Českou knihou 2020 je Mona od Bianky Bellové

foto Host
foto Host
Bianca Bellová podruhé uspěla u gymnaziálních studentů. Po Jezeru, které se stalo Českou knihou v roce 2017, uspěla letos i novela Mona.

Porota složena z gymnaziálních studentů udělila už podeváté cenu Česká kniha 2020.
Vítězem soutěže se tentokrát stala loni vydaná novela Mona. Příběh zdravotní sestry, která v rozpadající se nemocnici, za jejímiž okny zuří válka, ošetřuje mladého pacienta. S ním se neočekávaně sblíží. V troskách starého světa tak jako by vznikal, alespoň zdánlivě, svět nový. Bude ale lepší? Je možné uniknout před dotěrnými vzpomínkami, před sebou samým?
Tajemný příběh, reportáž z bezčasí a místa, které není, to vše je Mona. Její autorka Bianca Bellová získala cenu už podruhé. Už v roce 2017 totiž studenti ocenili její mezinárodně mimořádně úspěšnou novelu Jezero. Ten získal i řadu dalších jiných literárních cen, například Magnesii Literu za knihu roku 2017 – a práva na jeho vydání byla prodána do osmnácti zemí světa.
„Mám obrovskou radost a – jak se říká při vyhlašování různých cen – opravdu jsem to nečekala. Už u Jezera mě cena překvapila, Mona je ale kromě toho, že je tematicky těžká, náročná i formálně, je spíše pro pokročilé čtenáře, kteří čtou rádi mezi řádky. Pokud takový text gymnazisté ocení, nemohu než sklapnout podpatky a poděkovat,“ říká k ocenění své nejnovější knihy Bianca Bellová.
Porotci Ceny Česká kniha jsou už druhým rokem studenti gymnázií ze tří českých měst: Prahy, Českých Budějovic a Hradce Králové.
„Porotci jsou studenti třech českých gymnázií, za každé z nich čte a vybírá zhruba 10 studentů. Každé gymnázium určuje své dva favority, načež vítěz vzejde z hromadné diskuze všech tří,“ vysvětluje mluvčí projektu Česká kniha Pavel Bušta.
V souvislosti s vládními opatřeními proti epidemií Covid-19 vyhlášení poprvé proběhlo virtuálně.

Comments

comments

Vyhledat