Co je k čertu zač? Ironie v dánské literatuře

Uvedení dánského čísla časopisu pro světovou literaturu Plav se odehraje ve středu 15. ledna od šesti hodin v pobočce libeňské Městské knihovny v objektu Velkého mlýna.

Těšit se můžete na komorní performance romantika a ironika Richarda L. Kramára a diskusi o dánské literatuře s autorem koncepce čísla Michalem Pencem a překladatelkou z dánštiny Ladou Halounovou. Večer uzavře kytarový koncert Johannese Andersena.

Komorní performance: romantik a ironik Richard L. Kramár.

Kytara: Johannes Eske Andersen.

Čtení a diskuse: Michal Penc, Lada Halounová.

 

Viggo Bjerring: Pan Ingemann a umělec (z dánštiny přeložil Václav Zeman)

Ze dveří vyskočí umělec a popadne pana Ingemanna. Umělec na sobě nemá kalhoty, jen rozevřený župan. Umělec zakřičí, že pana Ingemanna potřebuje, a vtáhne ho do ateliéru.

Postav se takhle a takhle, říká Umělec, a pan Ingemann se postaví takhle a takhle. Umělec fotí a najednou se toho stane příliš mnoho příliš rychle. Pan Ingemann se postupně vysvléká a do rukou dostává různé předměty: tu stínidlo na lampu, tu věnec vítězů, tu obrovského pstruha z lepenky.

Umělec je konečně hotový. Pan Ingemann si vyčerpaně lehne na zem, ale pak si uvědomí, že je nahý, a spěšně se obléká.

Pan Ingemann by se rád na fotky podíval, ale Umělec ho odmávne. Pan Ingemann se Umělci stejně dívá přes rameno, když ukládá fotografie do počítače.

– Ale to přece vůbec nejsem já, říká pan Ingemann, to je někdo úplně jiný!

– Protože to je umění, odfrkne si Umělec, – a umění by nemělo být jedna ku jedný.

– Ale! vyhrkne pan Ingemann a málem se rozčílí, ale pak mu dojde, že se vlastně vůbec nechtěl nechat fotit. Umělec vystrčí pana Ingemanna z ateliéru a ten opět vyklopýtá na ulici.

Umění lidi zneužívá, využije je a pak zahodí, pomyslí si pan Ingemann a plouží se domů.


Autorkou titulní ilustrace je Anežka Hájková. Akce proběhne díky podpoře Státního fondu kultury a Ministerstva kultury ČR. Podílí se též: Městská knihovna v Praze, Hlavní město Praha, Městská část Praha 8, Velký mlýn a Dánský kulturní fond. Vstup volný.

Comments

comments

Vyhledat