Český podnikatel mění nenávist na sociálních sítích na pomoc Africe

foto: www.projecthelloworld.org
foto: www.projecthelloworld.org

Na začátku projektu Hate Unplugged byla jednoduchá myšlenka: nenávist je naprosto neužitečné vynakládání energie. Jde ale takovou energii soustředit a využít pro něco pozitivního? Něco, co by naopak pomohlo lidem, vůči kterým nenávist směřuje nejčastěji?

„V průběhu migrační vlny jsme byli svědky rozdmýchávání nenávisti z mnoha stran. Každý den jsme mohli vidět, s jakou vervou lidé plýtvají svou energií, místo aby své úsilí směřovali na péči o okolí nebo cílenou pomoc, kde je jí potřeba. O to radši jsme proto s Nadací Varietas podpořili projekt Hate Unplugged. Ten virtuálně zpracovává nenávist, stejně jako se třeba virtuálně obchoduje s elektřinou,“ říká Kamil Vacek. 

Algoritmus Hate Unplugged 
Projekt Hate Unplugged funguje na jednoduchém principu. Člověk k napsání jednoho nenávistného příspěvku na sociální sítě spotřebuje přibližně 1,6 watthodin energie. Ta se skládá z fyzické energie člověka a ze spotřeby zařízení, na kterém svůj příspěvek píše. Celkovou energii nenávisti na sociálních sítích pak sčítá algoritmus, který všechny „hejty“ vyfiltruje a jejich energii virtuálně vyčíslí. „Spolu s odborníky na monitoring sociálních sítí a diskusí na internetu jsme vyvinuli algoritmus, který jsme naučili identifikovat nenávistné příspěvky, a nechali jej pracovat. Od začátku projektu se ukazuje, že se na českém internetu ročně spálí v nenávisti minimálně 259 kWh energie,“ komentuje princip projektu Vacek. 

Doručení energie na místo pomoci      
Druhá část projektu se pak stará o doručení energie na místo. Do projektu se tak zapojila nezisková organizace budující v Africe nezávislé mobilní kiosky, které obsahují počítače a disponují připojením k internetu. Hello Hubs fungují v celé řadě míst již dnes a přispívají ke zlepšení kvality života a podpoře vzdělání. 

„Virtuálně vyplýtvanou energii jsme přepočetli na peníze naší nadace a zakoupili
2 kiosky, které společnost Hello aktuálně instaluje v uprchlické osadě Nakivale Refugee Settlement v Ugandě,“ říká Vacek a dodává: „Je nám jasné, že i tato naše aktivita zvedne vlnu nenávisti. To ale paradoxně znamená ještě více pomoci lidem, proti kterým je často nenávist namířena.“     

Stránky projektu v českém jazyce.
Stránky projektu v anglickém jazyce.

Comments

comments

Vyhledat