Co je v Praze zadarmo v lednu 2024

Foto Julius Silver via Pexels
Foto Julius Silver via Pexels

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 20. ledna 2024)

Akce zdarma:

Příběhy z NDR

Příběhy z NDR ukazují od září 2023 do února 2024 vybrané kapitoly z kulturních a politických dějin zaniklé Německé demokratické republiky.

Příběh pořadu, Telka slaví 70 / Divácké centrum České televize

Více než čtyřicítku oblíbených pořadů odvysílaných v posledních dekádách připomíná výstava Telka slaví 70, která je k vidění v areálu České televize na Kavčích horách. Nechybí Studio Kamarád, postavy z večerníčků, StarDance ani filmová tvorba, kterou reprezentuje třeba snímek Jak dostat tatínka do polepšovny.

Výstava „Telka slaví 70“ / Foto (c) Česká televize

KALENDÁŘ

1. 1. Vstup do Botanické zahrady za 1,- Kč

Botanická zahrada hl. m. Prahy se připojuje k projektu „Novoroční dárek pro Pražany“. První den roku 2024 mohou Pražané využít zvýhodněné vstupné do vybraných objektů, které jsou zřizované Magistrátem hl. m. Prahy. Do botanické zahrady tak budou mít 1. ledna 2024 vstup za 1,- Kč. Na Nový rok bude také mimořádně otevřený skleník Fata Morgana.

2. 1. 19:00 JAZZMÁNIE VLADIMÍRA KOUŘILA #247 / Čítárna Unijazz

Tradiční čítárenský poslechový pořad o jazzu. Z tabla historie jazzové moderny zahraje orchestr George Russella z roku 1960. V premiéře se představí album Jaromíra Honzáka Twenties, pianista Brad Mehldau si sólově pohraje s melodiemi Beatles, na klarinet zahraje Jiří Hlaváč s pianistou Karlem Růžičkou a na závěr zapějí New York Voices s instrumentálním doprovodem.

3. 1. Jazz Piano Michal Doležal / U Staré paní Jazz&Cocktail Club

Toto je Váš večer uprostřed hudby. Řekněte si, co chcete slyšet, a těšte se na nečekané interpretace. Škála žánrů od jazzu po klasiku a od tradice po modernu.

4. 1. At Ease Trio / U Staré paní Jazz&Cocktail Club

Z dlouholeté spolupráce Martina Jůzla a Antonína Šturmy vznikla touha obohatit dvoučlennou sestavu o vokál který zastala Kateřina Vacková. Trio ,, At Ease” působí na scéně více jak jeden rok a repertoár tvoří vybrané jazzové standardy. Jak už vyplývá z názvu, sestava se věnuje spíše klidným swingovým melodiím, kterými je velmi jednoduché nechat se pohltit.

6. 1. 14:30 Průvod Tří králů / z Malostranského náměstí

Historickým centrem Prahy projde v sobotu 6. ledna 2024 průvod v čele s třemi králi na velbloudech.

6. 1. v 10:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem

Budeme vzpomínat na řadu literátů, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru a mnohé další.  Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Vinohradské hřbitovy).

6. 1. ve 13:00 hod.  –  Procházka Olšanskými hřbitovy za díly sochařů Františka Bílka a Franty Úprky 

Při procházce se v „galerii pod širým nebem zaměříme na díla skutečných mistrů funerální plastiky – sochy a reliéfy od Františka Bílka a Franty Úprky.  Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

7. 1. v 11:00 hod.  –  Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka hřbitovem v mnoha směrech výjimečným – dle návrhu arch. Vlastislava Hofmana je na světě jediným s kubistickým tvaroslovím. Především se zde ale nachází pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů. Najdeme tu ale také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

 7. 1. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Zavzpomínáme na velké osobnosti spjaté s poměrně nedávnou minulostí – kromě Jana Palacha jsou to především významní umělci, oblíbení herci, výtvarní umělci a literáti. Provede vás Tereza Frindová.  Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

9. 01. 19:00 ARGO: DLOUHO OČEKÁVANÝ TOLKIENOVSKÝ DÝCHÁNEK / Čítárna Unijazz

V nakladatelství Argo takto vyšel na podzim 2023 Pád Númenoru a předlouho očekávaný Beren a Lúthien, jehož překlad trval přes pět let. Dýchánek, na kterém obě novinky a další tolkienovské počiny, vydané i chystané, představíme a s překladateli pohovoříme o nástrahách a úskalích, která na ně číhají (nejen) v zákoutích Mórie a Fangornu, ale hlavně samotného textu.

11. 1.  17:00 Jan Kotěra I. – raná a secesní tvorba / přednáška / Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Historik architektury Zdeněk Lukeš seznámí návštěvníky se zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, který byl také přítelem prezidenta Masaryka a rovněž jeho poradcem pro architekturu. První přednáška se bude věnovat jeho studiu u architekta Otto Wagnera ve Vídni, rané a secesní tvorbě v letech 1897 až 1905 a působení na UMPRUM. Rezervace nutná.

12. 1. 19.00 KINO: Plan for Buenos Aires / CAMP Praha

Fantastický příběh jednoho nerealizovaného projektu obřích rozměrů. Světoznámý architekt Le Corbusier v roce 1929, rok po založení CIAMu, odcestoval do Buenos Aires, aby tam přednášel. Během své návštěvy navrhl nový urbanistický plán města. Dokument skrze archivní záběry a rozhovory sleduje Le Corbusierův až obsesivní, více než dvacetiletý vývoj tohoto plánu a snahu o dotažení jeho realizace.

Gerardo Panero / Argentina / 2022 / 80 min. / jazyk francouzský a španělský s anglickými titulky

13. 1. v 10:30 hod.  –  Procházka Malvazineckým hřbitovem

Hřbitov, který vznikl podle návrhu arch. A. Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (ulice U Smíchovského hřbitova).

13. 1. ve 13:30 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Připomeneme si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti, zde pochované, a všimneme si i umělecké výzdoby, kterou tvořili ti nejlepší sochaři a architekti své doby – od 19. století do dnešních dní. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

14. 1. ČOKOLÁDOVÁ KREV — uvedení knihy Radky Denemarkové / Divadlo Na zábradlí

Nakladatelství Host a Divadlo Na zábradlí srdečně zvou na uvedení knihy spisovatelky Radky Denemarkové ČOKOLÁDOVÁ KREV, která vypráví o objevu ropy, svobodě žen, bezohledné moci peněz a neviditelnosti chudoby, velikosti světa a malosti jednoho národa… a neporazitelné síle umění.

14. 1. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za umělecky cennými náhrobky 

Olšanské hřbitovy zdobí sochařská díla našich nejvýznamnějších tvůrců 18. – 20. století, některé pomníky vznikaly navíc ve spolupráci s předními architekty své doby. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

17. 1. 19.00 PROJEKCE: Architektura na vlnách / CAMP Praha

Architektura na vlnách je pokračování hudebně-architektonického cyklu, tentokrát zaměřeného na téma vody, ať už v podobě architektury bazénů, koupališť, vodních zahrad, nebo naopak urbanistických řešení podél pobřeží. Vybrané hudební klipy doprovodí komentářem herec a moderátor Bořek Joura. Autorkou projektu je Martina Freitagová. Akce je reprízou projekce z léta 2023.

30. 1. 17.:00 Literatura na Hradě: Irena Dousková / přednáška / Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Spisovatelka, publicistka a scénáristka Irena Dousková, autorka mj. slavného románu Hrdý Budžes, představí svou nejnovější knihu Konec dobrý. Soubor devíti komorních povídek, odehrávajících se od roku 1968 do současnosti, byl nominován na cenu Magnesia Litera 2022 v kategorii próza. Rezervace nutná.

29. 1.  18:00 – 19:30 Diskuse: HANNS HEINZ EWERS: NALEZENÉ PTÁČE / Goethe-Institut

Ve spolupráci s literární revuí Protimluv a Univerzitou Palackého v Olomouci se konádvojuvedení německých hororových románů z roku 1928 s názvem Nalezené ptáče / Fundvogel od Hannse Heinze Ewerse a Bafomet od Franze Spundy, jež vyšly v českém překladu kocem loňského roku.

České verze knih představí překladatelka, germanistka Ingeborg Fialová-Fürstová a editor, znalec poetiky hrůzy a metafyzického hororu Martin Jiroušek.

31. 1.  19.00 TALK SHOW: Camping s Ondřejem Cihlářem: Apolena Rychlíková a Jindřich Vobořil

Množství pervitinu v českých odpadních vodách je dokonce nejvyšší v Evropě. V jakých městech a čtvrtích je jeho největší koncentrace? A jaké další drogy obsahuje naše kanalizace? Pozvání do dalšího Campingu přijala režisérka dokumentárních filmů, aktivistka a novinářka Apolena Rychlíková společně s bývalým národním protidrogovým koordinátorem, který patří mezi přední tuzemské odborníky na drogovou problematiku, Jindřichem Vobořilem.

Comments

comments

Vyhledat