Český film po 17 letech opět zabodoval na prestižním filmovém festivalu v Locarnu

foto: distributor
foto: distributor

Film Rekonstrukce kombinuje prvky dokumentu a fikce, jedná se o hraný snímek, který vychází z reálného případu brutální vraždy bezdomovce spáchané dvojicí českých teenagerů a následného vyšetřování. Snímek režisérů Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka a producentky Dagmar Sedláčkové byl ve světové premiéře uveden na švýcarském Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu v srpnu 2018. Tam se jako zástupce české kinematografie dostal po dlouhých 17 letech a navázal tak na úspěch snímku Jana Němce z roku 2001. 

Krátkometrážní snímek Rekonstrukce je založen na skutečném příběhu, který se odehrál v Pardubicích. Dva znudění mladíci k smrti umučili bezdomovce spícího na lavičce v parku. „Případ se stal v létě v roce 2015. Ve stejné době se blížila první vlna migrace. V médiích se objevily hysterické reakce některých politiků, pozornost části společnosti byla upřená za hranice na imaginární nebezpečí, které přichází zvenku. Mně se zdálo, že v tu chvíli je naopak dobré ukázat, že to reálné nebezpečí leží tady, že společnost má spoustu svých vlastních problémů a má si je řešit, nezavírat před nimi oči, neignorovat je,“ popisuje genezi snímku Jiří Havlíček.

Ondřej Novák doplňuje: „Během přípravy jsme zjistili, že takové zločiny nejsou výjimečné a způsob jejich provedení je velmi podobný. Brutalita a náhodnost útoku byla šokující. Na rozdíl od možného nebezpečí, které představují uprchlíci, je toto nebezpečí skutečné.“

Zvolená forma policejní rekonstrukce umožnila neukazovat skutečný průběh mučení. Termín „rekonstrukce“ odkazuje jak na policejní akt, tak na jakoukoliv skutečnou událost, která se znovu přehrává. V neposlední řadě termín rekonstrukce může znamenat také vylepšení, opravu. To je spojeno s pamětí, která je selektivní a umožňuje nám vytvořit zkreslený a vylepšený obraz našich skutků. Paměť je ve skutečnosti stejně nedokonalá a neúplná jako naše úsilí pochopit bezdůvodné násilí. Na konci filmu je použita policejní fotografie z místa činu jako kontrastní prvek k fiktivnímu svědectví o násilí.

Po premiérové projekci bude následovat beseda s tvůrci a následná afterparty v prostorech kavárny Ponrepo. Stopáž snímku je 15 minut.

Odkaz na trailer naleznete ZDE

Comments

comments

Vyhledat