Co je v Praze zadarmo v dubnu 2023

Foto Nigel Glastonbury  via unsplash.com
Foto Nigel Glastonbury via unsplash.com

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 20. dubna 2023)

Vícedenní akce a výstavy zdarma:

16.3. – 11.6. Shifted Realities / Galerie Rudolfinum VÝSTAVA

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.

 

1.3. – 2.4. Finalisté Czech Grand Design / Galerie České spořitelny VÝSTAVA

V Galerii České spořitelny si až do 2. dubna můžete prohlédnout tvorbu finalistů ve všech kategoriích cen Czech Grand Design. Výstava finalistů nabízí unikátní pohled na práci nejúspěšnějších českých autorů, kteří obdrželi nominaci na prestižní ocenění Czech Grand Design. Produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku.

 

22.10.2022– 2.4. 2023  Neboj, neboj! , Atrium Žižkov VÝSTAVA

Výstavní projekt Neboj, neboj! provede návštěvníky strachem nejen jako obecným pojmem, ale zejména jako jejich osobní emocí. Pomůže (nejen dětem) nahlédnout hravě a kreativně fenomén strachu z různých úhlů pohledu.

 

KALENDÁŘ:

1.4. 14.30. Kampa střed světa / park Kampa (jižní cíp)

V sobotu 1. 4. 2023 se po krátké odmlce opět uskuteční tradiční malostranský happening Kampa Střed Světa! Akce si každoročně klade za cíl oživit prostor ostrova Kampa a upozornit na jedinečného genia loci tohoto území. Návštěvníci se letos mohou těšit na kapely Schodiště, OOZ Orchestra, The Ashtrays či kapelu Fumar Mata! Nebude chybět ani divadelní šapito pro nejmenší návštěvníky, kde vystoupí oblíbené Buchty a loutky, Toymachine a Tomáš Podrazil. Moderuje Laďa Čumba!

1. 4. ve 14:00 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za výtvarníky 19. století

Při procházce si připomeneme významné české sochaře, malíře a architekty 19. století – mnoho jich má na Olšanech místo posledního odpočinku, nebo jsou autory krásných pomníků – sochaři J. V. Myslbek, Bohuslav Schnirch, architekti Josef Zítek, Josef Schulz a další. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

4. 4. 18:00 Poznejte svého překladatele – Rumunský večer / (A)void Floating Gallery

Překladatelé Jarmila Horáková a Jiří Našinec během večera nastíní aktuální dění v rumunské literatuře, promluví o tom, nakolik rumunská literatura proniká do českých nakladatelských plánů, a řeč bude nepochybně i o vztahu rumunštiny a moldavštiny, na který nedávno upozornilo rozhodnutí moldavského parlamentu.  Prostor dostanou i konkrétní překlady z rumunštiny: Jarmila Horáková, která kromě rumunštiny překládá i z polštiny, představí knihu Varujana Vosganiana Kniha šepotů (Havran, Praha 2015) a Jiří Našinec, loňský nositel Státní ceny za překladatelské dílo, hosty seznámí s novinkou Iuliana Ciocana Klaun (dybbuk, Praha 2023). Setkání bude tradičně moderovat básník Josef Straka.

4. 4. Bydlíme jinak / CAMP Praha

Baugruppe nebo družstvo? Jak fungují alternativní metody bydlení a jak mohou snížit výsledné ceny výstavby? V zahraničí běžná věc, v Česku zatím slyšíme o prvních projektech. Podporu Baugruppe nově chystá i Praha, která pro ně prostřednictvím Pražské developerské společnosti vyčlenila první pozemky.

4.4. 19:30 Petite messe solennelle di Gioachino Rossini / Pražská konzervatoř, koncertní sál, Dvořákovo nábřeží 2

Skladbu předvedou Michele Campanella (koncertní mistr a první klavír), Monica Leone (klavír), Enrica Ruggiero (harmonium), Angela Nisi (soprán), Adriana Di Paola (mezzosoprán), Francesco Marsiglia (tenor), Matteo D’Apolito (basbaryton) a Pražský komorní sbor. Vstup zdarma na základě povinné registrace zde

5. 4. a 6.4. a 7.4.  Tenebrae u sv. Ducha (Zelenka, Victoria, Gesualdo) / Kostel sv.Ducha

Nanochor připravil již potřetí velikonoční Temné hodinky Svatého týdne – “Tenebrae”. V letošním roce zazní polyfonní responsoria hned tří autorů: Tomáse Luise da Victorii (Španělsko, 1548-1611), Carla Gusualda (Itálie, 1566-1613) a Jana Dismase Zelenky (Království české, 1679-1745). Každý večer tedy uslyšíte vždy jiná responsoria, ale vždy od všech tří autorů. Svatodušní schola s regenschorim Karlem Loulou doplní žalmy a další liturgické náležitosti. K obřadu patří tradičně též postupné zhášení patnácti svící a závěrečné “zemětřesení”.

Všechny texty a kompletní program Tenebare si můžete přečíst zde: http://lukasprchal.cz/tenebrae-program.pdf

5. 4. v 16:30 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Při procházce naším národním pohřebištěm si připomeneme nejvýznamnější osobnosti a všimneme si i umělecky cenných náhrobků, děl našich nejlepších umělců. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

11. 4. Urban Talks: FAR Frohn&Rojas & DATA Architectes & Peris+Toral Arquitectes / CAMP Praha

Nová výstavba, anebo konverze? Reagovat na nedostatek bydlení jde různými způsoby. V Berlíně v roce 2021 postavili FAR Frohn&Rojas moderní panelový dům, který se snaží ukázat možnosti rychlé, levné a modifikovatelné výstavby ve městech. Za tento projekt s názvem Wohnregal si také odnesli nominaci na cenu Miese van der Rohe. Druhým příkladem je čerstvě dokončená přestavba bývalých kancelářských prostor v industriální části Paříže od DATA Architectes, kteří do spodních pater umístili řídicí středisko dopravního podniku a do těch vyšších navrhli celkem 58 dostupných bytů, s balkony a terasami pro lepší výhledy. Třetí přístup ukazuje studio Peris+Toral Arquitectes v pavlačové dřevostavbě s 85 sociálními byty nedaleko Barcelony. Kvalitní bydlení a dostatečný prostor v zeleném vnitrobloku vynesl projekt rovněž mezi finalisty ceny Mies van der Rohe 2022.

14. 4. Procházka Malvazineckým hřbitovem

Hřbitov, který vznikl podle návrhu arch. Antonína Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými  náhrobky i množstvím zde pochovaných významných osobností.  Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (v ulici U Smíchovského hřbitova).

15. 4. Kryt Folimanka – prohlídka pro veřejnost

Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy.  Rozloha bunkru je 1.332 m2 (je jednopatrový) a je tak největší podzemn stavbou na území Prahy 2. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu

15. 4. v 11:30 hod. – Procházka Břevnovským hřbitovem 

Procházka se zaměří hroby významných a zajímavých osobností zejména druhé poloviny 20. století.  Provede vás Kateřina Konečná.   Sraz účastníků je u hlavní brány v ul. U Vojtěšky.

15. 4. ve 14:00 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem 

Připomeneme si řadu literátů, herců, výtvarných umělců i lékařů a osobností veřejného života, často  mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta  Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

16. 4. MINT Market Praha JARO 2023 / Rašínovo nábřeží u Výtoně

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům V neděli 16. dubna se tu od 10:00 do 18:00 hodin představí více než stovka těch nejlepších značek z České republiky, Slovenska a Ukrajiny.  Vstup je jako vždy zdarma a bez bariér, navíc s sebou můžete vzít i své čtyřnohé miláčky.

 

16. 4. ve 12:00 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka unikátním hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Nachází se zde pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů a také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek. Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

18. 4. 18:30 Poznejte svého překladatele: Zdeněk Bartoš & Michal Zahálka / Francouzský institut

Jak se překládá z francouzštiny pro divadlo? Jak při překladu pracovat s dialogem? Kudy vede cesta textu z překladatelova počítače na jeviště? O své zkušenosti se podělí překladatelé z francouzštiny Zdeněk Bartoš a Michal Zahálka za moderování básníka Josefa Straky.

19. 4. Pratur ve stínu medvěda. Jaká je současná moldavská próza? / Božská Lahvice

Ve středu 19. dubna můžete být v Božské Lahvici účastníky představení druhého letošního čísla časopisu Plav, tentokrát věnovaného moldavské próze.

 

19. 4. Silicon Hill Open Wednesday – SHOW 2023 / Strahov

Přijďte si opět užít nezapomenutelnou atmosféru tradičního strahovského festivalu pořádaném studenty pro studenty! Vystoupí Sto zvířat a spousta dalších umělců.

20. 4. Den dřevěné architektury / Nová scéna Národního divadla   ZDARMA

Od 19. dubna do 17. května proběhne na piazzettě Národního divadla kurátorská výstava dřevěné architektury, která se koná v rámci Salonu dřevostaveb, festivalu a výběrové přehlídky současné dřevěné architektury v Čechách a na Slovensku.  Součástí výstavy je také volně přístupná akce s osvětovým záměrem Den dřevěné architektury, která se uskuteční 20. dubna v budově Nové scény Národního divadla při náměstí V. Havla od 13 hod. Vedle veřejných prezentací vybraných architektonických ateliérů a rozhovorů s architekty nabídne přehlídku současných moderních technologií a zajímavých materiálů spojených s dřevostavbami.

 

21. 4. 19:00 Selling Dreams + Koolhaass Houselife / CAMP Praha 

Selling Dreams / Ila Bêka, Louise Lemoine / Francie 2016 / 34 min. / Anglický jazyk, titulky anglické – Myšlenka nabídnout svůj dům neznámým lidem změnila Markovi život doslova od základů.

Koolhaass Houselife / Ila Bêka, Louise Lemoine / Fracie 2016 / 24 min / Anglický jazyk, titulky anglické – Netradiční pohled na mistrovské dílo současné architektury – dům Rema Koolhaase v Bordeaux, po kterém prostřednictvím svých každodenních pracovních úkonů provází hospodyně Guadalupe Acedo.

22. 4.  Spring Music & Arts Festival / Střelecký ostrov

Sobota 22. dubna bude na pražském Střeleckém ostrově patřit hudbě a umění. Uskuteční se tu druhý ročník Spring Music & Arts Festivalu, který i letos pořádají studenti Anglo-americké vysoké školy.

 

22. 4. 9:00 XI. ročník Veterán Párty 2023 / Chvalský zámek

Tradiční setkání příznivců historických vozidel, motocyklů a jiných strojů do r.v.1970 Celodenní program s přehlídkou vozidel, divácké soutěže pro dospělé i děti, vyhlídkové jízdy historickým autobusem, módní přehlídka ve stylu 20-30 let, občerstvení a živá hudba po celý den

29. 4. Mezinárodní den tance 2023 / Střelecký ostrov

Můžete se těšit na celodenní program nabitý různými tanečními žánry, vystoupeními nejlepších českých i zahraničních tanečníků a skupin, taneční workshopy pro širokou veřejnost, trénink u baletní tyče, celorepublikový flashmob, večerní gala představení profesionálních tanečních souborů a mnoho dalšího. Vstupné na akci je pro všechny ZDARMA.

29. 4. Den otevřených dveří České televize / ČT, Kavčí hory

Přijďte se podívat, kde a jak pro vás vznikají vaše oblíbené pořady. Kromě příležitosti podívat se do netradičních prostor České televize, kde na vás čeká den plný her, soutěží, vystoupení, písniček nebo setkání s vašimi oblíbenými moderátory a herci.

30. 4. Festival Mladí ladí jazz/ Karlovo náměstí

Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox. Jedním z vrcholů festivalu bude premiéra hudebního projektu připraveného ke 100. výročí Českého rozhlasu, ve kterém se potkává legendární Rozhlasový Big Band Gustava Broma a muzikant a producent Aid Kid. Koncertní set sršící energií nabídne irský soulový zpěvák s nigerijskými kořeny Caleb Kunle, směs moderního funku, neo-soulu a indie jazzu slibuje další irský zástupce Max Zaska. Českou scénu také zastoupí mladé popové duo Blue Uandi, oscilující mezi R’n’B a experimentální elektronikou.

30. 4. 14:00 Čarodějnice na Ladronce 2023 / Ladronka

Pálení Čarodějnic má na MČ Praha 6 dlouholetou tradici. Zpočátku jej organizovali v menším měřítku skautské oddíly na koupališti Petynka. Čarodějnice na Ladronce za 15 let své existence přerostly do podoby moderního multižánrového festivalu s bohatým programem pro všechny věkové kategorie.

 

To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Comments

comments

Vyhledat