Co je v Praze zadarmo v lednu 2025
Foto: Kelly Sikkema via unsplash.com
Aktuální akce bez vstupného v Praze
Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !
(aktualizováno 4.1.2025)
Výstavy zdarma:
5. 9. – 5. 1. 2025 Antony Gormley / Pavla Melková / Galerie Rudolfinum
Galerie Rudolfinum přináší projekt silného tvůrčího sdílení mezi britským umělcem Antonym Gormleym a českou architektkou a autorkou poetických textů Pavlou Melkovou. Gormley i Melková se snaží zintenzivnit naše smyslové vnímání míst, která obýváme, a prohloubit naši reflexi způsobů, jakými vyplňujeme prostor a jak reagujeme na objekty kolem nás. Gormleyho sugestivní prostorové instalace a sochy jsou rámovány jeho kresbami a pohlcujícími obrazy vnímání prostředí, které ve svých poetických textech vytváří Melková. Jejich díla tak společně mapují a aktivují vnitřní, percepční a architektonické prostory.
20.1. začne v Galerii Kodl výstava Kamila Lhotáka
Trvale: Budova Centrály VIG ČR (skrz lobby Kooperativy): – Galerie, kde je vystaven výběr z děl umělecké sbírky Kooperativy od barokního umění po současnost. Galerie je zdarma otevřena pro veřejnost od úterý do neděle od 14:00 – 19:00 hodin.
KALENDÁŘ
4. 1. v 11:00 hod. Procházka Vinohradským hřbitovem
Vinohradský hřbitov bude slavit 140 let od svého založení. Byl vybudován v r. 1885 poblíž krásného nového města, které rychle rostlo v těsné blízkosti Prahy – žila zde řada literátů, hudebníků, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu. Při procházce si mnohé z nich připomeneme: sochaře Otto Gutfreunda, architekta Jana Kotěru, ale také rodinu prezidenta Václava Havla a mnohé další. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).
4. 1. ve 14:00 hod. Procházka Olšanskými hřbitovy za umělecky cennými náhrobky 19. a 20. století
Procházka Olšanskými hřbitovy jako sochařskou galerií. Uvidíme zde díla našich nejvýznamnějších tvůrců, od J. V. Myslbeka, jeho významných současníků, sochařů Národního divadla Bohuslava Schnircha či Františka Rouse, až po jeho slavné žáky, jako byli Stanislav Sucharda a Josef Mařatka. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).
6.1. Hroznata Tepelský (přednáška) – Barrandov
6. 1. Povánoční SWAP v Husovce / Husovka
Nevhodné dárky, novoroční vyřazování věcí a oblečením, či máte nadbytek květin. to vše je vítané na povánočním SWAPu v Husovce.
9.1. Novoroční koncert kytarového „Zámeckého dua“: Lucie Šťavíkové a Manuely Hrajnohové – knihovna Korunní
9.1. Tříkrálový koncert smíšeného pěveckého sboru Gabriel – knihovna Hradčany
9. 1. 16:00 Vzpomínkový večer na Vojtěcha Havla / Dobrá čajovna Praha, Václavské náměstí
14.1.2025 | 15:00 KineMatiné – Volání Antarktidy / KC Vozovna
Těch několik tisíc kilometrů dělící Patagonii od Jižního pólu jsou pro dobrodruhy fascinující a hypnotickou poutí. Někteří mluví i o závislosti, kdy se do vás Antarktida doslova zakousne. Luc Jacquet, režisér oscarového snímku Putování tučňáků, je závislý už třicet let. Tentokrát přichází s vizuálně podmanivým dobrodružstvím a předkládá před nás obrazy, které nejdou vyjádřit slovy. Je to skoro jako sbohem jednomu kontinentu a jeho obyvatelům, kteří nám mizí před očima.
15. 1. Paradoxy památkové péče III. / CAMP Praha
Jak balancovat mezi potřebou po moderním rozvoji a úctou k historickým hodnotám metropolí? Co znamená „zachovat památku“ ve světě, kde klimatické cíle, funkční požadavky na bezbariérovost a ekonomická udržitelnost mění pravidla hry? Třetí večer cyklu Paradoxy památkové péče bude řešit otázky nastavení efektivní spolupráce. Společně se zástupci Národního památkového ústavu, České komory architektů a IPR Praha budeme diskutovat o tom, jak najít rovnováhu mezi tradicí a inovací. Moderuje: Petr Kučera
17. 1. Lewerentzova nadpozemská temnota (FILM) / CAMP Praha
Architekt Sigurd Lewerentz se proslavil díky svým výrazným autorským realizacím, po celý svůj život se však vyhýbal rozhovorům a pracoval v izolaci – jeho osobnost tak byla zahalena tajemstvím. Lewerentzovy realizace mají podobný tajemný nádech, film však alespoň lehce poodkrývá a zároveň přiživuje toto mysterium kolem tvůrce i jeho děl. Dokument (Sven Blume) čerpá především z dosud neobjevených audio i videonahrávek, které pořídil jeho blízký spolupracovník a přítel, Bernt Nyberg, na sklonku Lewerentzova života.
25. 1. ve 14:00 hod. Procházka Ďáblickým hřbitovem
Procházka hřbitovem v mnoha směrech výjimečným. Rozlohou je Ďáblický hřbitov druhý největší v Praze, hned po hřbitovech Olšanských. Byl vybudován podle návrhu arch. Vlastislava Hofmana a je jediným hřbitovem na světě s kubistickým tvaroslovím. Jeho historie je pohnutá, nachází se zde pohřebiště popravených a umučených obětí represivních režimů. Najdeme tu ale také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).
29. 1. 19:00 České stopy v Arktidě / Městská knihovna v Praze (Ústřední knihovna)
Přednáška a diskuze k příležitosti 150 let od návratu polární výpravy Julia Payera. Dobrodružnou a tvrdou cestu představí polárník a překladatel Zdeněk Lyčka. Zamrzlá expedice objevila nové souostroví, které rakouský vlastenec Payer pojmenoval po svém panovníkovi zemí Františka Josefa. Posádka musela po dvou zimách opustit znehybnělou loď a vydat se na nejistou cestu přes rozeklané kry a moře…
Přečtěte si také: