Čeští olympionici poběží ve Stromovce za dobrou věc
Jedinečnou možnost zazávodit si po boku úspěšných českých reprezentantů a olympijských nadějí budou mít běžci 5. května v pražské Stromovce. Snowboardcrossová mistryně světa Eva Samková, kanoistický rekordman Martin Fuksa nebo akrobatický pilot Martin Šonka se zúčastní šestého ročníku charitativního závodu Wings for Life World Run.
Každý rok v jeden moment vyrazí po celém světě na trať závodu Wings for Life World Run tisíce běžců. Ti svou účastí pomáhají vybrat finanční prostředky pro nadaci Wings for Life, která se zabývá výzkumem léčby poranění míchy. Praha sice nepatří mezi pořadatelská města, ale díky mobilní aplikaci si atmosféru závodu může užít každý. Tuto možnost si nenechali ujít ani tradiční účastníci z řad českých sportovců. Do pražské Stromovky na organizovaný App Run dorazí Eva Samková, Martin Šonka nebo třeba šermíř Alexander Choupenitch.
Osobnosti na startu
Pravidelně se charitativního klání účastní i skateboardista Maxim Habanec, kterému začíná sezona, v níž bude sbírat body do olympijské kvalifikace. V příštím roce v japonském Tokiu čeká skateboard olympijská premiéra a sedmadvacetiletý závodník by u toho rozhodně nechtěl chybět. „Je to pro mě tradice na začátku sezony. Každý rok se těším na to, že se potkám s přáteli a výjimečně se proběhnu,“ usmívá se před závodem Habanec.
Mistryně světa a první žena Světového poháru ve snowboardcrossu Eva Samková si na závodě užívá především volnost a to, že každý účastník si může sám rozmyslet, kolik kilometrů se bude snažit pokořit. „Nejsem žádný extra běžec a myslím, že pátého května nebudu úplně v super formě. Buď se nechám vyhecovat lidmi, kteří poběží okolo, nebo až budu mít chuť, tak prostě skončím. Tím, že si zaběháme a uděláme něco pro sebe, tak se vyberou peníze pro ty, kteří to potřebují. O to hlavně jde,“ připomněla hlavní myšlenku závodu snowboardistka Eva Samková.
Pro ty, kteří nemohou
Při své první účasti v závodě v roce 2016 zdolal kanoista Martin Fuksa prakticky bez přípravy porci čtyřiatřiceti kilometrů. Podobný počin letos kvůli nabitému programu pravděpodobně nehodlá zopakovat. „Mám těsně před sezónou, takže se musím připravit hlavně na ní. Zase na druhou stranu jsem sportovec a prohry nemám rád (smích). Tenhle závod není primárně o tom uběhnout strašnej randál, důležitý je, že se lidi rozhodli pomoci jak sobě s fyzičkou, tak i lidem, kterým závod pomůže,“ těší na start Martin Fuksa.
Před třemi lety v Bratislavě si poprvé atmosféru Wings for Life World Run užil i šermíř Alexander Choupenitch. „Samotné běhání mě tolik nebaví, ale těším se na atmosféru závodu. Je skvělé, že jsou vybrané peníze ze závodu správně využity. Navíc teď, když jsou vidět první výsledky v léčbě,“ připomněl Choupenitch události z konce loňského roku, kdy došlo k zásadnímu průlomu v léčbě. První pacienti se spinálním poraněním páteře se díky kombinaci stimulace míchy a intenzivního tréninku staví na vlastní nohy.
O závodě Wings for Life Word Run
Celá částka ze startovného putuje na výzkum léčby poranění míchy, kterou se zabývá nezisková nadace Wings for Life. Tento charitativní běh se svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě. Překážkou není 13 časových pásem, na 150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo zatím 95 let. Kromě jedinečné podpory handicapovaných má závod ještě další specifikum. Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. Půl hodiny po tom, co vyrazí poslední běžec, vyjede ze startu catcher car, které představuje pohyblivý cíl. Když vás dojede, váš závod je u konce.