Venerologická poradna: Chlamydie

Venerolog MuDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně. 

Vážený pane doktore,
Měl bych prosím na vás pár otázek:
1) Lze Chlamydia trachomatis přenést i insertivní felaci, kdy to žena  dělá muži? Všude se píše, že tato bakterie napadá urogenitální ústrojí a hlavně je zmiňován vaginální – anální styk a Receptivní orální sex. Napadá i krk a odtud se šíří do pohlavních orgánů ?
3) Je možný souběžný přenos plicní chlamydie a HIV od partnerky směrem k muži při insertivní felaci? Zvyšuje plicní chlamydie riziko přenosu HIV při popsané situaci? 
4) Jak je na tom prosím francouzské líbání s rizikem. Je to riziko pro Chlamydia trachomatis? A bude tato bakterie jenom v krku?
5) Předpokládám, že plicní chlamydie je pro francouzské líbaní reálné riziko.

Na chlamydie trachomatis jsem byl testován stěrem z močové trubice po třech týdnech-negativní. Bohužel mi byli zjištěny protilátky na plicní chlamydie v krvi.

Odpověď:

Dobrý den, vážený pane,
takže tedy popořádku: insertivní felace, tedy, kdy muž příjímá orální sex od partnerky,  je stejné riziková pro přenos urogenitálních chlamýdií jako vaginální sex nebo aktivní, tedy receptivní orální sex.
Sliznice nosohltanu obsahuje buňky s receptory  citlivými pro přenos těchto paraziticky působících intracelulárních bakterií. Ale nešíří se z oblasti nosohltanu na pohlavní orgány, přenos je pouze přímým kontaktem.
To samé tedy je i s přenosem při fracouzském líbání, kde je ale dle statistiky podstatně menší pravděpodobnost přenosu než při kontaktu  vagina-úsa nebo ústa-vagína, ale opět platí, že nedochází k přenosu krevním řečištěm na pohlavní orgány.
Riziko přenosu HIV infekce při orálním styku je výrazně menší než při análním nebo vaginálním sexu, ale je o něco vyšší při insertivním než receptivním orálním sexu.
Ale ohledně  otázky role plicních chlamýdií  v tomto přenosu a obecně epidemologie plicních chlamýdií vám neumím objektivně odpověděť, to je myslím otázka vhodná spíš pro pneumologa nebo infektologa než pro venerologa.
MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat