Co se chystá 17. listopadu?

Foto Adam Mráček / Díky, že můžem, z. s.
Foto Adam Mráček / Díky, že můžem, z. s.

Přinášíme přehled  nejzajímavějších akcí, které se uskuteční ve čtvrtek 17. listopadu:

Korzo Národní
Národní třída, Praha
Čas: 9:00 – 21:00 hodin
Organizátor: Díky, že můžem, z. s.
Po třech letech bude Korzo Národní zase v plné parádě! Teď si více než kdy jindy uvědomujeme, že svoboda není samozřejmostí a musíme se o ni starat. I proto je letošní program zaměřený kromě historie také na aktuální témata a společenské výzvy skrze debaty, instalace i performance. Více informací a kompletní program na www.korzonarodni.cz.

21 děl pro Ukrajinu
Topičův salon, Praha
Čas: výstava 9:00 – 18:00 hodin, aukční večer od 19:00 hodin
Organizátor: 1. Art Consulting
Info o akci: Tři významní ukrajinští výtvarníci přivážejí po zastávce v Berlíně a Paříži svá díla do Prahy, kde budou 17. listopadu, v den boje za svobodu a demokracii, vydražena ve prospěch bojující Ukrajiny. Přítomni budou všichni tři vystavující ukrajinští umělci a jejich kurátoři: Volodymyr Budnikov (malíř), Vlada Ralková (malířka), OIexandr Čekmenov (fotograf), Oksana Trypolská (Galerie Trypolska, Paříž), Helena Staubová (Galerie Omnius, Arles). Výstava bude pro svobodymilovnou veřejnost otevřena od 9 do 18 hodin. Aukční večer se koná týž den od 19 hodin, samotná aukce začne v Topičově salonu ve 21 hodin a bude přenášena prostřednictvím aukčního portálu LiveBid. Více informací na www.livebid.cz. Výtěžek z aukce bude předán bojující Ukrajině.

Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za 33 let svobody
Chrám Panny Marie Sněžné, Jungmannovo náměstí, Praha
Čas: 10:00 hodin
Organizátor:  Jan Wolf, Jan Potměšil, Jan Sixta
Info o akci: Mše svatá, která bude slavena ve čtvrtek 17. listopadu od 10.00 hodin v chrámu Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze. Hlavním celebrantem bude J.E. Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český. Po skončení mše vyjde průvod k památníku 17. listopadu na Národní třídě, kde uctíme památku tohoto významného dne.

Svobodný listopad 2022
Albertov, Praha
Čas: 10:00 – 20:00 hodin
Organizátor: studenti Univerzity Karlovy
Info o akci: Tradiční připomínkové setkání k příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva na Albertově.

– 10:00 Zahájení
– 12:00 Zahájení pietního aktu na podiu Sbor Univerzity Karlovy Proslov rektorů a zástupců RVŠ Kladení věnců
– 13:00 Přepište dějiny: Mezi Sametem a rozdělením státu: Michal Stehlík a Martin Groman
– 14:00 Kam zmizela svoboda? Debata o (ne)demokracii v postsovětském prostoru: PhDr. Michael Romancov, Ph.D. – politický geograf, PhDr. Petra Procházková – novinářka, Deník N

Můstek 2022: Česko, Evropa, Ukrajina, Svět
spodní část Václavského náměstí, Praha
Čas: 14:00 – 20:00 hodin
Organizátor: Pulse of Europe
Info o akci: Svobodné Česko přetrvá jen v demokratické a sjednocené Evropě a svobodném světě. Loni poprvé, letos podruhé, tudíž nová tradice je zahájena.
„Sametový“ Můstek spojuje výročí 17. listopadu s aktuálním evropským a světovým děním. Protože naše svoboda není jen o nás. Nejsme ani oslavou, ani demonstrací. Jsme stánkové městečko, kde se můžete aktivně zapojit. Co pro vás máme?

1. Stánky proevropských organizací na kterých můžete podpořit petice ze větší evropskou integraci a euro.
2. Stánek Pražského Majdanu na kterém můžete osobně přispět na pomoc Ukrajině.
3. Stánek íránské opozice, na kterém se můžete blíže seznámit s aktuální revoluci v Íránu.

Sametové posvícení 2022: VÝLET JEŠTĚ NESKONČIL!
průvod začíná v parku Kampa v Praze
Čas: 15:00 – 19:00 hodin
Organizátor: Sametové posvícení
Info o akci: Průvod Sametové posvícení i letos projde 17. listopadu Prahou. Ač jsme letos obrousili ostří satiry a humoru, o to víc jsme do tvorby masek a lateren vložili kreativní empatie. Cítíme, že válka na Ukrajině se týká i nás a naší demokracie, proto jsme se letos propojili se studenty, dětmi i rodiči z Ukrajiny. Jaké to je opustit domov a vydat se na nejistou cestu do bezpečí? Co si vzít s sebou jako vzpomínku? Motiv „výletu, který ještě neskončil“, jak zní motto letošního průvodu, společně výtvarně pojali čeští a ukrajinští výtvarníci. Do tvorby se zapojila dvě pražská gymnázia, základní škola, ale i kroužek při DDM a řada dalších zájemců z veřejnosti. Trasa průvodu: Kampa – Karlův most – Křižovnické náměstí – Smetanovo nábřeží – Betlémské náměstí – Masarykovo nábřeží – Národní – 28. října – Na Příkopě – Hybernská 4. Více informací na www.sametoveposviceni.cz.

Koncert pro budoucnost
Václavské náměstí, Praha
Čas: 16:30 – 21:30 hodin
Organizátor: Nerudný fest.cz z.s.
Info o akci: Koncert pro budoucnost je občanské setkání a tradiční vrchol oslav sametové revoluce, která každý rok otevírá diskuzi o klíčových otázkách současnosti i společné budoucnosti. Stojíme za hodnotami získanými za sametové revoluce — za demokracií, úctou k právu, svobodou, pravdou i láskou. A právě tyto hodnoty chceme společným setkáním oslavit. Vystoupí: Pussy Riot, Ben Cristovao feat. David Koller, Lenka Dusilová BAND, Chinaski, Michal Horák, Hrubá hudba, Čhave Romane, P/\ST, FVLCRVM feat. Annet X a další… Více informací na www.koncertprobudoucnost.cz.

Den volného vstupu do Národní galerie v Praze 2022
www.ngprague.cz
Vstup zdarma do sbírkových expozic Staří Mistři, Staří Mistři II, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200⁠–⁠1550, 1796⁠–⁠1918: Umění dlouhého století, 1918⁠–⁠1938: První republika

17. listopad v kampusu Jihočeské univerzity
Studentský klub Kampa, České Budějovice
Organizátoři: Studentský klub Kampa, Studentská unie JU, ESN USB Budweis
FB událost: https://www.facebook.com/events/1184031339206375

Program:
19:00 Zapálení svíček a projev rektora JU
19:25 Modlitba pro Martu
19:30 Amelie Siba – mladá, půvabná písničkářka z Prahy, je jednou z nejvýraznějších tváří současné české nezávislé hudební scény a její jméno je především spojováno s pojmy něžnosti a blízkosti.
20:30 Kool-aid – českobudějovická alternativně rocková kapela. Vícehlasé popové melodie, propracované aranže pro tři kytary a neprvoplánové struktury písní. Za svoje dlouholeté působení na scéně vydali 3 EP. Prošli si festivaly jako Rock for People, Colours of Ostrava, Sázava fest a zaznamenali úspěchy, ať už v různých hudebních soutěžích, nebo i v rádiích, kde bodovali se singlem Unicorn Ache. Odkojeni Radiohead, The Beatles, Nirvanou, Norah Jones a The Dandy Warhols.

Slovensko

KONCERT PRE VŠÍMAVÝCH (NÁMESTIE SNP OD 17.00)

FB event Koncert pre všímavých: https://fb.me/e/5hfhU3td2

Koncert pre všímavých vznikol ako spoločný projekt festivalov Pohoda a Konvergencie. Koncert otvorí Slovenský komorný orchester, s ktorým zaspievajú Jana Kirschner a Michal Kaščák. Michal sa predstaví aj s kapelou Bez ladu a skladu a Drť, ku ktorej sa tentokrát pripojí Fedor Gál. Zahrajú aj Chalani z chatrče a kapely Neha!, Rozpor a Para. Zaujímavé kolaborácie ponúknu Vec, Tono S a Zuzana Mikulcová, či spojenie slovenského a maďarského folklóru v rámci vystúpenia kapiel Muzička a Varjos. Zastúpenie bude mať aj židovská menšina v podaní projektu Chasidské piesne a rusínsku kultúru na koncerte zastúpi Štefan Štec. Záver koncertu bude patriť súčasnejším žánrom, keď zahrajú B-Complex a ukrajinská speváčka a rapperka Alina Pash. Koncert pre všímavých bude naživo streamovaný aj na FB a YT stránkach Festivalu Pohoda.

STREDOEURÓPSKE FÓRUM (STARÁ TRŽNICA OD 15:30)

Stredoeurópske Fórum je medzinárodné podujatie organizované neziskovou organizáciou Projekt Fórum a Nadáciou Milana Simečku. Cieľom je propagovať hodnoty demokracie, ľudských práv, tolerancie a solidarity. V debate s názvom „Sme ako oni?” o ľudskej dôstojnosti, o strate rozumu a strate citu, o Ukrajine, ale aj o Československu sa stretnú Martin Putna, Oksana Zabužko a ďalší výnimoční hostia.

15. ROČNÍK OCENENIA BIELA VRANA (SND OD 20:00)

Už pätnástykrát udelia ocenenie Biela vrana za občiansku statočnosť – tentokrát pod titulom „Obstáť v historických chvíľach“. Ocenenie odovzdajú Bystriny v spolupráci so SND v Sále opery a baletu 17. novembra 2022 o 20.00. Moderátori Juraj Kemka a Martin Staňo okrem laureátov ocenenia privítajú na pódiu aj viacerých účinkujúcich – Janu Kirschner, Valeriiu Kuts, Annu Makarovu, Annu Prokopenko, Olenu Chuyko a Lernika Khachatriana.

FUGA: DRŤ + FEDOR GÁL, VOVK (UA), STONED JESUS (UA) – OD 19:30

Paralelne s Bielou vranou bude program v bratislavskom klube FUGA. Vystúpi alternatívna kapela Drť s Fedorom Gálom, postematalové ukrajinské zoskupenie VOVK a program zavŕši legendárne ukrajinské trio STONED JESUS.

Comments

comments

Vyhledat