Co stojí za to v Janově

Janov, Genova, Genoa. Italské město na pobřeží Ligurské riviéry není cílem číslo 1 v v průvodcích, ale má spoustu krás. Na pár vás upozorníme.

 

Výtahy a mosty

 

Janov je na přístav mimořádně kopcovité město. Vrcholky hor se zvedají ne někde za zástavbou, ale prakticky hned u moře, takže je to samý krpál a serpentina. Podobně jako v Lisabonu si s tím poradili i dopravně: Když funíte do kopce a popuzeně si myslíte, že budete muset do cíle složitě, dlouze a nekomfortně obcházet serpentinou, vynoří se před vámi odnikud výtah. Tím dojedete nahoru hned. Můžete se kochat i dalšími nezvyklými stavebními prvky – když vystoupíte z autobusu, je u vozovky lávka, kterou můžete pohodlně přejít na střechu budovy, která začíná o zatáčku dole.

Krásná jsou i různá nečekaná přemostění a půvabné palácíky, které na vás vykouknou jako odměna za chůzi po kopcovitém terénu.

Přístav a vůbec voda

 

Samotný přístav v Janově patří mezi ty méně půvabné, i když i tady si to můžete užít. Město ale nabízí několik městských pláží (část je koupatelná) a vždycky je tu možnost popojet vlakem nebo autem po pobřeží severně směr San Remo a francouzská riviéra, nebo jižně. Jako cíle výletů se nabízejí vesnice Cinque terre nebo třeba Portofino.

 

Chyby, které jsme udělali za vás

Jet do Portofina v sobotu není moc dobré; turisti zaplní všechny štěrbiny a otvory, div že nepřepadávají do vody, a to i mimo sezonu. Nicméně krásných měst je na pobřeží více a jsou dobře dostupná pohodlnou železnicí i auty.

Co ve městě

Jako každé správné italské město obsahuje Janov ohromující množství paláců a kostelů, je tu navíc univerzita a i díky ní to tady žije. Jedna ze skupin ulic a paláců je i v UNESCO a i když se tu motáte bez cíle, vaše oči a případné další smysly budou nadšeny.

Na kraji města je slavný hřbitov Staglieno, o kterém jsme nedávno přinesli samostatný článek.

Z ničeho nic na vás taky vykoukne pouliční prodej všeho možného včetně knížek a gramodesek. Další specifický styl prodeje, který můžete vidět i v dalších městech s portiky (Bologna a nejen ta) jsou stánky s knihami, DVD a hudbou pod loubími.

Co za městem

Lesy, kopce, příroda plná zvěře, hub a mlh. Krása!

Kdy jet

Doporučujeme mimo sezonu, jaro nebo podzim jsou nejlepší. V barech je sice někdy až moc klidno, ale vy se zabavíte.

Co jíst

Ligurská kuchyně spojuje dary moře s tím, co se urodí v okolní krajině, včetně zvěřiny. V krytém tržišti v centru na vás čekají tuny rajčat, melounů, ryb a dalších skvělých věcí k ochutnání.

V lesích za městem roste i hodně hub, a v sezoně na trhu kromě hříbků najdete i klouzky, lišky a další dobroty. Ligurie proslula pestem a fajn jsou taky různé slané koláče. Jednak farinata (z pšeničné nebo z luštěninové mouky, to je spíš chudinské jídlo a jakási chlebová placka, která se někdy vylepšuje ančovičkami a někdy ne, a jednak znamenitá focaccia.

My si tady myslíme, že focaccia je nadýchaná placka zejména s rozmarýnem, ale v Ligurii nabývá toto syté jídlo rozmanitějších podob: někdy je tenká a křupavá, jindy připomíná středně silnou pizzu – peče se se sýrem a často s chutnou, méně štiplavou cibulí. prodává se často na váhu.

Silnější variety se někdy překrojí nadél a naplní pršutem a rukolou. Po městě je focaccerií plno, fungují jako lidový zdroj rychlého jídla, které si buď sníte na místě, nebo vezmete domů na večeři. Jí se teplá i studená, samostatně i coby příloha.

Ligurských specialit je samozřejmě daleko více a jak bývá v kraji zvykem, jsou velmi chutné!

 

Kudy tam

Janov má sice letiště, ale letenky z ČR do Janova nepatří k nejlevnějším. Ekonomičtější řešení je letět do Milána (pokud nemáte velká zavazadla, dá se to s levnými aerolinkami pořídit i za 20 euro) a pak vlakem – v době uzávěrky stál vlak 13-19 euro podle toho, zda jste zvolili courák, nebo rychlík. Jako bonus místy najdete krásné staré cedule.

Kde bydlet?

Trochu problém je, že levné ubytování se sháni celkem špatně. Mají tu pobočky běžné hotelové sítě, pokud raději malý hotýlek s rodinnou atmosférou ve staré budově, je příjemný Hotel Actor, ještě v centru a s historickou atmosférou.

Resumé

Janov je nádherné město plné života a osobitého kouzla. Rozhodně stojí za pár dní vašeho času!

 

Comments

comments

Vyhledat