Česko-islandské uskupení fyield vystoupí v Kabinetu MÚZ

Fyield / Foto Anna Baštýřová
Fyield / Foto Anna Baštýřová

FYIELD (CZ/IS, KŘEST)

STEREO HYPNOSIS DJ SET (IS)

FIELD RECORDING MASTERCLASS (Tomáš Šenkyřík a Tomáš Niesner)

FUTURE LANDSCAPES CASE STUDY

pondělí 31. 10. 2022 Kabinet MÚZ, Brno

Fyield (CZ/IS, křest)

Jak zní klimatická změna? Čerstvý hudební projekt fyield (čti fíld) složený z českých a islandských hudebníků, bere posluchače*ky na průmyslová místa klíčová pro chod civilizace a nechává přírodu a technologie, aby se stali rovnocennými spoluhráči v kapele.

V unikátním hudebním uskupení fyield se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény. Na české straně to je Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please The Trees, které doplňuje islanďan Pan Thorarensen, jenž jinak působí především v ambientním triu Stereo Hypnosis a je zakladatelem festivalu experimentální hudby a sonických umění Extreme Chill, který od roku 2010 pořádá v Reykjavíku. V rámci letošního ročníku festivalu skupina fyield odehrála svoje první koncertní vystoupení na Islandu.

Debutové album projektu, které je zásadní součástí interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti / Future Landscapes, vychází digitálně 31.10. Jeho vydání předznamenávají singly Candy a aktuální We Hear The Call. Hudba na desce je složená ze zvuků vybraných přírodních a průmyslových lokalit v české a islandské krajině a míchá se s elektronikou, beaty a hudebními nástroji. Při poslechu skladeb se ocitáme v útrobách geotermální, úložiště CO2, vodní nebo tepelné elektrárny, aquaponické farmy, jezera vzniklého táním ledovce, sopky, či na místě těžby ropy.

Sociální sítě Fyield:

~ FB: www.facebook.com/fyield

~ Insta: www.instagram.com/fyield_music 

 

Field recording talk/masterclass

Tomáš Šenkyřík, Tomáš Niesner 

Krajina, která nás obklopuje, zanechává za sebou často fascinující zvuková svědectví. Každý živý organismus má svůj unikátní zvukový podpis, každé místo na zemi zní jedinečně. Pohovořím o soustředěném naslouchání zvukovým krajinám na jižní Moravě, poukážu na environmentální změny, které ovlivňují sonický svět, který nás obklopuje. Divočina a zvuková dobrodružství začínají za prahy našich domovů, například naše zahrada dokáže být fascinující zvukovou laboratoří. Tohle vše budu demonstrovat na svých zvukových ukázkách.

Future Landscapes case study 

Co nám zvuk může říct o naší budoucnosti? Může nás inspirovat k novému myšlení? Vydali jsme se na sonické expedice na jedinečná přírodní a průmyslové místa v Česku a na Islandu hledat odpovědi na výzvy, které před naši civilizaci staví energetika, zemědělství a správa krajiny.

Klimatická změna přináší řadu složitých výzev a problémů. Jak naložit s energetikou, vyprodukovanými emisemi uhlíku, produkcí potravin, krajinou nebo bezprostředními klimatickými hrozbami? Jaké otázky nám klade budoucnost a jak na ně nejlépe reagovat? Hudebníci Václav Havelka a Pan Thorarensen se rozhodli hledat inspiraci pro nový svět prostřednictvím toho, čemu rozumějí nejlépe – zvuku.

Společně se vydávají na umělecko-výzkumnou expedici. Míří na místa naplněná nejednoznačností a netušenými riziky. Doprovázejí je filozof Lukáš Likavčan a dvojice field-recordistů*ek Sara Pinheiro a Magnús Bergsson. Jejich speciální zvukové nástroje dokáží zachytit i ti nejskrytější technologické procesy a jevy, které ušima nevnímáme.

Expedice probíhá na Islandu a v Česku. Získat nové vjemy a poznatky se průzkumníci pokoušejí v prostředí geotermální elektrárny Hellisheiði s technologií ukládání oxidu uhličitého pod zem CarbFix, hydroelektrárny Búðarháls, ledovcové laguny Fjallsárlón a sopky Fagradalsfjall. V Česku se expedice vydává k uhelné elektrárně Tušimice, k úložišti CO2-Spicer Žarošice, do aquaponické farmy Kaly a do rewildingové rezervace Milovice.

Jaké scénáře naší klimatické, energetické, zemědělské a krajinné budoucnosti umí zvuk vykreslit? Co nového nám dokáže zvuk říct nad rámec toho, co můžeme vidět?

Sociální sítě Krajin budoucnosti / Future Landscapes: 

~ Web: www.futurelandscapes.cz   ~ FB: www.facebook.com/futuresoundscapes 

~ Insta: www.instagram.com/futurelandscapes.cz/ 

~ YT: www.youtube.com/channel/UCmOHMwO8F–caPtZ8zFBfqA 

~ Soundcloud: www.soundcloud.com/future_landscapes 

 

 

Comments

comments

Vyhledat