Co jsou to sociální inovace?

Tomáš Studeník / všekeré foto: archiv osobností
Tomáš Studeník / všekeré foto: archiv osobností

Vědí Češi, co jsou sociální inovace? Jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi? V anketě odpovídali odborníci na sociální inovace a mentoři, kteří pomáhali účastníkům prvního Social Innovation Weekend 2018. Ten proběhl 23.- 25. listopadu v pražském coworkingovém centru Business Link a zúčastnilo se ho 60 inovátorů a odborníků ze zemí Visegradské čtyřky. Jejich cílem bylo nalézt inovativní řešení na oblasti zadluženosti, vzdělávání neslyšících a mezigenerační propasti.

 

Tomáš Studeník

radikální inovátor, organizátor Social Innovation Weekend a pražských FuckUp Nights

 

 

  • Co jsou podle vás sociální inovace?

 

Sociální inovace, nebo jak říkám společenské zlepšováky, jsou projekty, které posouvají jednoho člověka blíž k druhému. Zatímco Facebook paradoxně lidi navzájem odcizuje, sociální inovace mají za cíl lidi navzájem sbližovat, a to především ty, kteří si mohou dnes připadat postižení, vyloučení, odlišní nebo, jak říká psycholog Patrik Procházka, „výjimeční”.

 

  • Jaký mají přínos pro společnost?

 

Nezastupitelný a zásadní. Pokud mladí lidé stále ve větší míře padají do dluhové pasti nebo když starší generace nedokáže komunikovat s náctiletými, tak naše společnost spěje do hromadného bankrotu a generační izolace.

 

  • Jak se v posledních letech vyvíjí povědomí o sociálních inovacích?

 

V České republice to jde pomaleji než v rozvinutějších západních zemích. Pokřivené vnímání zapříčiněné dlouhou nadvládou komunistické ideologie se daří měnit především díky úsilí neziskových organizací, jako je Ashoka, a také pár osvíceným firmám, které chápou, že komerční zisk není jediným cílem podnikání. 

 

  • Proč má podle vás význam pořádat akce, jako je SIW?

 

Pokud necháme všemu, co se děje kolem nás, volný průběh, pak se nedivme, že svět není takový, jaký bychom si ho přáli. První ročník Social Innovation Weekend poskytl čas, prostor, expertízu a další zdroje mladým lidem, aby přišli s nápady, jak svět změnit k lepšímu. Pokud se povede rozjet byť jeden z jejich nápadů, setkání splnilo svůj účel. Navíc sami změnit nic nedokážeme. SIWPrague2018 dal dohromady padesátku inovátorů z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Střední Evropa bude v budoucnu silnější právě proto, že se v Praze jejich cesty letos setkaly.

Ivana Sládková

dříve konzultantka pro Ministerstvo práce pro projekty sociálních inovací, nyní vede projekt Future Leaders

 

 

  • Co jsou podle vás sociální inovace?

 

Sociální inovace jsou podle mě aktivity, iniciativy nebo jakékoli počiny, které posouvají společnost o něco dále ke zdravější, smysluplnější a lidštější formě fungování. Společnost je více zaměřená na konkurenci a soutěživost a změna, kterou sociální inovace přinášejí, je více zaměřená na otevřenou spolupráci lidí, kteří jsou sobě rovni, více dokáží sdílet a propojovat, nevytváří žádné konflikty a jsou schopni hledat porozumění a konsenzus. Sociální inovace tak pracují na jiných než mainstreamových principech.

 

 

  • Jaký mají přínos pro společnost?

 

Společnost, kterou sociální inovace vytváří, je zdravější, přirozenější, čistší. Je to pro lidi a vlastně i celou planetu něco, co umožní udržitelnost života.

 

 

  • Jak se v posledních letech vyvíjí povědomí o sociálních inovacích?

 

V České republice registruji, že se to téma objevuje více. Nevím, jak moc lidi chápou, co to přesně znamená. Protože to, že se více mluví o nějakém pojmu, ještě neznamená, že je v povědomí jeho smysl a principiální změna. Postupně ale většinou hlubší pochopení přijde, tak v to také doufám.

 

 

  • Proč má podle vás význam pořádat akce, jako je SIW?

 

Z několika důvodů. Posílí se lidé, kteří mají schopnost takto pracovat a přemýšlet. Tito lidé se potkají a mohou si vzájemně pomoci i tím, že o sobě vědí, propojí se a získají společnou energii. Po té je to možnost, jak širšímu okruhu dát vědět o určitém tématu a prostřednictvím nápadů ukazovat cestu nového modelu. Jakmile se o tom bude více mluvit, tak se to může otisknout například i do dalších pracovišť. Důležité jsou tyto akce i pro jejich klima, pro formu, jak probíhají. Ta totiž ukazuje, že společnost muže být přátelská, lidé si mohou navzájem pomáhat a učit se, jak by společnost mohla být nastavená.

Saar Francken

poradkyně pro sociální inovace v Cambridge Centre

 

 

  • Co jsou podle vás sociální inovace?

 

Jednoduchá definice je, že jsou to nová řešení sociálních problémů. Pokud bychom ale šli hlouběji, tak jsou to nová řešení, která zahrnují různé perspektivy. Sociální inovace jsou tak rekonstrukce určitých sociálních problémů, které závisí na kontextu, zemi, ale i osobě, která tento pohled sdílí. Zároveň musíme být opatrní, protože ne všechno, co jsou sociální inovace, musí být automaticky něčím lepším.

 

 

  • Jaký mají přínos pro společnost?

 

Pokud najdeme nové řešení sociálního problému, nese to s sebou i pozitivní dopad na společnost.  Problémy se řeší efektivněji než dříve, lidé nacházejí nová řešení, kombinují rozdílné cesty přístupu a společnost se sama postupně zlepšuje.

 

 

  • Proč má podle vás význam pořádat akce, jako je SIW?

 

Je to určitě důležité. Mladí lidé zde mohou dostat nápady a inspirovat se od sebe navzájem. Získají tu nové zkušenosti a setkají se přímo s cílovou skupinou. Vidí tak sociální problémy na vlastní oči. Tím, že jsou akce mezinárodní, mohou účastníci poznat, jak se na problémy dívají v jiných zemích.

 

Madlen Kordová

koordinátorka ocenění za sociální inovace SozialMarie pro Českou republiku

 

 

  • Co jsou podle vás sociální inovace?

 

Sociální inovace přichází s řešením naléhavých společenských výzev, dávají prostor novým přístupům, ukazují nové cesty a reagují na sociální otázky. Inovace vytváří trvale udržitelná řešení, která jsou příkladem pro ostatní a většinou je iniciuje sama skupina, které se problém týká.

 

 

  • Jaký mají přínos pro společnost?

 

Zásadní, protože se dívají na věc a hledají řešení z jiné perspektivy. Ovlivňují občanskou společnost a vnímání společenských věcí, které jsou nějak přijímané. Sociální inovace boří současné vnímání a přináší něco, co společnost může posunout dále. Jsou nedílnou součástí občanské společnosti i díky tomu, že vůbec nevíme, kam se tento svět bude ubírat. Rychle se mění a výzvy, kterým bude společnost čelit, jdou rychle dopředu. Např. v politice zaměstnanosti to vidíme na současné generaci, která neví, v jakém odvětví bude jednou pracovat a co má nyní studovat. V této souvislosti vidím sociální inovace i jako adaptaci na nové podmínky. Navíc ne každá sociální skupina je na společenské výzvy připravena, každá má jinou úroveň vzdělání, a tak úkolem společnosti bude pomáhat i těm, kteří nejsou schopni výzvám čelit.

 

 

  • Jak se v posledních letech vyvíjí povědomí o sociálních inovací?

 

Cena, kterou za sociální inovace udělujeme je ve střední Evropě je tou nejstarší, a tak můžeme porovnat trendy za určitá období. Až v posledních letech se povědomí o sociálních inovací v České republice rozšiřuje, ale vidíme rozdíly v různých zemích, např. ve Vídni je velké centrum pro sociální inovace což v Čechách chybí. Do dalších zemí se sociální inovace dostávaly postupně právě díky mezinárodní spolupráci. V Čechách jsou projekty převážně z řad neziskových nebo nevládních neziskových organizací, ale za sociálními inovacemi může stát i jednotlivec, firma nebo město. Právě v oné zmiňované Vídni je většina projektů sociálních inovací zřizovaná městem. U nás zkresluje povědomí o této oblasti slovo „sociální“, lidem tak není úplně jasné, co to přesně je.

 

 

  • Proč má podle Vás význam pořádat akce jako je SIW?

 

Akce jako Social Innovation Weekend ve střední Evropě ještě nebyla. Líbí se mi, že si ji vzal na starosti jiný stakeholder, než od kterých bychom to normálně očekávali. Je skvělé, že cílovou skupinou jsou mladí lidé a že byly stanoveny tři konkrétní témata. Určitě bych zmínila i to, v jakém prostoru se akce koná. Prostory Business Linku jsou nadčasové a celou akci posouvají jinam z míst, kde bychom ji čekali. Zajímavý je také formát intenzivních 3 dnů, se kterým se s tématy pracuje.

 

 

Vítězné týmy:

 

Oblast předluženosti:

PMK solutions: Lets talk about money

Projekt se rozhodl bojovat s extrémní zadlužeností, jež trápí mladé lidi, pomocí osvětové webové stránky. Ta lidem ukáže, že existují i alternativní řešení, jak si půjčit peníze, než jsou kreditní karty. Lidé si často neuvědomují následky, které využívání karet přináší, a proto bude web také popisovat systém života na dluh a jeho úskalí. Zároveň by měl poskytovat individuální konzultace tak, aby lidé začali nejdříve s jednoduššími finančními operacemi a naučili se základy finanční gramotnosti.

 

Oblast vzdělávání neslyšících:

Eye Scream

Tým Eye Scream spolupracoval s neslyšící mentorkou a společně vymysleli počítačovou hru, která má pomoci objevit svět neslyšících. Děti mají ve hře superschopnosti příšerky a objevují svět jiné planety pouze pomocí rukou a učí se znakovat. Jde vlastně o learning proces pro slyšící, kteří ve hře postupují nahoru podle toho, kolik znaků už se zvládly naučit. Hra by měla být dostupná také ve virtuální realitě.

 

Oblast mezigenerační propasti:

Empathy Talent Crew: The Labyrinth of Lifetime

Úniková hra The Labyrinth of Lifetime se zaměřuje na mezigenerační propast. V různých částech hry se hráči musí popasovat s různými životními výzvami, a to vždy v různém věku. Vyzkouší si, jaké to je např. žádat o práci v 16, ale i v 60 letech. Životní výzvy řeší skrze různé perspektivy. Hra vyústí ve dvacetiminutovou retrospektivu, ve které dostane hráč na své úkony zpětnou vazbu od profesionála.

 

Comments

comments

Vyhledat