Co je v Praze zadarmo v prosinci 2022

V rámci TÝDNE SPORTU ZDARMA  můžete letos navštívit nově zrekonstruovaný bazén na Výstavišti Praha / Foto Výstaviště Praha
V rámci TÝDNE SPORTU ZDARMA můžete letos navštívit nově zrekonstruovaný bazén na Výstavišti Praha / Foto Výstaviště Praha

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 10. prosince 2022)

22.10. – 2.4. 2023  Neboj, neboj! , Atrium Žižkov VÝSTAVA

Výstavní projekt Neboj, neboj! provede návštěvníky strachem nejen jako obecným pojmem, ale zejména jako jejich osobní emocí. Pomůže (nejen dětem) nahlédnout hravě a kreativně fenomén strachu z různých úhlů pohledu.

22. 11. – 13. 2. 2023 Postiženi angličákem // Adámek Štěch / Kapsle 13 VÝSTAVA

19.10. – 31.1. Tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius Hrůzy, Goethe-Institut VÝSTAVA

Mystika, pohádkové motivy i fantaskní svět: to vše najdete v díle královeckého rodáka E. T. A. Hoffmanna (1776—1822), pro nějž je typický hrůzostrašný děj a sžíravá satira. U příležitosti 200. výročí autorova úmrtí připravil Goethe-Institut ve spolupráci s vydavatelem Martinem Jirouškem tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy a pestrý doprovodný program.

20. 10. – 8. 1. 2023 fragilités / Galerie Rudolfinum VÝSTAVA

Výstava spojuje několik generací, z nichž nejstarší je zastoupena díly Louise Bourgeois, Marii Bartuszové, Gety Brătescu a Aliny Szapocznikow, které propojuje síť spojitostí. Smyslná, hloubavá a transformativní křehkost v jejich tvorbě přináší alternativy k dominantním představám o lidském těle jakožto celistvé a integrované entitě. 

15. 9.  – 29. 1. 2023  Kruhy na vodě / Galerie Kooperativy, Pobřežní 665/21, 186 00 Praha 8 VÝSTAVA

Umělci na svých obrazech zachycují vodu v krajině z mnoha pohledů – střídání ročních období, voda a hra světel, voda a život kolem. Na výstavě uvidíme romantickou krajinu Piepenhagena a Antonína Mánesa, Chittussiho nádherné krajiny z Francie i Čech,  Hudečkovo Koupání nebo velkolepý Okořský potok, Rabasův Potok v lese a ze současných umělců Exnerovu Ranní impresi nebo Bachové U Kokořína. To je jen malý výčet z více než 100 vystavených obrazů ze sbírky Kooperativy a od soukromých zapůjčitelů, které zachycují krajinu s vodní hladinou.

1.12. Kamiel Klaasse a Adam Gebrian / CAMP

Na prosincové přednášce spolku Kruh s názvem •Let it pop• vystoupí nizozemský architekt a spoluzakladatel ateliéru NL Architects Kamiel Klaasse s propagátorem architektury Adamem Gebrianem. Ateliér NL Architects má dnes mezinárodní složení a těší se pověsti jedné z nejinovativnějších kanceláří Holandska. Jejich projekty s vtipem a zároveň citem řeší problémy nejen architektury samotné, ale i městského života, bydlení či nezvyklého využívání energetických zdrojů. 

3.12. – 4.12  Hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti  / Výstaviště Praha

3. – 4. prosince budou Hrnčířské a řemeslné trhy Beroun již po 18. hostem v PRAZE 7 – VÝSTAVIŠTĚ – plocha před Průmyslovým palácem

3.12.  Vánoční MuzeuM Market / Clam-Gallasův palác

Muzeum města Prahy zve na tradiční vánoční market v sobotu 3. 12. 2022, letos poprvé v nově zrekonstruovaném Clam-Gallasově paláci na Starém Městě pražském. Od 9.00 do 18.00 hod. budou pro návštěvníky připraveny prodejní stánky, které nabídnou originální výrobky z kůže, dřeva, papíru, keramiky, skla atd. – přímo od prvovýrobců. Bohatý program čeká i na děti. Vstup na Vánoční MuzeuM Market je pro všechny zdarma.

3.12. Letenský bazar v Biu Oko / Bio Oko

Další oblíbený letenský bazar neboli blešák, tentokrát narozeninový, který se koná v Biu Oko,  retro vintage poklady, oblečení a nejen to.

4.12. Karlínský advent  / Karlínské náměstí

Nic vás nenaladí na sváteční období více než vánoční trhy. Magická atmosféra, vůně svařeného vína, betlém, koledy a spousty dobrot, to vše vám zpříjemní vánoční shon.

4.12. Knihu za knihu / Centrum architektury a městského plánování SWAP

Máte doma přečtené knížky o architektuře, umění nebo designu a naopak vám nějaké chybí? Přijďte do CAMPu na SWAP: Knihu za knihu. Jednu nebo dvě knihy přineste, stejný počet si odneste. Knížky mohou být zaměřené na témata, jako je architektura, urbanismus či rozvoj měst, ale i design, výtvarné umění, sochařství a další. Tak jakou nejlepší knížku můžete s radostí poslat dál do světa? Součástí nedělního SWAP odpoledne budou také workshopy, procházka i autorské čtení! 

7.12. Refik Anadol / CAMP

Jak pracuje IPR Praha s daty? Jaké má aplikace? A co je to Geoportál? Na komentované prohlídce vám představíme unikátní instalaci umělce Refika Anadola, která vychází z městských dat. Ty zachycují model metropole tvořený až 4 500 km ulic. K čemu tato mračna bodů Praha používá? Jak mohou sloužit k plánování města? A jakou technologií jsou sbírána? O tom budou mluvit odborníci, kteří se datům denně věnují.

8.12. Komentovaná prohlídka: fragilités / Galerie Rudolfinum VÝSTAVA

V břichu jakého zvířete se podle legendy dostal do Afriky sisal, který pro svou instalaci White Gold: Morogoro využila umělkyně Kapwani Kiwanga? Proč se Alina Szapocznikow rozhodla používat žvýkačky jako materiál pro své sochy? A proč křehkost nemusí být nutně slabostí?

Zveme vás na další komentovanou prohlídku výstavy fragilités s jednou z jejích kurátorek, Silvií Van Espen, ve čtvrtek 8. prosince od 18:00. Vstup je volný. Spolu s kurátorkou vás provede také Dominik Lang, jeden z vystavujících umělců.

8.12.   Kill the Dandies / Popmuseum Stage (online)  ♬

 

8.12. Miloň Čepelka – autorské čtení /  Ústřední knihovna

Básník, prozaik, scénárista, textař, herec, cimrmanolog, rozhlasový redaktor a moderátor – tím vším je tento pozoruhodný muž. Poznejte ho zblízka a přijďte si poslechnout ukázky z jeho osobité tvorby s překvapivě širokým záběrem, krásnou češtinou a tvůrčí odvahou v jeho vlastním podání.

9.12 a 18.12.  Krabicový Eco Workshop Samsung / Drawplanet

 

9.12. – 10.12. Prague International Indie Film Festival (PIIF) / Ústřední knihovna – Malý sál FILM

Mezinárodní festival krátkých nezávislých filmů přináší do Prahy již potřetí divácky poutavou přehlídku krátkých filmů a videoklipů. Během dvou dnů diváci shlédnou celkem 64 filmů z celého světa – jde o to nejlepší, co bylo v uplynulém roce z krátkých nezávislých filmů a videoklipů vytvořeno. 

10. – 11.12. 10.00—18.00 Dyzajn market Zima  / Výstaviště Praha, Holešovice

Největší a nejnavštěvovanější víkendová událost v Čechách, kde si autorskou tvorbu a design nejen prohlédnete, ale i nakoupíte. Jde o výběrovou prodejní výstavu, kde se navíc dobře najíte a napijete u vyhlášených streetfoodových stánků.

10.12. Novoměstský Advent /  Novoměstská radnice

Předvánoční jarmark v Novoměstské radnici nabídne vánoční zboží, regionální i řemeslné výrobky, hřejivé nápoje i něco na zub i zajímavý program pro celou rodinu.

Druhá adventní neděle je též posledním dnem, kdy je možné vystoupit na ochoz vyhlídkové věže Novoměstské radnice. Věž je otevřena od 10 do 18 hodin a od 12. 12. bude z bezpečnostních důvodů na zimu uzavřena.

10. 12. v 10:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem

Připomeneme si řadu literátů, herců, výtvarných umělců i lékařů a osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka tram Vinohradské hřbitovy).

11. 12. ve 13:00 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za uměleckými díly

Procházka je věnována zajímavým sochařským dílům na Olšanských hřbitovech, kterým se právem říká Galerie pod širým nebem Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

13.12. Camping s Ondřejem Cihlářem: Adéla Komrzý a Matyáš Řezníček / CAMP

Tentokrát se v Campingu s Ondřejem Cihlářem budeme věnovat vztahům v umění i architektuře v současném českém filmu. Zaměříme se na dva snímky, které právě běží v kinech. Herec a režisér divadla VOSTO5 si totiž do CAMPu pozval režisérku nového dokumentu Zkouška umění, ten mapuje přijímačky na pražskou AVU. Druhým hostem je herec Matyáš Řezníček, hrdina filmu Hranice lásky. 

 

ADVENT V ARŠE
Divadlo Archa zve diváky na vybrané inscenace ZDARMA!
Vstupenku zdarma na následující představení získáte při nákupu na GoOut.cz zadáním slevového kódu ARCHAADVENT!

Více na: https://divadloarcha.cz/cz/articles/detail/467/advent-v-arse

Jana Svobodová a kol. – Ti, kdo mluví sami za sebe (Vstup volný v rámci ADVENTU V ARŠE)
14. prosince / 20.00
15. prosince / 20.00
Nejtek, Hlavenková, Nikl – Piano Babylon (Vstup volný v rámci ADVENTU V ARŠE)
17. prosince / 20.00
18. prosince / 20.00
Věra Říčařová, František Vítek – Piškanderdulá. Josefe! (Vstup volný v rámci ADVENTU V ARŠE)
17. prosince / 17.00
18. prosince / 17.00

14.12. Představení knihy Expati – Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí / CAMP

Českým architektům a architektkám působícím v zahraničí dáváme prostor v rámci cyklu Expati. Za tři roky jeho fungování se toho ve světě i v životech našich přednášejících leccos proměnilo. Jaké jsou aktuální trendy ve světové architektuře, co změnila pandemie nemoci covid-19 a kdo z expatů se vrátil zpět do Česka? Hosty večera budou Jan Vranovský, Petr Štefek, Veronika Martykán, Lenka Holcnerová a Ondřej Tichý. A protože máme před Vánoci, dojde také na dárek pod stromeček – literární zpracování dosavadních expatských večerů, které do knižní podoby převedli Adam Gebrian a Eugen Liška. 

14.12. 20:00 masterclass o hudební žurnalistice se Sylvií Simmons / ONLINE

Letošní edici hudebně-vzdělávacího projektu Synapse Knowledge ve středu 14. prosince večer uzavře online masterclass se Sylvií Simmons, zdarma bez nutnosti registrace.

15.12.  18:00 Raketon. Performance Michala Cimaly  / dvorana Rudolfina

Zveme vás na další doprovodný program k výstavě fragilités, na kterém vystoupí sochař a hudebník Michal Cimala. Zvuk jeho experimentálního hudebního nástroje raketon z let 2007–2010 doplní hráči na dechové a bicí nástroje. Sjednocujícím prvkem performance bude abstraktní videoprojekce Romana Duška. Vstup je volný.

15. 12. ve 14:30 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za jubilanty roku 2022

Letos jsme si připomínali 160 let od založení spolků Svatobor a Sokol, kulaté výročí slavili i jeho zakladatelé Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, také architekt Vojtěch Ignác Ullmann, sochaři J. V. Myslbek a František Bílek – na tyto a další osobnosti, jejich díla a události vzpomeneme při naší procházce. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

16.- 17.12 Mint Market Praha / Hala 13, Pražská tržnice

( Další města: 3. – 4. 12. Ždár nad Sázavou / 10. – 11.12.  Brno/ 18.12.  Litomyšl )

Jediné designové trhy se svěží autorskou módou, originálními šperky, bio kosmetikou, papírenským zbožím, hračkami a delikatesami, které se konají po celé České republice – to je MINT Market. Seznam prodejců, aktuality a bližší informace najdete na webu www.mintmarket.cz nebo na Instagramu www.instagram.com/mintmarket.cz/

17. 12. ve 13:00 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za osobnostmi Českého národního obrození

Připomeneme si národní buditele, jako byli, novinář a spisovatel K. H. Borovský, divadelník Jan N. Štěpánek, jazykovědci Josef Jungmann a František Ladislav Čelakovský, spisovatel Václav K. Klicpera, vydavatel Václav M. Kramerius, básník Š. Hněvkovský nebo spisovatelka Karolína Světlá a další osobnosti spojené s tímto obdobím. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

25.12. – 31.12. Týden sportu zdarma 

Jít si zacvičit, zaplavat si, zahrát si squash, nebo vylézt na horolezeckou stěnu a ještě k tomu zcela zdarma! Hlavní město Praha pro vás jako každou zimu připravuje vánoční dárek v podobě projektu Týden sportu zdarma.


To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Comments

comments

Vyhledat