Cesta domů vydala narozeninovou sadu netradičních knížek, některé z nich lze rozpohybovat v ruce

Cesta domů
Cesta domů

Ve spolupráci s devíti autory připravila Cesta domů limitovanou sadu drobných ilustrovaných knížek. Pod společným názvem Postůj, okamžiku je spojuje téma cesty životem a vycházejí při příležitosti pomyslných 20. narozenin Cesty domů.

Lidský život ztvárnili autoři tří generací za použití různých technik – kresby, akvarelu, animace, textu. Mezi devíti drobnými publikacemi je šest tzv. flipbooků, knížek se sekvencemi obrázků, při jejichž listování vzniká pohyb simulující animovaný film. Sadu graficky zpracovalo studio Designiq.

„Formát flipbooku jsme zvažovali, když jsme dříve plánovali vydat knihu pro děti inspirovanou filmem Pouštět draka od Martina Smatany, ve kterém se chlapec loučí se svým stárnoucím dědou. Pouštějí spolu draka, šarkana, a děda postupně slábne, odlupuje se jedna tenká vrstva za druhou, až nakonec odpluje s větrem směrem k obloze,“ nastiňuje šéfredaktorka Nakladatelství Cesta domů Adéla Procházková. „Z vydání knížky tehdy sešlo, když jsme pak vymýšleli, co ,speciálního‘ by se hodilo ke dvacetiletému výročí, napadl nás právě tento neobvyklý výtvarně-literární tvar.“

Flibbook Šarkan je nejrozsáhlejší ze všech devíti publikací, zásadní momenty z animovaného filmu, k jehož vzniku vedla autora zkušenost se zájmem dětí o otázky lidské existence, se odvíjejí z obou stran knížky. V dalším z rozpohybovaných příběhů ilustrátorka a komiksová autorka Štěpánka Jislová humornou formou pomocí symboliky květin nastiňuje smíření s odchodem ze života a přijetí přírodních zákonů. Výjevy z jejího příběhu Smrt zahradníkem se objevují i na přebalu celé sady.

Vzpomínkou na život svého dědečka je flipbook studentky UMPRUM Františky Iblové, která v knížce Děda Mirek pomocí ploškové animace rozpohybovává fotografie ze vzpomínkového deníku, který si její děda vedl v posledních letech života. Z originálně propojených snímků, mezi nimiž nechybí momentky z hor nebo z letu balonem, dýchá lehkost, nadhled a pochopení pro plynutí života.

Ve flipbooku ilustrátorky Lucie Lučanské Milovnice prší vystupuje babička, trávící své poslední chvíle mezi nejbližšími. Výtvarnice, zakladatelka Cesty domů a její dlouholetá ředitelka Martina Špinková vytvořila flipbook Kolo-běh o pohybu i zastaveních v životě. A hravá knížka nejmladšího autora Vojty Horáka (2008) Na žebříku ukazuje, že s pomocí prosvětlovací desky se do tvorby flipbooku může pustit každý.

 

Studentka Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni Johana Menčíková vytvořila leporelo Časoběh, v němž v devíti modrých kresbách propojila čas v životě člověka s časem na hodinách. Odchodem svých rodičů a jejich láskou k moři se inspiroval výtvarník David Cajthaml při tvorbě leporela Hledám hvězdy svých lásek, sestávajícího z textů doplněných akvarely. A o tajemství, hvězdách, strachu a slzách, soukromí a osamělosti i kytkách mezi trávou promlouvá ve své knížce Cestou… současná ředitelka Cesty domů Ruth Šormová.

Název sady je parafrází na pasáž z pátého dějství Goetheho Fausta, kde lemuři, bludní duchové nebožtíků, kopou Faustovi hrob, a Faust pronáší slova: Tímto smyslem proniknut chci býti, / poslední závěr moudrosti je ten: / jen pak jsi hoden svobody a žití, / když rveš se o ně den co den. / Okamžik chtěl bych osloviti: / jsi tolik krásný, prodli jen! / Nemůže ohlas mého živobytí / být věky věků přehlušen.

„Flipbooky jsou něčím podobné lidskému životu: obracíme list za listem, někdy listujeme hladce, někdy se ale stránky zaseknou, přeskočí rychleji, nebo se musíme zastavit a zkusit to jinak, třeba pomaleji, abychom viděli odvíjející se příběh správně,“ nastiňuje Adéla Procházková. „Listujte s nimi o volných chvílích, je to uklidňující jako mávání japonské kočky Maneki Neko. Nebo se o ně podělte se svými blízkými, je to devět dárků v jednom balení. Hodí se pro kohokoliv bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání, jazyk či náboženství. Nenajdete v nich smysl života, ani vám neprozradí nic z historie dvaceti let s Cestou domů. Ale možná, že v nich najdete něco mnohem jednoduššího,“ zve šéfredaktorka.

Sadu devíti knížek lze zakoupit v dobročinných obchodech Cesta domů nebo v eshopu http://cestadomu.cz/eshop. Nákup podpoří Cestu domů, která svými činnostmi už 20 let usiluje o zlepšení podmínek péče o umírající v naší zemi. Organizace se snaží přispět k tomu, abychom si v důležitém období našeho života věděli rady, zbytečně se nebáli a uměli si navzájem pomoci. Informovanost veřejnosti je vedle péče v rodinách jedním z hlavních cílů Cesty domů

Comments

comments

Vyhledat