporuje vícejazyčnost v Evropě. V České republice se koná již od roku 2004.

Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa je projektem Goethe-Institutu, obecně prospěšné nadace Hertie a německé Centrály pro vzdělávání v zahraničí. V České republice jej podporuje Česko-německý fond budoucnosti. Projekt

Více viz www.jugend-debattiert.eu. 

 

Comments

comments

Vyhledat